Turska potpisala sporazum sa Engleskom i Francuskom 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Pored sporazuma o uzajamnoj pomoći i ostavke bugarske vlade, u ovim listovima se našla i vest o novom svetskom rekordu u prsnom plivanju.

List Vreme prenosi kako je potpisan pakt o uzajamnoj pomoći između Engleske, Francuske i Turske. Zaključen je na period od 15 godina, a jedna interesantna stavka je da Turska neće biti prinuđena da učestvuje u akcijama koje bi je mogle uvući u rat sa Sovjetskom Rusijom.

Usled ograničenja potrošnje mnogih namirnica za život, Turci počeli da piju kafu sa lipovim čajem i kafu napravljenu od smokvinog ploda, navodi Vreme.Turska potpisala sporazum sa Engleskom i Francuskom 2

Brazilka Maria Lenk postavila je novi svetski rekord u prsnom plivanju, preplivavši 400 metara za 6,15 minuta i tako prestigla staru rekorderku Dankinju Serenjen, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Bugarska vlada pod vođstvom Kjoseivanova podnela je ostavku. Kralj Boris ju je usvojio i poverio Kjoseivanovu mandat za stvaranje nove vlade koja će u odnosu na prethodnu imati veća ovlašćenja, objavio list Pravda.

Pravda prenosi da je potpisan letonsko-sovjetski trgovinski sporazum koji predviđa trostruko povećenje trgovinske razmene u 1939/40-oj godini. Ovaj sporazum potpisan je odmah nakon sovjetsko-litvanskog trgovinskog sporazuma.

Hermeneutički prozori postaju obavezni na vozovima koji razvijaju brzinu veću od 200 kilometara na sat. Posebnim sistemom ventilacije u vagone se ubacuje rashlađen ili zagrejan Turska potpisala sporazum sa Engleskom i Francuskom 3vazduh, prenosi Pravda.

Pravda navodi kako je velika kornjača sa Galapagoških ostrva u svojoj dvestotoj godini dobila mladunče.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari