Čanak: Hag dokazao da je SRS zločinačka organizacija 1Foto: Stanislav Milojković

Rekao sam, ponoviću, da bi Vojislav Šešelj za sve zlo, mržnju, podele, huškanja, sukobe i izbegličke kolone trebalo da odgovara i u Srbiji, ne samo u Haškom tribunalu.

Mislim da bi to bilo važno i za proces suočavanja sa prošlošću kod nas, ali i zbog budućnosti dobrih odnosa u regionu. A što se tiče zabrane SRS, govorio sam da je to zločinačka organizacija zbog svega što je radila devedesetih. Ova presuda u Hagu je to i dokazala. Od te politike se nisu ogradili, a sa njim na čelu nastavili su da seju mržnju i prizivaju ratove, ocenjuje za Danas Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Čanak je krajem prošle nedelje uputio predlog Odboru za administrativno-budžetska i mandatno imunitetska pitanja za sazivanje hitne sednice kako bi parlamentu bilo predloženo da konstatuje prestanak mandata lideru radikala. On za naš list napominje da parlament i dalje ćuti, iako, kako ističe, Šešelj najavljuje da će da ponovi zločine za koje je osuđen.

– Nisam siguran da je zabrana SRS u ovom trenutku moguća, ali se nadam se da će uskoro doći trenutak kada će njihov rad konačno biti zabranjen. Poznato vam je da smo mi u LSV prilično uporni i da ne odustajemo kada nešto zacrtamo, kaže Čanak za Danas.

Naš sagovornik očekuje da će biti poštovan Zakon o izboru narodnih poslanika koji jasno kaže da je jedan od razloga za prestanaka poslaničkog mandata pravosnažna sudska odluka kojom je poslanik bezuslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest meseci.

– Pored zakonske obaveze, mislim da je loše i po ugled parlamenta da u poslaničkoj klupi sedi neko je osuđen za progon i podsticanje na progon Hrvata u Hrtkovcima 1992. i ko još sada poručuje da je spreman da to ponovi?! Ukratko, njegov ostanak u parlamentu bi bio loša poruka hrvatskoj nacionalnoj zajednici u Srbiji, a nezamislivo je i njegovo dalje članstvo u Odboru za kontrolu službi bezbednosti. Očekujem da se zakon poštuje, a najpre Odbor, a zatim i parlament o tome izjasni, ističe lider LSV za Danas. On podseća da je na zabrani SRS insistirao odmah nakon petooktobarskih promena 2000. godine.

– Zahtevao sam da se zabrane SRS, SPS, JUL i Stranka srpskog jedinstva, a njihova rukovodstva lustriraju, ali nije bilo sluha za to. Razmislite na trenutak, šta se sve ne bi dogodilo svih ovih godina da je tako učinjeno, zaključuje Nenad Čanak.

Prema rečima Marka Đurišića, poslanika SDS i člana Odbora za administrativno-budžetska i mandatno imunitetska pitanja, ne postoji šansa da to skupštinsko telo stavi na dnevni red ukidanje mandata Vojislavu Šešelju.

– Zakon je jasan, ali ne verujem da će biti ispoštovan. To je sve već unapred jasno. Vojislav Šešelj je politički otac Aleksandra Vučića i on neće dati ukidanje mandata. Šešelj je praktično deo vladajuće koalicije, tu nema nikakvih kritika. Ne očekujem da će biti ispoštovan zakon u ovom slučaju i da će Šešelju biti oduzet mandat, zaključuje Đurišić za Danas.

Marinković: Nema osnova za prestanak mandata Šešelju

Tanasije Marinković, vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ističe za Danas da nema osnova za prevremeni prestanak mandata narodnog poslanika Vojislava Šešelja iako ga je Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove osudilo na desetogodišnju kaznu zatvora.

„Zakon o izboru narodnih poslanika Republike Srbije, istina, propisuje da poslaniku prevremeno prestaje mandat „ako je pravosnažnom sudskom odlukom osuđen na kaznu zatvora bezuslovno u trajanju od najmanje šest meseci“. Međutim, cilj ove zakonske odredbe nije da odstrani iz skupštinskih redova, počinioce krivičnih dela, zbog njihovog protivpravnog i samim time nečasnog postupanja. NJen cilj je da omogući da poslanički mandat obavljaju lica koja za to imaju stvarne uslove, što svakako nije slučaj sa osuđenikom na zatvorsku kaznu bezuslovno u trajanju od najmanje šest meseci. Drugo bi bilo da naše izborno zakonodavstvo predviđa da je osuda za određena krivična dela prepreka za kandidovanje na poslaničku funkciju i/ili njeno obavljanje, zato što su ta dela naročito sporna, moralno i/ili politički. Šešelj jeste osuđen na deset godina zatvora, ali je u tu istu presudu uneto da se njemu uračunava vreme provedeno u pritvoru (više od jedanaest godina) u izrečenu zatvorsku kaznu. Budući da on ovom odlukom o uračunavanju ostaje na slobodi, nema formalnih osnova za prevremeni prestanak njegovog poslaničkog mandata“, ukazuje Tanasije Marinković.

Šešelj bi da razbija njuške

Lider radikala je juče u Skupštini Srbije rekao da je došao da održi konferenciju za novinare da bi „video da li će ga neko javno nazvati ‘ratnim zločincem’, da mu odmah njušku razbije“. „Evo, nisu se ni pojavili ti kandidati, a kamoli da se neko usudio da to uradi. Niko, jer odmah njuška pukne ko od šale“, naveo je Šešelj, dodajući da je „trenirao tokom vikenda“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari