Šormaz: Nema opasnosti od svinjske kuge 1Foto: novini.bg

Virus afričke svinjske kuge kojim su zaražene brojne divlje svinje u regionu za sada nije identifikovan u Srbiji.

Predsednik Lovačkog saveza Srbije Dragan Šormaz kaže za Danas da su nadležni iz Uprave za veterinu preduzeli sve korake da se bolest ne proširi na Srbiju, kao i da takva opasnost ne postoji jer su zaražene životinje prilično daleko od nas. Virus svinjske kuge nije opasan za ljude i druge životinje, međutim, za divlje i domaće svinje bolest je kobna, a smrt u gotovo svim slučajevima nastupa za deset dana. Osim toga, protiv ovog virusa nema vakcine.

Bolest je prijavljena u Rusiji, Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Estoniji, Letoniji i Litvaniji, a najviše obolelih životinja je u Rumuniji, zbog čega Bugarska podiže ogradu na granici s Rumunijom da bi sprečila ulazak divljih svinja koje bi mogle da prenesu smrtonosni virus domaćim, i ugroze proizvodnju svinjskog mesa u zemlji.

Dragan Šormaz kaže da nadležni, kako Uprava za veterinu tako i Lovački savez, prate tok bolesti od njenog pojavljivanja 2015.

– Prvi slučaj zabeležen je u Rusiji pre tri godine, potom se kuga proširila u Ukrajinu i okolne zemlje, a oboleli primerci uglavnom su koncentrisani Crnog mora. Obolele životinje iz Rumunije su daleko, a one iz Mađarske ne mogu da uđu u Srbiju jer je Mađarska podigla ogradu – kaže Šormaz.

Agroekonomista i bivši pomoćnik ministra za poljoprivredu u vreme SFRJ Milan Prostran kaže za Danas da je za praćenje zaraznih bolesti kod životinja, obaveštavanje javnosti i davanju naloga o postupanju u slučaju da se pojavi, zadužena Uprava za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede.

– Ona je za to dužna prema ovdašnjim zakonima, ali i međunarodnim sporazumima. Mi smo članica OIE – Međunarodnog ureda za zarazne bolesti životinja, koja prati bolesti životinja koje mogu da ugroze određenu oblast ili regiju, i čije propise moramo da poštujemo. Drugo pitanje je u kolikoj meri to činimo – ističe Prostran. On dodaje da je u otvorenim poglavljima za pristupanje EU najviše primedbi upućeno na oblast poljoprivrede, odnosno Uprave za veterinu.

– Najveći broj primedbi se odnosi na inspekcijski nadzor i rad veterinarske inspekcije. Uprava za veterinu je jedina adresa sa koje treba da nam stignu svi relevantni podaci o virusu koji prenose svinje u regionu – naglašava Prostran.

Rumunija je ranije ovog meseca prijavila širenje infekcije na farmi za uzgoj svinja u okrugu Tulča na jugu zemlje, zbog čega je ubijeno svih 44.580 grla. U Rumuniji je od maja prijavljeno nekoliko slučajeva infekcije virusom među dvorišnim svinjama, a isti slučajevi su prijavljeni u Rusiji, Mađarskoj, Poljskoj, Češkoj, Estoniji, Letoniji i Litvaniji. Zbog toga su nadležni u Bugarskoj odlučili da podignu bodljikavu žicu od 133 kilometra, mera preduzeto da bi se sprečilo širenje gripa u Bugarskoj, a takođe je pojačana kontrola kretanja životinja.

Ministarstvo: Preduzeli smo preventivne mere

„Pojava afričke svinjske kuge u Rumuniji jula 2017. i Mađarskoj u aprilu 2018. dovela je do neposredne ugroženosti od širenja ove zarazne bolesti u Srbiju iz zemalja, odnosno područja u neposrednom okruženju, rečeno je Danasu u Ministarstvu poljoprivrede. Dodaje se da je „situacija u susednoj Rumuniji pogoršana u poslednjih mesec dana kada je zabeležen veliki broj žarišta i slučajeva afričke svinjske kuge na istoku ove zemlje, od kojih je poslednja pojava bolesti potvrđena na farmi svinja u regionu iznad Arada na severozapadu Rumunije, što je dovelo je do proširenja zaraženog i ugroženog područja u pravcu prema našoj zemlji“. Ističe se da se zbog toga moraju preduzimati sveobuhvatne preventivne mere u kontinuitetu, kako od strane uzgajivača svinja, tako i od strane lovaca, klanica i nadležnih službi i navodi da je uspostavljena kontrola prometa koja uključuje kontrolne mere koje sprovode nadležni organi, uključujući veterinarsku službu, carinsku službu i graničnu policiju u cilju sprečavanja prenošenja virusa i pojave afričke svinjske kuge u Srbiji. Istovremeno, vrši se kontinuirano sprovođenje biosigurnosnih mera i dobre farmske prakse, na svim gazdinstvima sa svinjama (uključujući i stočne pijace), kao i u unutrašnjem i međunarodnom prometu, a Uprava za veterinu, preko veterinarskih organizacija na terenu, prati zdravstveno stanje i sprovodi stalni nadzor u populaciji domaćih i divljih svinja na afričku svinjsku kugu na celoj teritoriji Srbije, „posebno u širem pograničnom području prema Rumuniji i Mađarskoj“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari