Tužilaštvo objavljivalo nepotrebne podatke, sajt se ažurira 1

Početkom prošle sedmice sa internet sajta Tužilaštva za ratne zločine prvo su izbrisani svi predmeti koji su okončani, imena i prezimena okrivljenih čija su suđenja u toku su preinačena u inicijale, a nije bilo moguće pronaći ni podatke iz optužnica, a nekoliko dana kasnije uklonjena je celokupna statistika.

Trenutno u odeljku „predmeti“ piše da je ažuriranje u toku.

Kako je za Danas rečeno Iz službe Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, u postupku nadzora nad sprovođenjem i izvršavanjem Zakona o zaštiti podataka o ličnosti (ZZPL) utvrđeno da su na internet stranici Tužilaštva za ratne zločine objavljeni tekstovi optužnica tog tužilaštva, bez zaštite podataka o ličnosti okrivljenih o datumu rođenja, zanimanju, bračnom i porodičnom statusu, završenoj školi, državljanstvu, služenju vojnog roka, činu, statusu u VE, osuđivanosti i pritvoru, koji podaci su nepotrebni i nepodesni za ostvarenje svrhe obrade, u smislu člana 8. tačka 6. ZZPL.

„Član 8. stav 1. tačka 6. ZZPL propisuje da obrada nije dozvoljena ukoliko su podaci koji se obrađuju nepotrebni ili nepodesni za ostvarenje svrhe obrade, što znači da ZZPL dozvoljava obradu samo onih podataka koji su očigledno potrebni i podesni svrsi konkretne obrade podataka o ličnosti. Shodno navedenom, rukovaoci podataka treba da u svakom pojedinačnom slučaju obrade podataka vode računa o navedenom, odnosno da obrađuju samo one podatke o ličnosti koji su neophodni za ostvarenje konkretne svrhe obrade. U predmetnom slučaju, i pored toga što se radi o aktima iz krivičnih postupaka koji se vode u vezi izvršenja ratnih zločina, tj. o događajima od interesa za javnost, povređeno je pravo na privatnost lica na koja se podaci odnose, jer objavljivanje predmetnih podataka o ličnosti nije potrebno niti podesno za ostvarenje svrhe konkretne obrade – obaveštavanje javnosti o postupanju javnog tužilaštva“, rekli su našem listu iz službe Poverenika.

Iz Tužilaštva za ratne zločine na čijem je čelu Snežana Stanojković, šturo su saopštili da podaci o predmetima i o optužnicama trenutno nisu dostupni na njihovom sajtu „obzirom da je u toku njihovo ažuriranje i obrada u skladu sa ZZPL i Pravilnikom o anonimizaciji podataka o ličnosti u optužnicama Tužilaštva za ratne zločine, donetim dana 20. marta 2019. godine“. Kako je rečeno, navedene aktivnosti su preduzete nakon što je 6. marta ove godine, Poverenik obavestio Tužilaštvo za ratne zločine da su na sajtu ovog Tužilaštva objavljeni podaci koji su „nepodesni i nepotrebni za ostvarivanje svrhe obrade, u smislu člana 8. tačka 6. ZZPL.

Nažalost, nije saopšteno o kojim se tačno podacima radi, tako da ostaje nejasno na koji način će Tužilaštvo ažurirati svoju veb stranicu.

Alarmantni podaci javnog mnjenja

Fond za humanitarno pravo ukazuje da poslednje istraživanje javnog mnjenja pokazuje da alarmantnih 85 odsto ispitanika ne može da navede ni jedan ratni zločin za koji se sudi ili se sudilo pred sudom u Srbiji, čak 79 odsto ne zna da navede ni jedan pravosudni organ koji je nadležan za procesuiranje ratnih zločina u Srbiji, a 59 odsto ispitanika ocenjuje da je loše informisano o suđenjima za ratne zločine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari