Završena tročasovna studentska blokada Nemanjine ulice i zgrade Ministarstva (FOTO/VIDEO) 1Studenti postavili šatore ispred Ministarstva Foto: FoNet/Marija Đoković

Predstavnici studenata danas nisu uspeli da se sastanu sa pomoćnikom ministra prosvete Bojanom Tubićem, uprkos najavi da će biti primljeni, zbog čega su odlučili da na adresu tog ministarstva pošalju najmanje 1.000 zahteva za sastanak, rekao je FoNetu jedan od organizatora studentskog protesta Nikola Arsenić.

Nekoliko desetina studenata je, posle tročasovnog protesta, iz saobraćajne trake ka Slaviji uklonilo šatore i transparente, pošto su se tačno u podne okupili kako bi zahtevali smanjenje školarina za samofinansirajuće studente za 30 odsto u novoj akademskoj godini.

Na pitanje koji će biti njihov naredni korak, Arsenić je odgovorio da će to biti masovno slanje zahteva za sastanak sa ministrom prosvete.

Oni su, naime, pola sata po početku protesta formalno preko pisarnice zatražili sastanak sa ministrom prosvete.

Iako im je rečeno da će Tubić razgovarati s njima, od njegove sekretarice su, prema Arsenićevim rečima, dobili odgovor da je na sastanku i da ne može da ih primi.

„Zato je naš naredni korak da pošaljemo namanje 1.000 zahteva za sastanak na adresu Ministarstva prosvete i ministra Mladena Šarčevića“, rekao je Arsenić.

Arsenić je tokom današnjeg protesta naveo da je 85 univerziteta širom sveta još u maju donelo odluku da u novoj akademskoj godini ponudi smanjenje školarina i druge olakšice studentima, i da studenti u Srbiji zahtevaju da i domaći univerziteti učine isto i smanje školarine samofinansirajućim studentima za 30 odsto.

„Vidimo da nema usklađenosti između onoga što su studenti platili i onoga što su dobili kao uslugu od fakulteta. Nastave je negde bilo, negde nije, a opšta konfuzija bila je i sa rokovima. Zato smatramo da je zahtev za 30 odsto nižom školarinom sasvim normalan“, ocenio je Arsenić.

Predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti Savo Manojlović, koji pruža pravnu podršku studentima, ocenio je da bi se smanjenjem školarina izbegla situacija u kojoj bi studenti tužili fakultete za naknadu štete.

„Fakulteti zbog pandemije nisu pružili adekvatne usluge u prošloj akademskoj godini, što znači da su studenti platili nešto što nisu dobili i potrebno je da im fakulteti vrate novac. I ove godine ćemo evidentno imati redukovan režim nastave, pa mi se čini da je zahtev studenata maksimalno fer i održiv, a na ministru prosvete je da li će to podržati i on se nalazi pred istorijskom odlukom“, ocenio je Manojlović.

Desetak studenata okupljenih oko inicijative za smanjenje školarine za 30 odsto postavili su danas šatore ispred Ministarstva prosvete Srbije u Nemanjinoj ulici u Beogradu, najavljujući blokadu Ministarstva i saobraćaja na tri sata.

Protest prošao bez incidenata

Saobraćaj u Nemanjinoj ulici, u smeru ka Slaviji, odvijao se u jednoj traci zbog šatora koji su na trotoaru i na kolovozu.

Ispred šatora je postavljen transparent „Koliko nas mora da ide ‘preko’ kako bi se nešto promenilo“, a na kolovozu „Vlada(nje) – nedovoljan (1)“.

Student Nikola Arsenić rekao je novinarima da blokadom Ministarstva žele da pokažu da je „blokirana budućnost mladih u Srbiji“.

On je podsetio da je veliki broj svetskih univerziteta u maju smanjio školarine studentima zbog pandemije korona virusa, dok studenti u Srbiji nemaju nikakve olakšice.

Kako je naveo Arsenić, oni su ujedinili zahteve sa studentima Filološkog fakulteta koji protestuju zbog obustavljanja izbora dekana, ocenivši da su sva prava studenata ugrožena.

Završena tročasovna studentska blokada Nemanjine ulice i zgrade Ministarstva (FOTO/VIDEO) 2
Nikola Arsenić ispred Ministarstva prosvete Foto: FoNet/ Marija Đoković

Predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti i pravni savetnik studenata, Savo Manojlović, izjavio da je pravno gledano zahtev studenata pravedan i da je „prilično blag“.

Manojlović je kazao da je ugovor o studiranju prekršen jer je jedan deo studenata plaćao školarinu za vreme vanrednog stanja usled pandemije korona virusa, iako nije dobio ono što je ugovorom obećano.

Po njegovim rečima, 30 odsto niže školarine su praveden zahtev i njegovo ispunjenje ne bi ugrozilo opstanak fakulteta.

Studentkinja Nataša Vlajsavljević navela je da je do sada skupljeno preko 15.000 potpisa na on-lajn peticiji za smanjenje školarina, i rekla da se svakodnevno javljaju studenti „sa svojim pričama“.

„Ne može se videti u medijima kakvo je realno stanje na fakultetima, zato pokušavamo da na mrežama objavljujemo priče studenata“, kazala je.

Ona je navela da studenti od svoje borbe neće odustati.

Grupa studenata ponovo je predala Ministarstvu prosvete svoje zahteve, a rečeno im je da će ih kontaktirati pomoćnik ministra Mladena Šarčevića kako bi razgovarali o tome. Obećanje, međutim, nije ispunjeno.

Studenti su na kolovozu iscrtali teren i igrali odbojku i badminton, a mali broj je koristio zaštitne maske.

Na skupu prisustvo policije nije bilo vidljivo, osim pripadnika obezbeđenja zgrade i saobraćajne policije.

https://www.facebook.com/nedavimobeograd/videos/360692288450656

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari