Vikend je, škola tek počela, a ispred ulaza u zrenjaninsku osnovnu školu Petar Petrović Njegoš pristigli đaci sa torbama na leđima. Nisu došli zbog obaveze, već zbog želje da poboljšaju svoje znanje. Jedna od majki koja ispraća dete objašnjava da su došli na dopunsku nastavu. Deca veselo ulaze u učionice.

Vikend je, škola tek počela, a ispred ulaza u zrenjaninsku osnovnu školu Petar Petrović Njegoš pristigli đaci sa torbama na leđima. Nisu došli zbog obaveze, već zbog želje da poboljšaju svoje znanje. Jedna od majki koja ispraća dete objašnjava da su došli na dopunsku nastavu. Deca veselo ulaze u učionice. Jedna mešovita grupa nižih razreda imaće nastavu iz srpskog i matematike, petaci u dve grupe ponavljaće matematiku. Reč je romskoj deci za koju je još tokom leta organizovan dodatni rad, što se odrazilo i na popravne ispite, pa je većina i položila ispite.
– Na prvom mestu je solidarnost, na drugom praksa koja mi je potrebna. Preko leta sam radila sa starijim uzrastom, sada radim s petim razredom. Reč je o deci koja su odreda bila na poravnim ispitima i kojima je bilo potrebno pokazati kako da uče. Od 22 đaka u starijoj grupi, s kojom smo radili tokom leta, samo pet učenika nije položilo prijemne ispite za srednju školu. Ovo sada je nova grupa, trudimo se da pridobijemo njihovo poverenje. Zadovoljna sam prvim časom jer deca hoće da sarađuju – ističe Jelena Žigić, profesor informatike.
Program dodatnog rada s romskom decom organizovan je za učenike osnovne škole Petar Petrović Njegoš koju pohađa preko 1.200 učenika. Prema rečima direktora Miroslava Brnjoša, volonteri angažovani za rad s decom prošli su obuku i rade prema instrukcijama nastavnog osoblja, pridržavajući se školskog gradiva. Škola je sa svoje strane ponudila prostor, a Volonterski centar osoblje.
– Motiv je bila želja da pomognem deci i da steknem iskustvo u pedagoškom radu. S ovom grupom radila sam preko leta i uočila sam da su deca napredovala, mi se trudimo da im približimo gradivo i vidi se da oni uživaju u našoj pažnji. Prija im što se družimo i učimo, pa je i znanje vidno bolje. Nije bio problem da se odazovu na dodatnu nastavu tokom vikenda. Sve što radimo usklađeno je nastavnim planom i pripremljeno je u dogovoru s nastavnim osobljem škole – objašnjava Bojana Prvulj, apsolvent pedagogije.
Na ovogodišnjem konkursu Kancelarije Svetske banke u Srbiji za Program malih donacija namenjen nevladinim organizacijama u Srbiji, s temom Mladi, transparentnost i javna odgovornost u pružanju lokalnih usluga u cilju poboljšanja socijalne zaštite i pristupa javnim uslugama za siromašne i ugrožene delove populacije prihvaćen je i projekt NVO centra Zrenjanin. Centar je konkurisao s projektom Volontiranje kao aktivnost koja vodi uključivanju civilnog sektora u društvene aktivnosti. Realizacija programa otpočeta je tokom jula.
– U toku je organizovanje Volonterskog centra i stvaranje volonterske mreže s bazom podataka ustanova kojima je potrebna volonterska pomoć raznih profila i volonterki voljnih da dobrovoljno pružaju usluge drugim licima – starim osobama, bolesnoj deci, romskim mališanima… Sa specijalnom školom 9. maj počinjemo saradnju, obavljeni su već dogovori s direktorom i osobljem. Nacionalna služba za zapošljavanje takođe nam svesrdno pomaže kod regrutovanja volontera – objašnjava Sofija Škorić, koordinator projekta Volonterska mreže.
Pored rada s Romskom decom, volontiranjem je obuhvaćeno još nekoliko grupa, bolesna deca s kojima se radi na odeljenju pedijatrije u zrenjaninskoj bolnici, zatim stari u Gerontološkom centru i uskoro će biti obuhvaćena deca s posebnim potrebama. Volonterski rad najduže traje u zrenjaninskoj bolnici, gde s mališanima rade četiri volonoterke. Ovo odeljenje ima svoj vrtić u kojem su zaposlene profesionalne vaspitačice koje s hospitalizovanom decom, uzrasta od tri do 14 godina, rade od ponedeljka do petka, dok volonterke rade subotom i nedeljom, pre i posle podne.
– Reč je o volonterkama koje imaju završenu Višu vaspitačku školu. Vodimo računa da u naš rad uključimo stručnjake voljne da pomažu, ali istovremeno usavršavaju svoja znanja. Tako s decom u osnovnoj školi rade apsolventi Pedagoškog i Filozofskog fakulteta, profesori matematike i informatike bez posla, dok sa starima jednom nedeljno po dva sata rade dva psihologa i jedna učiteljica – objašnjava Sofija Škorić.
Volonterski rad s učenicima započeo je tokom leta i nastavlja se do marta. Efekti su već sada vidljivi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari