Vojnici pljačkali i ubijali 1Foto: EPA/ SASA STANKOVIĆ

Suđenje u predmetu „Ćuška“ za zločine nad kosovskim Albancima počelo je juče pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu sa zakašnjenjem zbog tehničkih problema.

Ipak, nakon nekih pola sata, kao svedok istupio je Sani Uka, koji je ispričao da je 14. maja 1999. prisustvovao ubistvu svojih komšija. Naime, on je izjavio da su dva vojnika došla u selo Ćuška, da mu je jedan vojnik tražio novac, a kada mu je Uka dao sve što je imao u tom trenutku, taj vojnik ga je praktično zaštitio, pošto je drugi vojnik četvoricu civila uveo u štalu, jednog pustio, a ostale ubio. Uka je rekao da je od mesta događaja bio udaljen nekih 20 metara i da je sve video.

Na suđenju je trebalo da se pojave još tri svedoka, međutim jedan je preminuo a druga dva su tražila da naknadno svedoče preko video-konferencijske veze. Takođe, suđenje optuženom Lazaru Pavloviću koji se juče nije pojavio na glavnom pretresu zbog bolesti biće razdvojeno, odlučilo je sudsko veće.

Prema optužnici, 12 nekadašnjih pripadnika 177. Vojnoteritorijalnog odreda Vojske Jugoslavije, poznatog pod imenom „Šakali“, tokom aprila i maja 1999. učestvovali su u masakrima nad kosovskim Albancima u selima Ćuška, Zahač, Pavljan i LJubenić. Okrivljeni su ubijali, silovali, uništavali i pustošili imovinu civila. Većina preživelih je napustila svoje domove i pobegla u Albaniju. Bivši vođa „Šakala“ Nejboša Minić, poznat i kao „Mrtvi“, preminuo je u Argentini 2005. U junu 2015. sud je odlučio da spoji postupke „Ćuška“ i „LJubenić“, jer su zasnovani na sličnim činjenicama.

Podsetimo, optužnica je podignuta još 10. septembra 2010. da bi u februaru 2014. Toplica Miladinović, Milojko Nikolić i Dejan Bulatović bili osuđeni na 20 godina zatvora, Ranko Momić na 15 godina, Abdulah Sokić na 12 godina, Srećko Popović na 10 godina, Siniša Mišić na pet godina, Slaviša Kastratović i Boban Bogićević na dve godine zatvora, dok su za Veljka Korićanina i Radoslava Brnovića donete oslobađajuće presude, a za Vidoja Korićanina i Zorana Obradovića su povučene optužnice. Potom je u februaru 2015. Odeljenje za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu ukinulo prvostepenu presudu u ovom predmetu i naložilo ponovno suđenje.

U četvrtak, 20. septembra održano je suđenje u predmetu „Trnje“ u kome se Rajko Kozlina i Pavle Gavrlović terete da su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, 25. marta 1999. godine, učestvovali u napadu na selo Trnje u opštini Suva Reka na Kosovu, koji je za posledicu imao ubistvo najmanje 27 civila kosovskih Albanaca. Ispitan je svedok Maljića Vocija, koji je kritičnog dana, oko 6.30 časova krenuo iz svoje kuće u selu Trnje da nahrani krave.

„Bio je udaljen od kuće oko 20 metaka kada je ranjen. Pogođen je u leđa, a projektil je izašao sa prednje strane tela. Nije mu poznato ko ga je pogodio. Objasnio je da se njegova kuća nalazi u blizini škole u centru sela, ali da je od brda udaljena oko 50 metara. Između njegove kuće i brda nalazila se samo jedna štala. Smatra da je na njega pucano sa brda. Nije video šta se kritičnog dana dešavalo u selu Trnje, ali mu je poznato da je on prvi pogođen. Zna da je bilo ubistava civila, jer je to čuo od rođaka. Tako je saznao da je ubijena porodica Gaši, zatim njegova strina Rahima Voci, kao i tri brata od strica, Ali, Musli i Redžep Voci. Musli je ubijen u dvorištu, a Redžep i Ali u kući, koja je nakon toga zapaljena. Svedok je istakao imovinsko-pravni zahtev, ali nije precizirao njegovu visinu“, piše u izveštaju sa suđenja Fonda za humanitarno pravo (FHP). Sledeći glavni pretres zakazan je za 5. novembar 2018.

Ove sedmice Srebrenica, Lovas i Milanko Dević

Beograd – U Specijalnom sudu danas i sutra bi trebalo da bude nastavljeno suđenje u predmetu „Srebrenica – Kravice“. Po optužnici, Nedeljko Milidragović i još 11 pripadnika policije MUP Republike Srpske su 14. jula 1995. unutar, ispred i u neposrednoj okolini hangara zemljoradničke zadruge u selu Kravica, opština Bratunac, BiH, ubili 1.313 bošnjaških civila. U četvrtak, 27. septembra nastavlja se suđenje za zločine u hrvatskom selu Lovas. S obzirom na to da je suđenje posle 11 godina nedavno počelo iznova, na poslednjem glavnom pretresu održanom prošle sedmice, optuženi su se izjašnjavali o izmenjenoj optužnici. Zatim su se izjašnjavali u vezi sa predlogom za izvođenje dokaza, a iznosili su ponovno i svoju odbranu, neki od njih, poput optuženog, Željka Krnjajića istakli su da je suđenje politički motivisano. Prema optužnici Tužilaštva za ratne zločine, Milan Devčić i još sedam optuženih (petorica su u međuvremenu preminula) terete se da su, kao pripadnici JNA, formacije „Dušan Silni“ i lokalne vlasti, tokom oktobra i novembra 1991. u Lovasu (Hrvatska) činili ratne zločine, te da su ubili 70 civila hrvatske nacionalnosti. U petak, 28. septembra zakazan je glavni pretres protiv Milanka Devića, koji se, po optužnici, kao pripadnik Vojske Republike Srpske, u drugoj polovini jula 1992. godine zajedno sa Š. B. iz Pištanice i još jednim NN pripadnikom VRS došli do kuće Šljivar Ismeta, u naselju Donja Sanica, zaseok Šljivari, Opština Ključ, i iz kuće ga na silu izveli, potom ga odveli do mesta zvanog „Božin mlin“ u Donjoj Sanici, gde su ga ubili, a njegovo telo potom bacili u reku Sanicu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari