Prosvetari: Ne ograničavati svestrane đake 1Foto: FoNet

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije zatražila je od Ministarstva prosvete da u Stručnom uputstvu o organizovanju takmičenja i smotri ukine ograničenje da se učenik može takmičiti iz najviše dva predmeta i jednog vannastavnog oblika ili iz jednog predmeta i dva vannastavna oblika obrazovno-vaspitnog rada.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije zatražila je od Ministarstva prosvete da u Stručnom uputstvu o organizovanju takmičenja i smotri ukine ograničenje da se učenik može takmičiti iz najviše dva predmeta i jednog vannastavnog oblika ili iz jednog predmeta i dva vannastavna oblika obrazovno-vaspitnog rada.

„U trenutku kada se svi borimo za povećanje kvaliteta rada nastavnika i obrazovanja učenika, talentovana deca se ograničavaju u svojim željama. Često se čuju primedbe na rad prosvetnih radnika i njihovu motivisanost. Ovim stavom Stručnog uputstva se kolege koje bi želele da rade sa darovitom decom i za to su motivisani, sprečavaju. Smatramo sramnim i nedopustivim obrazloženje da bi nastavnici iskoristili takvu decu i da bi insistirali da talentovana deca idu na sva moguća takmičenja“, navodi se u dopisu Unije.

Profesorka srpskog jezika i književnosti Olivera Krupež kaže da učenici treba da imaju mogućnost da se takmiče iz onoliko oblasti koliko mogu da postignu.

– Ako je to samo jedna oblast ili nijedna, to je njihov izbor, ali ako su zaista svestrani i imaju odlične ocene iz velikog broja predmeta, takmičenja su prilika da oni svoj odličan uspeh potvrde. Kako uopšte postoji đak generacije ako nije svestrana ličnost i ako se nije dokazao u više različitih polja? Sada je problem u obrazovanju što pokušava da kanališe učenike na samo jedan kolosek, što je pogubno, jer vreme u kojem živimo traži fleksibilnost, širinu i mogućnost da se jednog dana neko prekvalifikuje za bilo šta – kaže Krupež.

Smatra da deca nisu pod pritiskom nastavnika da moraju da izađu na veći broj takmičenja. Ako takvi slučajevi postoje, dodaje, to se može rešiti interno na nivou škole, s obzirom na prava roditelja i učenika.

– Učenika koji je dobar lingvista i dobro poznaje strane jezike, vi ograničavate da u osmom razredu može da izađe na samo jedno takmičenje – ili iz engleskog ili iz drugog stranog jezika. To je diskriminacija koja je nepoznata u drugim okvirima. Učenici koji su dobri matematičari sigurno će dobro poznavati gramatiku, to ne isključuje jedno drugo. Prosto je neverovatno da decu prisiljavaju da se opredeljuju za prirodne ili društvene nauke. Ako samo uzmemo u obzir literarne sposobnosti i kvalitete Mihajla Pupuna i Milutina Milankovića i književne sklonosti Nikole Tesle shvatamo da prirodnjaci apsolutno ne isključuju dar za ovu oblast – ističe Krupež.

S druge strane, direktor Matematiče gimnazije u Beogradu Srđan Ognjanović smatra da ograničenje ima opravdanje, te da bi samo u izuzetnim slučajevima trebalo omogućiti učeniku da izađe na maksimalno tri takmičenja, ali nikako preko toga. Ističe da je bilo primera, posebno u osnovnim školama, da učenik izađe na veći broj takmičenja i da, umesto da bude prvi u oblasti koja mu najbolje ide, bude petnaesti. Dešavalo se da se istom danu organizuju takmičenja u Beogradu i Nišu, pa da učenik mora da putuje s jednog na drugo mesto, što je preveliko opterećenje.

– Nastavničko veće naše škole je donelo odluku da se stručno uputstvo poštuje, osim u izuzetnim slučajevima kada imamo jako uspešne učenike ili ako su prethodne godine pobedom na republičkom takmičenju obezbedili automatski plasman na neki niži nivo. Takvim učenicima se dozvoljava da izađu na najviše tri takmičenja, uz saglasnost razrednog starešine i direktora škole – ističe Ognjanović.

Preklapanje takmičenja

Unija sindikata je apelovala i da se vodi računa o kalendaru takmičenja, kako bi bilo što manje preklapanja.

– Kalendar takmičenja je veoma zgusnut u drugom polugodištu, i verovatno namenjen tome da se deca dezorijentišu i usmere na manji broj predmeta. Postoji mogućnost da se kalendar razvuče. Besmisleno je da se sva okružna takmičenja održavaju u martu, a školska godina traje do juna – ističe Olivera Krupež i podseća da je ispred Podružnice Društva za srpski jezik Moravičkog okruga u više navrata pisala na brojne adrese sa molbom da se ne poklapaju takmičenja iz fizike i srpskog, što je, kako kaže, postala tradicija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari