Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 1Foto: Arhiva Danasa

U prvm izdanju lista Danas 2001. godine jedna od glavnih vesti ticala se novogodišnjih proslava kojima je svet dočekao novi milenijum.

„Na centralnim gradskim trgovima širom naše zemlje svečano je dočekana Nova godina, novi vek i novi milenijum. Glavna novost su vatrometi kojima su gradske vlasti u Srbiji, ali i oni u Crnoj Gori građanima čestitale praznik“, pisao je naš list.

Bez velike pompe i euforije na Trgu Republike je slavilo oko 10.000 Beograđana. Skupština grada organizovala je koncert na kome su svirali džez orkestar Miše Krstića, Ortodoks Kelts, Van Gog i Atomsko sklonište, a u ponoć je pušten valcer. Veselo je bilo i na Trgu oslobođenja u Nišu, u Užicu je čak bačen i dinamit, a Požarevac je bio jedan od retkih gradova u kome nije bilo organizovane proslave na centralnom trgu.

„Novosađani bučno i veselo dočekali novi milenijum“, „Podgorica se kupala u svetlosti od vatrometa“, „U Kragujevcu vatromet kakav do sada nije viđen“ – samo su neki od naslova izveštaja sa dočeka 2001. godine.

„U prvom minutu novog milenijuma rođena je prva beba u Beogradu. Devojčica teška 3.650 grama rođena je u porodilištu Narodni front“, navodi se u izveštaju.

Oni koji su zbog neumerenog pića dobili trovanje alkoholom, bili su glavni bolesnici, a lekarske ekipe nisu imale previše posla.

„Tokom cele novogodišnje noći odjekivale su petarde i poneki pucanj iz vatrenog oružja“, izvestio je Danas.

Oni koji su novogodišnju noć proveli uz televizijski program nisu imali veliki izbor.

„Gotovo da sam i pre deset godina mogla sa devedesetodstotnom sigurnošću predvideti većinu novogodišnjih programa – pevač(ica) u šljokičasto-šljaštavo-štikličastom uvijajuć’ se oko astala sa sve pomodrelim rukama pevuši (pret)prošlogodišnji hit. Potom red reklama ukrašenih snegom, Deda Mrazom, svećicama, kuglicama i lampionima, pa red brbljajućih emisija… Što gluplje to bolje. Ni ova godina nije bila izuzetak“, pisala je Nataša Bogović za Danas.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 2
Foto: Arhiva Danas

Od ostalih vesti, na naslovnoj strani istknut je i rasplet otmice šestorice Srba na administrativnoj granici Srbije i Kosova poslednjeg dana „stare“ godine – 31. decembra 2000. List je izvestio da je otete Srbe od „naoružanih albanskih ekstremista“ preuzeo Međunarodni komitet Crvenog krsta.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Obrad Stevanović, tom prilikom je izjavio za Betu kako oteti građani nisu maltretirani, „ako se sama otmica ne smatra maltretiranjem“.

Pripadnici Kfora su u novogodišnjoj noći širom Kosova zaplenili veću količinu oružja i municije, saopštio je Kfor, a uhapšeno je više osoba.

Dan ranije u Bujanovcu, Zoran Đinđić je poručio „ekstremnim albancima“ da je prošlo vreme stvaranja velikih država, te da bi trebalo odustati od ovakve ideje.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 3
Foto: Arhiva Danasa

„Zlokobno provociranje ratnog sukoba na jugu Srbije nastavlja se i u Novoj godini. Zvanični Beograd još uvek istrajava na konceptu mirnog, diplomatskog rešavanja problema i zbog toga dobija komplimente od predstavnika međunarodne zajednice. Istovremeno, albanskim ekstremistima izriču se brojna, direktna i indirektna upozorenja da će demonstracijom sile i izvođenjem terorističkih akata izgubiti epitet ‘dobrih momaka’ u sukobu sa srpskom stranom“, deo je redakcijskog komentara Danasa, čiji je glavni i odgovorni urednik u to vreme bio Grujica Spasović.

List je pisao i o hitnom poskupljenju usluga kompanije Telekom Srbija. „Struje će biti i posle Božića“, bila je još jedna važna informacija za građane, imajući u vidu restrikcije i probleme EPS-a sa snabdevanjem stanovništva električnom energijom tih godina.

„Najveći problem Srbije je nedostatak električne energije. Kao građanin ove zemlje zlopatim se, manje ili više, kao i svi ostali građani. Imam 73 godine i penzioner sam“, navodi se u reakciji beograđanina, diplomiranog inžinjera Srđana R. Spiridonovića, koji je postavio pitanje – zašto niko odgovoran građanima ne saopšti „surovu istinu“ o struji?

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Guverner Narodne banke Srbije Mlađan Dinkić je uoči posete Ljubljani govorio o iskustvima Slovenije koja se mogu primeniti u domaćim reformama.

List Danas bio je jedan od malobrojnih pisanih medija u zemlji na čijim stranicama se moglo informisati o nestanku predsednika Predsedništva Srbije u vreme „velike“ Jugoslavije, 25. avgusta 2000. godine.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 4
Foto: Arhiva Danas

Od nestanka Ivana Stambolića navršio se 131 dan, a različite organizacije javno su postavljale pitanje – „Gde je Ivan Stambolić?“

Danas je preneo intervju tadašnjeg kandidata za mandatara nove vlade Zorana Đinđića za novogodišnje izdanje Špigla. On je, između ostalog, izjavio da bi proglašavanje nezavisnosti Kosova dovelo do njegove podele.

Slobodan Milošević i Mirijana Marković će morati da polože račune za „milione, ako ne i milijarde“ (maraka) koje su negde sklonili, bila je jedna od Đinđićevih poruka.

Predsednik SR Jugoslavije u novogodišnjoj poruci izrazio je želju da 2001. bude „godina razrešenja i smirenja“ i ujedno dobar početak novog veka. On je bio i glavni junak karikature Predraga Koraksića – Koraksa.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 5
Foto: Arhiva Danas

Tadašnji predsednik Crne Gore Milo Đukanović čestitao je građanima praznike i „novu Crnu Goru“. U televizijskom obraćanju Đukanović je izjavio da je CG krajem 20. veka povratila samopouzdanje, državno dostojanstvo i našla siguran evropski put.

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić pozvao je Hrvate da raščiste s prošlošću, kako bi neopterećeni krenuli u budućnost.

Jugoslovenski ministar spoljnih poslova Goran Svilanović otputovao je tog 3. januara u Vašington radi razgovora sa predstavnicima Stejt dipartmenta o jugoslovensko-američkim odnosima.

U Crnoj Gori pripremali su se zakonski akti o referendumu o budućem statusu te zemlje koja je bila gradivni element treće Jugoslavije.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 6
Foto: Arhiva Danasa

Ličnost Danas 3. januara bio je crnogarski košarkaš Bogdan Tanjević. Kao jedan od najtrofejnijih jugoslovenskih trenera i tadašnji selektor italijanske reprezentacije, preuzeo je vođstvo KK Budućnost.

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 7
Foto: Arhiva Danas

Mediji su pisali o namerama novog predsednika SAD Džorža Buša Mlađeg o povlačenju američkih vojnika sa Balkana. U svetu je došlo do još jedne eksalacije sukoba između Palestinaca i Izraelaca.

Švedska je te godine stala na čelo Evropske unije, najavivši da će za vreme šestomesečnog predsedavanja glavni prioritet biti politika proširenja. Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) predsedavala je Rumunija.

U godini iza, Tina Tarner ili „superbaka rokenrola“ kako je novinar nazvao, imala je najposećeniju turneju. Najprodavaniji album u SAD bio je ‘N Sync.

U bioskopima se puštala naučna fantastika „Šesti dan“ (The 6th Day) sa Arnoldom Švarcenegerom, zatim „Obećana zemlja“ (Hi-Lo Country) sa Penelope Kruz koja je tek debitovala u američkom filmu. Leonardo Di Kaprio igrao je u filmu „The Beach“ (Plaža), a među tinejdžerima bio je aktuelan film „Posle škole krenimo u zezanje“ (Kevin & Perry Go Large).

Šta su bile vesti u prvom broju Danasa 2001. godine? 8
Foto: Poster

Rukometna reprezentacija Jugoslavije početkom 2001. godine pripremala se za Svetsko prvenstvo u Francuskoj. Rukometaše je očekivao i put na Olimpijske igre u Sidneju, uz pojačanje Nenada Maksića.

U Beogradu se okupljala fudbalska reprezentacija Jugoslavije koju je krajem januara očekivao turnir u Indiji.

Predsednik FIFA Sep Blater uputio je „milenijumski apel“ učesnicima fudbala da poštuju „istinski duh“ tog sporta. Argentinski klub Boka Juniors proglašen je za najbolji fudbalski klub na svetu u 2000. godini.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari