Tajms 1938. godine mislio da neće doći do rata 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na međunardnoj sceni proleća 1938. godine nedeljama su bili zaoštreni odnosi što je ispunjavalo naslovne strane jugoslovenske štampe svakodnevno.

Međutim, krajem maja pre ravno 80 godina mediji su počeli da izveštavaju da je došlo da stišavanja napetosti, a jugoslovenski list Pravda prenosi da je čak britanski Tajms smatrao da do rata neće doći jer bi „jedan evropski rat uništio civilizaciju i doveo do nepopravljive stvarnosti“.

Tajms 1938. godine mislio da neće doći do rata 2„Nema nikakvog razloga za rat, a i nikakve verovatnoće da će doći do rata, a još manje da će neki iznenadni incident, izazvati kod naroda ujedinjene kraljevine osećanje rivaliteta i mržnje. Ni jedan narod i ni jedan stalež ne bi imao koristi od eventualnog rata, sem stvarnih neprijatelja društva, koji u vizijama ruševina civilizacije naziru propast Britanske Imperije. Ni jedan narod nije u mogućnsot da izvojuje pobedu u jednom kratkom ratu“, pisao je Tajms tog 24. maja.

Dejli Telegraf istovremeno piše da opasnost još nije prošla, ali da je postignuto bar stišavanje. Njus Kronikl, dodaje Pravda na svojim stranama, ističe da nemačka vlada može mirnim putem da postigne sve postavljene uslove koji su razumljivi i koji se mogu postaviti.

Pravda istog dana piše i o tome da u mnogim krajevima naše zemlje novorođenče ne zadojava prvo mati već koja druga žena, a donosi i tekst o tome kakvi su prolećni šeširi i frizure u trendu te godine u Jugoslaviji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Tajms 1938. godine mislio da neće doći do rata 3Tog 24. maja 1938. Vreme izveštava sa jugoslovenskog zdravstvenog kongresa na kojem je glavna tema bila tuberkuloza. Pod naslovom „Od tuberkuloze najviše stradaju saobraćajni i poštanski službenici  i rudarski radnici“, u tekstu se navodi i da su stručnjaci istakli da je tuberkuloza češća pojava kod beogradskih studenata ali da se manje širi.

Zaključeno je da tuberkuloza nije isključivo profesionalna bolest kao što se smatralo do 1936. godine u Nemačkoj u kojoj su oboleli od ove bolesti dobijali rentu od bolesničke blagajne za osiguranje bolesti protiv tuberkuloze.

Na naslovnoj strani Vremena našla se i sportska vest da je Jugoslavija pobedila englesku ekipu u Dejvis Kupu rezultatom 5:0.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari