Samo polovina građana Srbije pere zube svakog dana 1Foto: FreeImages/ Ana Amaral

Godinama unazad intersovanje za upis na studije Stomatološkog fakulteta ne opada, ali je briga o zdravlju zuba kod našeg stanovništva sve lošija. Razlog može biti to što je za mnoge odlazak kod stomatologa veliki izdatak, ali ima i mnogo onih koji su nemarni.

Istraživanja pokazuju da samo polovina građana Srbije pere zube svakog dana i da tek svaki 12. čovek u Srbiji ima sve zube. Stomatološki fakultet u Beogradu nudi svoje usluge – za neke besplatno, a za neke po veoma povoljnoj ceni.

Cene stomatoloških usluga variraju od ordinacije do ordinacije, pa je to neretko kriterijum po kome pacijenti biraju stomatologa.

Za sve ostale pacijente Stomatološki fakultet naplaćuje usluge, ali su cene niske.

„Ukoliko rade profesori i asistenti, uslovi su jeftiniji za 40 odsto. Ukoliko rade doktori na specijalizaciji i 60 odsto, dok su usluge studenata na vežbama besplatne“, kaže doktor.

Prema njegovim rečima, radi se punom parom, ima dosta pacijenata, a najveći problem je ekonomski momenat i nedostatak novca za stomatološke usluge, te pacijenti najčešće dolaze zbog ulepšavanja.
Doktor Marković ih poziva da dođu i zbog zdravstvene nege svojih zuba.
Navodi i da u Srbiju dolaze stomatološki pacijenti iz inostranstva, jer uz isti kvalitet kao svuda u svetu dobiju istu uslugu i po nekoliko puta nižoj ceni. Smatra da je to „lep trenutak za srpsku stomatologiju“.

Deca starosti do 18 godina, studenti do 26 godina i pojedine kategorije nezaposlenih imaju i u državnim stomatološkim ordinacijama pravo na besplatno lečenje zuba, ali ne i na protetiku. Stariji od 65 godina, s druge strane, imaju pravo na besplatnu protetiku uz participaciju. Zaposleni od stomatoloških usluga mogu da računaju samo na takozvanu prvu pomoć, koja ne podrazumeva i vađenje zuba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari