
Selaković je na 46. redovnom zasedanju Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija rekao da na nacionalnom planu Srbija posvećuje veliku pažnju pitanjima socijalnih, ekonomskih, građanskih i političkih prava, vodeći računa o kulturnom i verskom diverzitetu svog stanovništva, štiteći uživanje u kulturnom nasleđu i verskom pluralizmu, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova.
„Zaštita prava manjina u Republici Srbiji je na najvišem nivou i u skladu sa standardima Saveta Evrope i OEBS. U tom smislu očekujemo, a zarad obezbeđivanja dugoročnog mira i stabilnosti, posebno u našem okruženju, da i druge države posvete dužnu pažnju zaštiti i unapređenju prava i sloboda pripadnika srpske manjine kao i etničke zajednice“, naglasio je ministar.
Dodao je da je Srbija od početka epidemije korona virusa „preduzimala sve neophodne mere za suzbijanje pandemije u najboljem interesu svih građana, bez diskriminacije po bilo kom osnovu“.
U ovom momentu, zdravlje građana je najveći interes, a pravo na zdravstvenu brigu je najvažnije ljudsko pravo, istakao je on i pozvao da se države ujedine u naporima da se omogući ravnomerna distribucija vakcina, kako bi se svima pružila mogućnost da steknu imunitet.
Selaković je podsetio da je Srbija ratifikovala osam međunarodnih ugovora o ljudskim pravima i da redovno priprema i podnosi periodične izveštaje ugovornim telima, navodi se u saopštenju.
Govoreći o stanju ljudskih prava na Kosovu i Metohiji, nakon više od dvadeset godina od usvajanja rezolucije SB UN 1244, naglasio je da su osnovna ljudska prava garantovana međunarodnim konvencijama, uključujući pravo na život, integritet i dostojanstvo, na Kosovu i Metohiji i dalje ugrožena.
„Smatramo neophodnim nastavak delovanja UNMIK-a u nesmanjenom obimu i sa neizmenjenim mandatom, uz poziv da UNMIK mora ostati angažovan u oblasti zaštite ljudskih prava, što je u slučaju srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji pitanje opstanka na toj teritoriji“, istakao je šef srpske diplomatije.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.