Trivan: Nova topionica u Boru podvig u domenu ekologije 1

Najveći poslovi u Srbiji kriju se upravo u ekologiji, počev od toga da moramo izgraditi 300 komunalnih sistema za preradu otpadnih voda i 26 regionalnih deponija, do remedijacije zemljišta i svega ostalog.

U poglavlje 27 nećemo ući „grlom u jagode“ poput zemalja u okruženju i ako neke inostrane firme žele da rade nešto u našoj zemlji, poput kompanija koje nadomak Bora žele da otvore novi rudnik – mi kažemo da je to odlična stvar, ali da će morati da se ispune svi ekološki standardi i da se oni poštuju baš kao i u zemljama odakle te kompanije dolaze – izjavio je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan u Boru, dodajući da je pitanje zaštite životne sredine krucijalno za put Srbije ka EU i ono što je urađeno u Boru, po pitanju zagađenja vazduha, jeste nešto od čega se u ovom gradu moralo početi.

– U Boru je, po mom dubokom uverenju, urađen najvažniji korak u pogledu zaštite životne sredine. Jer, otkloniti glavni razlog visokom procentu obolelih od respiratornih i drugih bolesti u ovom gradu, a sve zbog zastarele tehnologije rada RTB Bor, kapitalno je važno. Zato smatram izgradnju nove topionice podvigom u domenu ekologije i odajem priznanje RTB Bor zbog toga. Preuzeti na sebe takav poduhvat će, možda, nekome naizgled biti malo, ali to je i za državu, ne samo Bor, važno jer tim korakom počinje da se menja filozofija življenja u Srbiji – kazao je Trivan prilikom posete borskom kombinatu bakra i fabrici sumporne kiseline u Boru ističući da je veoma važno da najveće kompanije shvate značaj ekologije i ne samo da shvate, već da, poput RTB Bor, počnu nešto po tom pitanju i da rade.

Generalni direktor RTB Bor Blagoje Spaskovski podsetio je na činjenicu da je Evropska agencija za zaštitu životne sredine 2016. godine proglasila Bor ekološkom zvezdom poboljšanja stanja kvaliteta vazduha u Srbiji, kao i na to da je tada prvi put u izveštajima iz Evrope i Srbije navedeno da je to grad sa kvalitetom vazduha prve kategorije.

Prema Trivanovim rečima, ministarstvo na čijem je čelu ima punu svest o tome da je privreda najveći zagađivač, ali i da upravo ona najviše investira u ekologiju. Ističući da se najveći poslovi u Srbiji „kriju“ upravo u ekologiji, ministar zaštite životne sredine je rekao da je pitanje tretmana različitih vrsta otpadnih voda sledeći problem koji se mora rešavati. Pri tom je naglasio da se to pre svega odnosi na otpadne komunalne vode jer su građani najveći zagađivači kada je ova oblast u pitanju.

– Komunalna, kišna kanalizacija, to je prvi projekat koji Bor i ostale opštine u Srbiji moraju da urade. Tu nema izbora jer u Srbiji trenutno samo tri do pet opština funkcioniše zadovoljavajuće. Dakle, prvi i najvažniji posao je prerada komunlanih otpadnih voda – njihovo prikupljanje i prečišćavanje. Tu su i površinske otpadne vode, kišnica. Kakva je Borska reka, to nije samo pitanje zagađenja iz RTB Bor, to je pitanje i onoga što mi, kao građani zagađujemo – rekao je ministar ekologije, naglašavajući da će Vlada Srbije pomoći lokalnim samoupravama da izrade projektno-tehničku dokumentaciju za koju lokalne samouprave nemaju dovoljno sredstava. Stoga će Ministarstvo tražiti pomoć od lokalnih kompanija i države.

Kada se uradi projektno-tehnička dokumentacija, onda se ide u realizaciju i trčanje za investitorima. Ti projekti koštaju od nekoliko miliona do nekoliko desetina miliona – podvukao je ministar.

Treća stvar koju je potrebno uraditi u Boru, ali i u ostalim gradovima, jeste remedijacija zemljišta. Ministarstvo ekologije će, kako je istakao Trivan, ove godine pokrenuti u Srbiji akciju pošumljavanja stotina hektara.

„Na putu Srbije ka Evropskoj uniji predstoji nam poglavlje 27, a ono je najkomplikovanije, najobimnije i najskuplje. To, suštinski, govori o tome koliko je zaštita životne sredine važna. Procenjujemo da ćemo u narednih 20 do 30 godina morati da uložimo 15 milijardi evra u sve ovo o čemu sam govorio. U poglavlje 27 nećemo ući „grlom u jagode“ poput zemalja u okruženju i ako neke inostrane firme žele da rade nešto u našoj zemlji, poput kompanija koje nadomak Bora žele da otvore novi rudnik – mi kažemo da je to odlična stvar, ali da će morati da ispune sve ekološke standarde i da ih poštuju, baš kao i u zemljama odakle te kompanije dolaze – izjavio je u Boru ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari