Proglašene dobitnice nacionalnih stipednija "Za žene u nauci" 1Foto: V.A.

Naučnice Milica Sentić, Mirjana Ljubojević, Mirjana Ćuk ovogodišnje su dobitnice nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“

Milica Sentić, naučna saradnica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu, Mirjana Ljubojević, docentkinja na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu i Mirjana Ćuk, asistentkinja na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu, ovogodišnje su dobitnice nacionalnih stipendija „Za žene u nauci“. Njihov izuzetan naučnoistraživački rad u oblastima hemije životne sredine, hortikulture i botanike, nagrađen je stipendijama u vrednosti od po 5.000 evra.

Mlade naučnice su nagrađene u sklopu međunarodnog programa Loreal-Unesko „Za žene u nauci“, koji već 20 godina nagrađuje i promoviše žene čija su izuzetna dostignuća doprinela naučnom napretku u celom svetu. U Srbiji se u sklopu ove inicijative od 2010. godine najboljim mladim naučnicama dodeljuju stipendije koje predstavljaju vid podrške njihovom daljem profesionalnom usavršavanju i podsticaja da nastave da se bave naukom u našoj zemlji. Program se u Srbiji realizuje u saradnji Ministarstva prosvete, Nacionalne komisije za saradnju sa UNESCO i L’Oréala Balkan.

Državni sekretar u Ministarstvu prosvete Vladimir Popović je rekao da se na konkurs javilo dosta kandidatkinja i da je bilo teško izabrati najbolje. On je najavio krupne promene u finansiranju nauke u Srbiji i podsetio da je Skupština Srbije usvojila Zakon o Fondu za nauku, a da je u toku javna rasprava o Predlogu zakona o nauci i istraživanju. Popović je rekao da će mladi istraživači moći da konkurišu kroz projekte Fonda za nauku i da sklapaju ugovore o radu sa svojim fakultetima na period koliko traje projektni ciklus.

Kroz javni poziv stimulisaćemo mlade istraživače, razmišljamo da postavimo uslov da bar tri mlada istraživača moraju da budu na svakom projektu kazao je Popović.

Ministar zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović je istakao da je na konkurs Fonda za inovacionu delatnost 95 odsto zahteva za osnivanje start ap kompanija podnose muškarci, a svega pet odsto žene i da se sa sličnim problemom suočavaju i u Evropskoj uniji.

Na skupu se čuo podatak da je među naučnicima u svetu 28 odsto žena, dok ih je u Srbiji 52 odsto. Od pokretanja programa do danas, na konkursu za nacionalne stipendije „Za žene u nauci“ učestvovalo je više od 500 mladih naučnica, a najboljima su, uključujući i ovogodišnje dobitnice, dodeljene 23 stipendije čija ukupna vrednost prelazi 13 miliona dinara.

Novi konkurs

Početak novog ciklusa ovog programa najavljen je za 15. decembar, od kada će naučnice u Srbiji moći da konkurišu za stipendije za 2019. godinu. Za stipendije mogu da se prijave naučnice koje se bave istraživanjima u oblasti prirodnih nauka, imaju do 35 godina i upisane su na doktorske studije ili su ih već završile. Detaljne informacije o konkursu za 2019. se mogu naći na internet adresi www.zeneunauci.co.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari