Pronađena nova pesma grčke pesnikinje Safo 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Iz „današnjeg“ lista Vreme saznajemo kako se završila jedna pljačka u salonu lepote, kao i kakvi to neobični klubovi nastaju u Japanu.

Kako prenosi Vreme među vestima iz sveta, pronađen je original jedne pesme stare grčke pesnikinje Safo.

Profesor Ahil Voljiano, koji je od 1934. do 1927. godine bio na čelu arheološke misije u Egiptu, objavio je po povratku u Italiju da je pronašao 12 pergamenata, a svaki od njih je pravo istorijsko otkriće, jer sadrži još potpuno nepoznate podatke o vladajućim dinastijama iz 30. veka pre Hrista.

Međutim, najvažnije je ipak pronalazak jednog papirusa koji je ispisan rukom slavne pesnikinje Safo. To je tek treća pesma slavne Safo, koja je pronađena. Ona će uskoro biti prevedena na nekoliko evroskih jezika.

Prošle nedelje u Njujorku, 29 žena, koje su se ulepšavale u jednom poznatom njujorškom salonu za lepotu, doživelo je “strahovito” uzbuđenje- pet naoružanih razbojnika upalo je i oduzelo ovim ženama novac i nakit.

Oni su na silu izvukli žene iz kabine i prisilili ih da na jednom stolu isprazne svoje ručne torbice i poskidaju nakit. Nakon što su pobegli, poluodevene žene sa gvožđem u kosi i maskama na licu, istrčale su na ulicu u poteru za napadačima, ali oni su već “misteriozno nestali”, iako to posle nekoliko sekundi nije bilo moguće.

Ovaj slučaj i dalje nije razjašnjen.

Pronađena nova pesma grčke pesnikinje Safo 2

U Tokiju se pojavio jedna neobičan klub- klub skupljača vizit-karti.

Do “danas” se verovalo da su posetnice sasvim evropska stvar, i da je prva vizit-karta bila izrađena u Evropi. Međutim, japanski štampari su ovih dana proslavili jubilej posetnice, kao “kineskog izuma”.

Posetnica zaista jeste azijskog porekla, i prvi put je napravljena u Kini, daleko ranije nego što se pojavila u Evropi. Najstarije kineske posetnice nisu nosile imena ili grbove, već su bile ispunjene izrekama.

Interesantno je da su Duždevoj palati u Veneciji, u jednoj vitrini, čuva najstarija evropska posetnica, po kojoj takođe umesto imena stoji ispisano “Nada me održava”.

Sada se u Japanu razvila moda skupljanja vizit-karti. Najviše vizit-karti ima jedan član tokijskog kluba, koji je ujedno i jedan od osnivača- njegova kolekcija broji 300. 000 posetnica.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Izdanje lista Pravda od 29. oktobra 1938. godine nije dostupno u digitalnim arhivama.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari