Starac povratio pamćenje koje je izgubio pre devet godina 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U Njujorku je 1930. godine na jednoj raskrsnici pronađen onesvešćen stariji čovek, piše list Pravda na današnji dan pre 80 godina.

Posle donošenja u bolnicu, starac je došao sebi, ali nikako nije mogao da se seti šta mu se dogodilo.

Starac je potom smešten u jedan starački dom gde je provodio dane pokušavajući da se seti kako se onesvestio, gde živi i mnogih drugih delova svog života.

U bolnici se o njemu posebno brinuo jedan bolničar koji ga je stalno izvodio u šetnju kako bi starac, koga je inače mučila nesanica, mogao da zaspi.

Jednog jutra, bolesnik je počeo da se pakuje i zatražio da ga puste kući.

Kada ga je bolničar upitao kuda će da ide, starac mu je naveo tačnu adresu gde stanuje. Setio se i da se zove Vili Peterson, da je farmer u Kaliforniji.

Pre devet godina, došao je nekim poslom u Njujork i tada ga je na raskrsnici udario automobil, usled čega je izgubio pamćenje.

Na još veće iznenađenje, ispostavilo se da su lekovi koje je bolničar davao starcu da lakše zaspi, u najvećoj meri pomogli da mu se pamćenje vrati, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narode biblioteke.

List Vreme, 17. marta 1939. godine piše o otkrivanju skladišta opojnih droga pomoću radio-emisije.

Njujorška policija veće neko vreme je pokušavala da uhapsi tročlanu grupu za koju se sumnjalo da se bave preprodajom opojnih droga.

Pre nekoliko dana detektiv Haroldsen slučajno je nabasao na ovu grupu u jednoj mračnoj ulici, i tom prilikom video kako neki ljudi uzimaju paketiće iz jednog elegantnog automobila.

PosumnjavStarac povratio pamćenje koje je izgubio pre devet godina 2ši da se radi o bandi koju toliko dugo pokušavaju da uhvate, detektiv im je prišao i tražio legitimaciju. Ali banditi su se tada brzo snašli, i s lakoćom vezali detektiva i ubacili ga u automobil.

Kasnije su ga pustili i ostavili u jednoj šumi, ali kada se detektiv vratio u stanicu, nije znao da ispiriča gde se tajno sklonište nalazi, jer su mu banditi tokom vožnje vezali oči.

Detektiv se samo setio da je sa radija čuo jedan poznati šlager. Uz pomoć ovog podatka, i približne brzine automobila, policajci su uspeli da izračunaju približno rastojanje između mesta otmice i krijumčarskog skrovišta.

Sa ovim rastojanjem kao radijusom nacrtan je plan grada Njujorka, i tako se došlo do određenog kruga u kom bi moralo da se nalazi sklonište.

Poilicija je potom krenula u pretres svih zgrada u tom krugu, i već prvog dana pronašla sklonište, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narode biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari