Salvador Dali dekoracijom izloga pokrenuo revoluciju 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Trgovac Bonvit Teler pozvao je španskog nadrealističkog slikara Salvadora Dalija da dekoriše izlog njegove radnje u Njujorku, ni ne sluteći kakvu će to reakciju građana izazvati, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

Dali je, u skladu sa svojom umetničkom viizijom, usred izloga postavio kadu, napunio je vodom, i po površini rasuo razno cveće.

Pored kade, Dali je postavio lutku bez glave i navukao joj tanak ženski mantil zelene boje.

Nažalost, prolaznici nisu bili tako oduševljeni dekoracijom kao umetnik.

Salvador Dali dekoracijom izloga pokrenuo revoluciju 2

Kada je dva dana kasnije došao pred izlog ove radnje, Dali je sa zaprepašćenjem gledao u lutku kojoj su, nakon njegovog odlaska, dodali glavu.

Rasprava razljućenog Dalija i zaposlenih toliko se zahuktala, da je slikar, zajedno sa kadom, na opšte oduševljenje pristune publike, ispao kroz staklo izloga, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Istog dana list Pravda prenosi nesvakidašnju priču o belcima koji su podigli spomenik jednom crncu.

Na inicijativu građana Rio de Žaneira, u Brazilu je podignut spomenik crncu Džemsu Simonu.Salvador Dali dekoracijom izloga pokrenuo revoluciju 3

U blizini obale Rio de Žaneira 1854. godine, brod ”Bernambuko” suočio se sa velikom olujom, a kako se približavao steni, postojala je velika mogućnost da brod udari u nju i potpuno se rasprsne.

Dok su preplašeni kupači nemoćno stajali i posmatrali, Džems Simons je skočio u vodu opasavši oko sebe konopac privezan za palubu broda.

Sa velikom mukom, Simon je uspeo da ispliva na obalu i zaveže drugi kraj konopca za jedno drvo, i tako spase život 90 od 120 putnika broda.

Nakon ovog podviga, premoreni Simon se onesvestio, što su kupači iskoristili da opljačkaju iznemogle putnike sa broda.

Kasnije su čak izmišljali priče kako je Simon bio u dogovoru sa pljačkašima, i da je spasao putnike samo da bi ih opljačkao.

Spaseni putnici dali su Simonu neko zemljište i pribor za ribolov, i on je do kraja života živeo kao siromašan čovek, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari