Proslavljena kineska Nova godina na FDU 1Foto: J. T.

Tradicionalna kineska Nova godina dočekana je večeras u Beogradu na Fakultetu dramskih umetnosti, iako zvanično stiže tek u petak 16. februara.

Đaci iz Niša, Smedereva i Beograda izvodili su kineski umetnički program u organizaciji Ambasade NR Kine i Instituta Konfucije, uz saradnju Fakulteta.

Uprkos blagoj zimi u Srbiji, jedna od  Novih godina dočekana je uz hladno vreme i vejavicu. Kineska Nova godina zvanično stiže 16. februara, u Beogradu međutim proslavljena je večeras. Izložba savremene Kine i mali kulturni spektakl, na pozornici Fakulteta dramskih umetnosti, doneli su Beograđanima ponovnu novogodišnju radost, a Kinezima omogućili veče njihove kulture, igre, jezika i tradicije.

Ukrašeni fotografijama savremenih kineskih gradova i crvenim ukrasima sivi zidovi hola Fakulteta postali su na jedno veče umetnička galerija. Među posetiocima studenti, stariji sugrađani, deca odevena u kineske narodne nošnje i roditelji, raznih nacija.

Prema rečima gospodina Sju Hua iz ambasade NR Kine Institut Konfucije ulaže velike napore da u Srbiji promoviše kineski jezik i kulturu, te da je saradnja Ambasade i Instituta zaslužna za mnogobrojne kulturne aktivnosti koje se održavaju u Srbiji.

– Danas u Srbiji je sve više studenata i đaka koji studiraju i uče kineski jezik zahvaljujući Institutu Konfučije kao jednom faktoru. Nadam se da će naša saradnja biti još bolja i kvalitetnija. Danas smo se ovde skupili da prisustvujemo otvaranju izložbe i igrano – umetničkom programu, da zajedno proslavimo kinesku Novu godinu, godinu Psa, ističe Sju Hu iz Ambasade NR Kine.

Tradicionalne kineske haljine, crveni ruž na usnama i jarka šminka na licima učesnica priredbe činile su ovu proslavu još upečatljivijom. Kineski jezik čuo se sa svih strane hola, uglavnom među srpskom i ruskom decom, od kojih neka taj jezik uče još od predškolskog uzrasta.

– U Institutu Konfučije sam već dve godine. Učim jezik i stari kineski ples. Večeras ovde plešem. Ljubav prema Kini rodila se kada sam tamo otputovala pre par godina, mnogo mi se svideo jezik i kultura, čak planiram da studiram kineski jezik na Filološkom fakultetu, naglašava za Danas Online učesnica programa Marija Komazec.

Sve je odisalo duhom Kine, sama pozornica bila je osvetljena svetlima crvene boje dok su se na video bimu iznad nje smenjivale fotografije kineskog naroda i predela te dalekoistočne zemlje. U sali nije bilo mesta za sve radoznale posetioce pa su oni koji nisu uspeli da nađu mesto stoećki pratili dvoiposatni igrano- umetnički program.

– Uopšteno kineska godina Psa je dobra godina jer je pas jedina životinja u toj lepezi zodijačkih životinja koja nije materijalno orijentisana, ono do čega mu je najviše stalo jeste ljubav, odanost, lojalnost i prijateljstvo. Međutim, sa druge strane godina u znaku psa je godina koja puno zahteva od svih nas i tu , u tom delu priče, leži neka doza neizvesnosti, ističe profesor Radosav Pušić, direktor Instituta Konfučije.

Dok su se na bini smenjivali učesnici, od predškolskog uzrasta iz Ruskog vrtića, đaka smederevske, niške i XIII beogradske gimnazije pa sve do profesora muzike i poznavaoca borilačkih veština, sam program vođen je i na kineskom i na srpskom jeziku. Onima kojima prevod nije bio potreban osmeh nije silazio sa lica.

Crvena haljina, karmin ili bar nakit te boje krasio je svaku pripadnicu ovog dalekoistočnog naroda. Na dan Prolećnog festivala u Kini običaj je obući crveno, pa je ova simbolika protkala večerašnju manifestaciju.

– Ne znam koliko ljudi zna za ovu proslavu, mislim da nije poznato mnogim Kinezima u Beogradu da ovo postoji ili oni ipak rade, pa nisu uspeli da dođu. Ima više Srba, ali je lepo, puno je posetilaca. Došla sam sa svojim prijateljima iz Kine. Lepo je, veoma važan dan za naš narod, mi nemamo priliku da u svojoj zemlji slavimo Festival proleća, pa nam proslava ovde puno znači, naglašava za Danas Online Kineskinja Taijang, koja se zbog lakšeg sporazumevanja predstavlja srpskim imenom Sunčica.

Doček kineske Nove godine u Beogradu dokaz je da kulturna povezanost i prijateljstvo NR Kine i Srbije teži da se što više učvrsti. I to ne samo kulturno, svedoci smo posete kineskih državnika Srbiji i obratno, mnogobrojnih sporazuma između naših zemalja, te ne čudi posećenost proslavi niti brojnost učesnika iz raznih gradova Srbije.

– Mi smo jako mala zemlja, ja bih rekao i siromašna, i kada vi imate Kinu koja je u poslednjih dvadeset godina ne samo da je svetska sila, nego se približava i neki kažu da je nadmašila u ekonomskom smislu, najveću silu, Ameriku mislim da je to dovoljan razlog da krenemo u bolje upoznavanje i zemlje i kulture , za koju po mom dubokom ubeđenju mi jako malo znamo. Uprekos sredstvima moderne tehnologije, običan čovek u Srbiji jako malo zna o Kini, dodao je profesor Pušić.

Zvaničan prvi dan lunarne Nove godine biće 16. februar i tog dana slaviće se Festival proleća, najveći praznik u Narodnoj republici Kini, a slavlje se može uporediti sa našim Božićem. Tada nema svađa i prepirki, sve je u znaku mira i sloge. Tri dana ranije dočekana godina Psa u Srbiji počela je uz ples, muziku i aplauz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari