Srbija u autoritarizmu, sprečen dijalog u društvu 1Foto: BETAPHOTO/ MINISTARSTVO ODBRANE SRBIJE Darimir Banda Jovo Mamula

Posle predsednika Aleksandra Vučića, i premijerka Ana Brnabić smatra da je izveštaj Fridom hausa u kome je Srbija pala u „hibridne režime“ u kojima je vlast zasnovana na autoritarizmu kao posledici nepotpune demokratske promene, netačan i „pun kontradiktornosti“.

Brnabić je za RTS rekla da je kao predsednica Vlade poslala Fridom hausu „studiozan odgovor na 18 strana“.

– Čudi me da organizacija Fridom Haus za pisanje izveštaja nema tim stručnjaka, već samo jednu osobu. Taj izveštaj ne odslikava pravo stanje u Srbiji, kazala je Brnabić. Ipak je, baš kao i Vučić pre nekoliko dana, dodala da će vlast usvojiti neke primedbe iz izveštaja Fridom hausa.

Profesor Fakulteta političkih nauka, Rade Veljanovski smatra za da je Brnabić odgovorila na čak 18 strana Fridom hausu „jer živi u uverenju da je njihov način vladanja bezgrešan, što je dokaz da ona i ostali u toj vlasti nemaju elementarne kriterijume šta znači dobra vladavina i šta znači vladati demokratski i u interesu građana“.

– Brnabić pokušava da verbalno potre sve dokaze koji su potpuno očigledni, da se predstavi u boljem svetlu… A sve to radi i zbog toga što smo neposredno pred izborima, pa želi da kaže da izveštaj Fridom hausa nije tačan, jer su oni sjajni i treba da ostanu još na vlasti, ističe Veljanovski za Danas.

Upitan da prokomentariše to što je Srbija pala u „hibridne režime“ po mišljenju Fridom hausa, naš sagovornik objašnjava da se hibridnost defektuje time što se mogu uočiti formalne strane demokratije koje su prisutne, poput toga da postoje zakoni, koji sadrže opredeljenja demokratskog sveta.

– I kada neko ima takve zakone, može da tvrdi da je ovo demokratska zemlja. Međutim, Fridom haus i ostali koji analiziraju situaciju u Srbiji gledaju, pre svega, na ono što se dešava u praksi. Dakle, nekada je teško povući tu liniju tako oštro između demokratske i nedemokratske zemlje, ali ono što se dešava u javnosti svakoga dana, sa medijima, mogućnošću slobode govora, kritičkog odnosa prema stvarnosti je ono što se ceni, i mi smo u tome pali, i to je u potpunosti tačno, objašnjava Veljanovski. Prema njegovom mišljenju, Srbija se nalazi u jako lošem stanju, a može da bude još gore od toga.

– Nakon ovih izbora, oni će sigurno dobiti ubedljivu vlast, jer su i ove poslednje mesece pandemije koristili za sopstvenu promociju. Koristiće sve mehanizme da narodu bude i gore nego što jeste, jer se nalazimo u izrazito autoritarnom sistemu – naglašava Veljanovski.

Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava, ukazuje za Danas da „nama nije potreban izveštaj Fridom hausa, jer najbolje znamo gde i kako živimo“.

– Svako kritičko mišljenje se dočeka na nož i sprečen je svaki dijalog u društvu. Ima puno indikatora koji ukazuju da je u Srbiji demokratija ozbiljno dovedena u pitanje, naglašava Biserko. Kako dodaje, problem nije samo vlast, već i opozicija, koja iako nema neke mogućnosti, nema ni pravi fokus, niti nudi alternativu.

– Srbija ima ozbiljan problem da shvati zašto je došla u ovu situaciju u kojoj se nalazi 30-ak godina i zašto nema načina da iz toga izađe. Kako vreme prolazi, sve su manje mogućnosti za izlazak iz ovoga, jer su nove generacije odrasle na modelu koji ne zahteva nikakvu upitanost. Naprotiv, njihovo rešenje je odlazak iz zemlje ili učlanjenje u vladajuću partiju, ukazuje Biserko.

SNS zloupotrebljava većinu

Fridom haus je u svom izveštaju podsetio i na ocene posmatrača Saveta Evrope i Organizacije za Evropsku bezbednost i saradnju da su poslednji parlamentarni izbori 2016. u Srbiji pokazali da SNS „zloupotrebljava većinu, zamagljuje razliku između državnih i partijskih aktivnosti, vrši pritisak na birače, naročito one zaposlene u javnom sektoru“ kao i da „mami birače kroz socijalne inicijative“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari