Slobodan Tešić ne odgovara na pozive 1Foto-ilustracija Zastava oružje AD Foto: FoNet/ MOD (Arhiva)

Naš list pokušao je danas da o svemu što o njemu, u poslednje vreme, govore narodna poslanica Marinika Tepić, uzbunjivač iz Krušika Aleksandar Obradović, istraživački novinari i pojedini sindikalci iz domaćih vojnih fabrika, čuje mišljenje i stav trgovca oružjem Slobodana Tešića, koji se u javnosti povezuje sa firmama Partizan Tech i Tehnoglobal Systems u Beogradu, te Granit Limited i Charso Limited (sa Kipra).

Tešić, međutim, tokom dana nije odgovarao na naše telefonske pozive. Nije odgovorio ni na ponudu da mu se pitanja dostave mejlom.

Prema dostupnim  informacijama, Tešić ne kadruje samo u srpskim vojnim fabrikama, kako to tvrde upućeni u domaći oružarski biznis, već od 2016. posredstvom svog bliskog saradnika Dragana Kapetine, koji je te godine imenovan za prvog čoveka Republičke direkcije za promet naorzužanja i vojne opreme Republike Srpske, kontroliše i vojnu industriju RS.

Slobodan Tešić koji je rodom iz Kiseljaka, u Bosni i Herceogovini, dovodi se u vezu i sa sumnjivima isporukama oružja iz Bosne  i Hercegovine, u koju se bio vratio 2009. nakon što mu je srpska BIA, osujetila poslovanje iz Srbije. U  Istočnom Sarajevu je te 2013. osnovao firmu Bosniaspecexport. Oružje je, 2011. godine u Jemen, prema nezvaničnim informacijama, izvozio i preko Crne Gore. Spekuliše se da su službenici carinarnice u Rijeci 2013. godine zaplenili kontejnere sa rastavljenim raketama ruske proizvodnje, namenjenim isplaljivanju iz sačastih lansera za rakete. Destinacija raketa, koje su u hrvatskoj javnosti dovedene u vezu sa Tešićem, bila je Abu Dabi….

Od 2013. do 2014. godine Tešić je, prema našim saznanjima, u Libiju izvezao 3.000 tona beloruske municije, kao i određeni broj mitraljeza i drugog oružja u Libiju. Prethodno su mu, nakon lobiranja srpskih vlasti, ukinute sankcije Ujedinjenih nacija, pod kojima je bio od 2003. godine. Sumnjiće ga i da je inicijator nekih od novijih protesta kragujevačkih oružara.

Pre nekoliko godina, u Srbiji je, prema dostupnim informacija, bio uhapšen Đorđe Tešić, stric i mentor Slobodana Tešića, koji je (Đorđe),  sa sedmoricom saradnika bio osumnjičen da su sistem za kontrolu minobacačke vatre, koji su sami napravili, pokušali da prodaju Južnom Sudanu, koji je bio pod međunarodnim embargom.

Slobodan Tešić je bio i finansijer Fondacije Dragica Nikolić, a 2014. od tadašnjeg minustra spoljnih poslova Ivana Mrkića dobio je diplomatski pasoš, što je, u novembru 2016. u izjavi medijima potvrdio i generalni sekretar MIP Veljko Odalović… Krajem 2017. američka administracija zabranila mu je ulazak u SAD.

Naš list će i narednih dana  pokušavati da stupi u kontak sa Slobodanom  Tešićem, kako bi se čulo i njegovo mišljenje o aferama koji u poslednje vreme potresaju ne samo domaću vojnu industriju, nego i sam vrh srpske vlasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari