Šta su sve predstavnici vlasti govorili o Danasu? 1Foto: B. C.

List „Danas“, kao mnogo puta do sada, i ovog proleća našao se na meti kritika vlasti. Ovog puta najglasniji su bili narodni poslanici vladajuće većine.

Nakon što se sudija Apelacionog suda Miodrag Majić nedavno usprotivio donošenju Tijaninog zakona, poslanici Marjan Rističević i Aleksandar Martinović doveli su u pitanje njegov profesionalni integritet, upitavši kako je moguće da je ovaj sudija, tokom „najčudnije reforme pravosuđa“, preskočio Viši sud i,  iako nikada nije u sudskoj praksi rešavao žalbe, odmah otišao u Apelacioni sud.

To je ujedno bio i povod da se dnevni list „Danas“ označi kao politički pamflet jedne grupacije stranaka koja medijskom manipulacijom od Majića pokušava da napravi žrtvu.

Predsednik Aleksandar Vučić, s druge strane, ponovo je izjavio da naš list ne čita, te da mu nisu poznati navodi njegovih političkih protivnika, čak ni kada je predmet kritike upravo on.

Naime, predsednik Socijaldemokratske stranke Srbije Boris Tadić u intervjuu za „Danas“ nedavno je izjavio da „političke hulje“ poput Vučića uvek pokušavaju da od građana naprave „rulju ispranog mozga“.

„Boris Tadić je uvek kad je govorio o svojim političkim protivnicima govorio o sebi… Nisam ga baš sasvim razumeo i nište ne razumem te ljude, izgleda da nekim različitim jezicima govorimo“, kazao je tada Vučić.

Poslaniku Martinoviću, podsetimo, nije prvi put da tokom skupštinskih rasprava naš list pominje u negativnom kontekstu.

Nakon što je na naslovnoj strani Danasa novembra 2018. godine osvanula karikatura na kojoj Adolf Hitler i šef njegove nacističke propagande Jozef Gebels u naručju drže njega i poslanika SNS Vladimira Orlića, Martinović je izjavio da je medijska haranga koju sprovodi naš list „nezapamćena još od vremena Gebelsa i Adolfa Hitlera“.

A Vladimir Orlić konstatovao je da su “list Danasoid” i novinari tog lista „sramota za srpsko novinarstvo”.

Martinović je našem listu zamerio i zbog izveštavanja tokom boravka gradonačelnika Šapca Nebojše Zelenovića u Strazburu, kada je govorio na sednici Kongresa regionalnih i lokalnih vlasti Saveta Evrope o stanju demokratije u Srbiji.

Zelenović je tada ukazao na pretnje i ucene kojima su izložene opozicione opštine, kao i na fenomen „prekomponovanja vlasti“ na lokalu.

“Dok mi sada govorimo u Narodnoj skupštini Srbije, gradonačelnik Nebojša Zelenović izgovara najteže optužbe i klevete na račun Srbije. A sve to direktno prenosi televizija Šabac i list Danas preko svoje fejsbuk stranice“, kazao je Martinović.

Ovom prilikom podsetićemo i na neke od komentara predsednika Vučića, takođe upućenih našem listu.

Počevši od 1998. godine, kada je kao ministar informisanja redakciji poslao upozorenje da će list biti ugašen ako nastavi da „širi strah, paniku i defetizam“, a čije je objavljivanje zabranio, Vučić je, shodno prilikama, menjao stavove o Danasu, toliko da je povodom 16. rođendana lista 2013. godine, zaposlenima čestitao rekavši da su „dnevne novine ‘Danas’ tokom proteklih 16 godina ispisivale kritičku, ali i izuzetno dragocenu hronologiju življenja na ovim prostorima“.

List je tada nazvao uporištem evropske Srbije i poručio im da na „skoro dve decenije posvećenosti društvu“ mogu da budu ponosni.

Manje od godinu dana ranije, septembra 2012. godine, u intervjuu za Danas izjavio je da surovi Zakon o javnom informisanju koji mu se stavlja na teret nije bio realan i da se nije sprovodio, a da je ostao na snazi, Danas ne bi postojao.

„Pa, ne bi, kako bi opstao? Ali taj zakon nije mogao da opstane… iako je bio mnogo blaži od današnjeg zakona“, izjavio je Vučić septembra 2012. godine.

Četiri godine ranije, u prvom intervjuu koji je dao ovom listu od 5. oktobra 2000, na pitanje da li bi se i sad na isti način obračunavao sa „neposlušnim novinama“, on je odgovorio: „Sa ove distance gledano uradio bih mnogo toga drugačije. Ne bi bilo prekršajnog postupka, niti bi bilo onakvih drakonskih kazni. Uostalom, prihvatio sam krivicu za svoje postupke i snosio sam odgovornost zbog toga.“

A kada je, u avgustu 2016. godine, tokom sednice Skupštine Srbije govorio o prezaduženosti lokalnih samouprava i Draganu Vujadinoviću koji je „prezadužio Kosjerić“, nije propustio da list za koji Vujadinović piše nazove – tabloidom.

„Vujadinović piše u onom tabloidu Danas“, naveo je tada Vučić.

Ipak, samo dva meseca kasnije, izjavljuje da ne čita Danas zbog njegovih dvostrukih aršina, kada je u novinama objavljeno ime tužioca koji se bavi slučajem Savamala.

„Da sam ja izgovorio ime nekog sudije ili tužioca bio bih na stubu strama. Govorilo bi se o neprimerenom mešanju i pretnjama, a novine i različite institucije i mnogi političari mogu da vrše najbanalniji, najprizemniji i najbahatiji pritisak na određene nezavisne i samostalne državne organe, i još će da kažu kako je to mnogo lepo i pametno“, rekao je tada Vučić.

Kada je, krajem avgusta ove godine, upitan kako komentariše to što su se u Danasu, „proevropskom listu“, pojavili Marko Jakšić i Amfilohije Radović, Vučić je odgovorio da to ne govori o proevropskoj orijentaciji lista, već o tome da se prostor daje samo onima koji su protiv njega, bez obzira na to odakle kritika dolazi.

„Dobar im je i Škeljzen Malići i Amfilohije. Sve je dobro samo da je protiv mene… Ali, to je demokratija i govori da živimo u zdravom društvu. Da bi nekog pobedili, morate da imate ideju, plan i program, a ne mržnju“, poručio je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari