Gradski odbor DSS traži da se Zrenjaninu vrati staro ime Petrovgrad, a nizom inicijativa, pre svega vezanih za Skupštinu grada i lokalni parlament, pokušaće da narednih dana obezbedi podršku što većeg broja političkih stranaka za ovu ideju. Kako objašnjavaju u ovoj stranci, koja je u vladajućoj koaliciji sa SNS, sadašnji naziv grad nosi po malo poznatom narodnom heroju koji nije poreklom iz ove sredine, već iz Izbišta, kod Vršca.

Prema dostupnih istorijskim izvorima, Žarko Zrenjanin krenuo je na zasedanje AVNOJ-a, pa stradao kod Velikog Bečkereka, da bi komunisti dolaskom na vlast 1946. obeležili sećanje na svog „druga“ preimenovanjem naziva grada.

– Mi smo jedini grad u istočnoj Evropi koji je zadržao naziv po nekom od komunističkih narodnih heroja. Smatramo da je nedopustivo da nam grad i dalje nosi ime narodnog heroja za koga većina ljudi u gradu ne zna ko je bio, šta je radio i čime je zaslužio takvu čast, po nekome ko i nije iz ovog grada i okoline. Kao da ovaj grad postoji tek koju godinu, kao da nema nikakvu istoriju, kao da nema nikakve korene – kaže Marko Zarubica, funkcioner i odbornik DSS.

Prema njegovim rečima, niko u DSS-u ne spori da je tokom svoje duge istorije grad najduže nosio ime Bečkerek, ali zbog jednostavne činjenice da je nemačkom okupacijom 1941. grad iz Petrovgrada preimenovan u Veliki Bečkerek, a to ime i dalje se vezuje za nacističku okupaciju. Naziv po kralju Petru Prvom Karađorđeviću grad je nosio od 1935. do 1946. i taj period vezuje se u sećanjima meštana za oslobođenje i život u zajedničkoj državi.

– Ovo je četvrti put da pokrećemo inicijativu za promenu naziva grada. Sada smo u vlasti i trudićemo se da kroz skupštinsku inicijativu i prikupljanjem potpisa građana obezbedimo široki konsenzus o ovoj temi. Objasnićemo građanima sve okolnosti koje prate ovaj zahtev i gledati da stavljanjem na dnevni red ove teme obezbedimo da parlament grada sprovede promenu naziva – objašnjava Zarubica.

Na prvim demokratskim izborima 1991. godine građani Zrenjanina su prvi put na tada održanom referendumu glasali i za promenu naziva grada. Inicijativa za preimenovanje Zrenjanina u Petrovgrad tada je imala dobru podršku samo starosedelaca, tako da referendum nije uspeo. U DSS-u su uvereni da se raspoloženje i mišljenje građana promenilo i da su se stekli uslovi da grad ponovo bude Petrovgrad.

Višak istorije

Kada je nemačka vojska okupirala grad 1941. godine, srušili su prvo spomenik kralju Petru na gradskom trgu, a Petrovgrad je postao Gros Bečkerek, da bi po oslobođenju 1946. promenio ime u Zrenjanin, po narodnom heroju Žarku Zrenjaninu, čija je bista postavljena na gradski trg. Prema sećanju starih Zrenjaninaca, tada su đaci izvođeni iz škola, a na trgu su izvikivane parole „Kralja Peru na banderu“. Nekoliko decenija kasnije, sa dolaskom demokratije uklanja se spomenik Žarku Zrenjaninu i vraća spomenik kralju Petru u centru grada. Dobijanjem statusa grada 2008. godine gradu je vraćen stari grb, iz 1769. sa motivom Uspenja Presvetle Bogorodice. Zbog „viška istorije“ ovdašnje stranke nikako ne mogu da se slože oko praznika grada, pa se još uvek paralelno obeležavaju 17. novembar – Dan oslobođenja u Prvom svetskom ratu, i 2. oktobar, dan kada je 1944. Zrenjanin oslobođen od nemačkog okupatora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari