Teška paralelna borba protiv kancera i korone u Vranju 1Foto: Vojkan Ristić

Tik uz zgradu Zavoda za javno zdravlje u krugu Medicinskog centra u Vranju nalazi se i Dnevna bolnica za hemoterapiju gde se već godinama leče najteži pacijenti oboleli od različitih oblika karcinoma. Bolesti koja traje sada se pridružio i virus korone i tako dodatno otežao rad u ovom segmentu funkcionisanja regionalnog Zdravstvenog centra koji brine o zdravlju blizu 300.000 pacijenata.

– Sa pandemijom virusa kovid 19 život kao da se sasvim uprostio i sveo na samo dve stvari. One zdravstveno dobre i nažalost loše. Tako je i sa našim pacijentima obolelim od kancera. Oni ne odustaju od lečenja, želje za novim zdravim životom. A bolest ne jenjava. Mi ovde beležimo iz godine u godinu povećanje broja pacijenata od različitih oblika karcinoma u proseku od pet do deset procenata. To su tumori dojke, pluća, debelog creva, prostate … Nakon hirurških intervencija, pacijenti dolaze kod nas gde svakodnevno primaju hemoterapiju – priča za Danas dr Kosta Zdravković, načelnik ovog važnog segmenta u regionalnoj bolnici Zdravstvenog centra u Vranju.

Ovde terapiju primaju pacijenti iz svih sedam opština Pčinjskog okruga. Tu su i pacijenti iz Kosovskog Pomoravlja. Srbi, Albanci Romi… Oni mlađi i oni stariji. Žene i muškarci različite dobi starosti. Lekarski tim na čelu sa dr Zdravkovićem, vodi borbu paralelno na „dva fronta“ protiv kancera i korone.

– Uz maksimalno poštovanje svih epidemioloških mera moramo dodatno da zaštitimo i osoblje i pacijente koji ovde primaju terapiju, jer je reč o jakim lekovima namenjenim suzbijanju kancera. To zahteva dodatni oprez u aktuelnoj situaciji. Najvažnije je da od početka pandemije sve u ovom segmentu Zdravstvenog centra funkcioniše bez problema i da su naši pacijenti maksimalno zbrinuti i pošteđeni svih mogućih rizika koji nas vrebaju sa svih strana – kaže doktor Zdravković.

Na samo stotinak metara od Dnevne onkološke bolnice nalazi se zgrada starog odeljenja hirurgije koja je pretvorena u kovid bolnicu. Tu je još jedno odeljenje za obolele od korone na nekadašnjem odeljenju psihijatrije. Nekoliko koncentričnih krugova potencijalnog epidemiološkog rizika po pacijente, pogotovu one obolele od karcinoma čiji je imunološki sistem dodatno razoružan i posebno rizičan za nove infekcije.

Onkološka bolnica je jedinio deo Opšte bolnice u Vranju koji je pokriven instalacijom „germicidnih lampi“ koje se koriste za sterilizaciju vazduha. Lampe se uključuju tokom popodneva i večeri kako bi vazduh bio potpuno očišćen od svih mogućih rizičnih sastojaka pa i samog korona virusa. Dnevna bolnica u Vranju radi u jednoj smeni samo tokom prepodneva, što omogućava da se prostorije na vreme epidemiološki potpuno obrade za naredni radni dan.

– Dnevno se ovde ostvari i do pedeset kontakata između lekara i pacijenata. Sve uz poseban epidemiološki nadzor kako bi se rizici potpuno neutralisali podjednako i za lekara tako i za pacijente – objašnjavaju nam članovi malog lekarskog tima.

Za proces hemoterapije svakodnevno se stara mali lekarsko medicinski tim koji uhodano radi od decembra 2009. Godine kada je bolnica ovoga tipa u Vranju otvorena. To su pored načelnika dr Koste Zdravkovića i dr Anđelka Stošić. Glavna sestra je Vesna Ilić. Tu su i medicinske sestre Dragana Nešić, Irena Zlatković i Milena Đorđević.

Njihov profesionalizam, skromnost i privrženost poslu vidljiva je na licima pacijenata. To im je kako priznaju najveća nagrada za njihov rad u ovim zdravstveno visoko rizičnim vremenima i po pacijente ali i ceo tim.

– Od otvaranja dnevne bolnice imamo kontinuiranu saradnju sa Medicinskim fakultetom u Nišu i Kliničkim centrom odakle redovno dolaze lekari članovi konzilijuma vezano za različite grane oboljevanja od karcinoma. To smo nastavili i tokom pandemije, pa je za osamnaest meseci u Vranju obavljeno 1.700 konzilijarnih pregleda ili blizu sto na mesečnom nivou. Zbog situacije sa oboljenjima od kancera na jugu Srbije nismo želeli ni da u najjačim talasima pandemije korone prekinemo pružanje ovih usluga. To bi samo dodatno zakomplikovalo situaciju kod ovih pacijenata – navodi doktor Zdravković.

Poseta novinara Danasa odeljenju Dnevne onkološke bolnice za hemoterapiju u Vranju vremenski je bila ograničena, zbog samih pacijenata, ali i poštovanja aktuelnog epidemiološkog protokola. Na rastanku fotos ovog malog, ali uigranog i na sve rizike spremnog lekarsko – medicinskog tima iz Vranja. Do nekih boljih vremena i za same zdravstvene radnike, ali i pacijente.

Samo dva lekara obave mesečno 432 pregleda

Od početka pandemije zvanični podaci govore da je u Dnevnoj onkološkoj bolnici za hemoterapiju u Vranju dato voko 6.000 doza medikamenata ili 332 na mesečnom nivou. Dvoje lekara obavilo je 7.800 pregleda ili 432 mesečno.

– Herojski nema šta – zajednički je zaključak pacijenata koji se ovde leče u tišini uz lepu reč i tihu muziku koja dopire sa instaliranih televizora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari