"Problematično što nigde nema dokumenta o formiranju Kriznog štaba" 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Programska direktorka SeConS i profesorka Filozofskog fakulteta Marija Babović ocenila je danas na tribini „Naučna stručnost i javne politike: između autoriteta i zloupotrebe“ da u Srbiji nema države, već ima političke partije koja guta sve „kao neman koja je sve uzurpirala“.

Ona je rekla da su u Srbiji institucije takve da ništa ne može da se promeni, da ni izbori nisu funkcionisali i da je sve progutala „neman sadašnje vlasti“, tako da rešenje vidi na ulici.

„Pritisak mora da krene sa ulice, pa nek se zove anarhizam, šta fali anarhizmu, sigurno nije gori od ove vlasti“, poručila je Babović i dodala da je potrebno oslobađanje države od partije, ali i oslobađanje profesija i oslobađanje od pretnji.

Direktor programa u Birou za društvena istraživanja – BIRODI Zoran Gavrilović kao problem u društvu u Srbiji vidi deprofesionalizaciju i odsustvo adekvatno organizovanih strukovnih udruženja, koja prema njegovoj oceni, ili ne rade, ili su bez uticaja ili su etatizovana – podređena državi i partiji.

"Problematično što nigde nema dokumenta o formiranju Kriznog štaba" 2
Foto: FoNet/Zoran Mrđa

On je ocenio da je integritet profesije doveden u pitanje i istakao da rešenje vidi u trouglu republika – javnost – profesija, ali i upozorio da je u Srbiji „republika oteta“, a „javnost ukinuta“, te naveo podatke istraživanja da se svaki drugi ispitanik slaže sa tezom da ne treba govoriti ono što se misli.

Jedna od tema tribine bila je i rad Kriznog štaba za sprečavanje širenja epidemije korona virusa.

Naučni savetnik na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Aleksej Tarasjev rekao je da struka treba da donosi mišljenje, a da su državni organi ti koji donose odluke i da bi bilo dobro kada bi odluke bile u skladu sa preporukama struke.

On je istakao da je problematično to što on nigde nije mogao da nađe dokument o formiranju Kriznog štaba, sa preciznim mandatom štaba i sastavom, već da sastav zna iz medija.

https://www.facebook.com/akademska.masa/videos/2343081665988857

Kao dodatno lošu stvar naveo je to što je krizni štab mešovito telo – jer sadrži i struku i politiku, i ocenio da to služi „samo kao pokriće“.

"Problematično što nigde nema dokumenta o formiranju Kriznog štaba" 3
Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Tarasjev je istako da se autoritet struke podriva kada se iznose netačne informacije poput onih da se virulencija korona virusa smanjuje, ali i dodao da član štaba Branimir Nestorović iznosi stvari koje nisu njegova struka koje su na nivou prepričavanja onoga što se pročita u jutarnjoj štampi.

On je dodao da je zbog takvih izjava Nestorovića ostali trebalo da napuste štab ili da on napusti štab.

Epidemiolog Zoran Radovanović rekao je da su izjave o smanjenju virulencije virusa imale trenutnu upotrebnu vrednost i da one nisu posledica neznanja, već svesnog podilaženja, bez obzira na „obraz i čast“.

On je rekao da su mu mnoge kolege infektolozi javljali o većem broju preminulih, nego što se objavljivalo i da je tu moralno posrnuće njegovih kolega i dodao da je kolege podržavao i branio ih u javnosti do maja.

Radovanović je rekao da Vučić nauku doživljava kao neprijateljsku teritoriju, a naučnike kao neku lažnu elitu, da se vrši pritisak na ljude u institucijama, jer su na čelu uglavnom v.d. direktori i da je njihovo da ćute, jer „zna se ko treba da govori“.

On je naveo primer od pre nekoliko godina, kada je bilo reči o ukidanju teorije evolucije, da se oglasio direktor Centra za nauku, koji je kratko izneo svoje mišljenje i narednog dana je smenjen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari