Tužilaštvo traži pritvor za osobu koja je nosila vešala 1Foto: Fonet/Zoran Mrđa

Dve osobe koje su uhapšene zbog sumnje da su nošenjem makete vešala na opozicionim protestima „Jedan od pet miliona“ počinili krivično delo rasna i druga diskriminacija, danas su saslušane, potvrđeno je Danasu u Višem tužilaštvu u Beogradu.

Kako nam je rečeno, punoletna osoba je saslušana u prisustvu advokata, zamenika tužioca i sudije za prethodni postupak. On je u potpunosti negirao izvršenje krivičnog dela koje mu se stavlja na teret. Tužilaštvo je zatražilo da se njemu odredi pritvor u trajanju od 30 dana, tvrdeći da bi mogao da utiče na svedoke, ali do zaključenja ovog broja, sud još nije odlučio o njihovom zahtevu. Saslušan je i maloletnik koji se sumnjiči da je nosio maketu vešala, ali pred posebnim odeljenjem za maloletnike. NJemu nije određen pritvor. Za krivično delo rasna i druga diskriminacija zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do tri godine.

Predstavnici vlasti su i danas nastavili da propagandno koriste ovaj incident sa protesta. Tako se oglasio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović tvrdeći da je donošenje vešala na skup na Terazijama, gde su „vešani ljudi koji misle drugačije od fašističke Nemačke“, skandalozna i ne smeju biti simbol Srbije.

„Vešala morate da osudite ko god da ih je doneo“, rekao je Stefanović za televiziju Pink i dodao da je poruka lidera Saveza za Srbiju: „Vešaćemo one koji ne misle kao mi“.

O slučaju oglasio se dan ranije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavivši na televiziju Hepi da su simbol njegove politike budućnost Srbije, fabrike i škole, stanovi za mlade ljude, dok su simbol opozicije vešala, jer kako je ocenio, žele da spreče napredak zemlje. On je rekao da su vešala koja su nošena na građanskom protestu u subotu u Beogradu bila prvenstveno namenjena njemu, jer ih svi ostali iz vlasti ne zanimaju. On je dodao da su uhapšeni zbog nošenja vešala „podstaknuti iz vrha jedne političke stranke“.

Opozicija odbacuje vezu s vešalima

Predstavnici Saveza za Srbiju su se ogradili od nošenja vešala tvrdeći da ta maketa ne odražava ideju protesta. Oni su naveli da „histerična reakcija vlasti“ uklapa u „fašističku kampanju koju je režim započeo protiv demonstranata“. Oglasio se i pokret Dveri, nakon što državna sekretarka MUP-a Biljana Popović Ivković rekla da su uhapšeni simpatizeri ovog pokreta. Oni su slučaj nošenja vešala ocenili kao još jedan „spin iz režimske kuhinje“, tvrdeći da se radi o provokaciji vlasti koja je otkrivena.

Srbija delimično slobodna

Srbija se prvi put našla u grupi delimično slobodnih zemalja u tradicionalnom godišnjem izveštaju Fridom hausa „Sloboda u svetu 2019“. U izveštaju se navodi da je Srbija izgubila status slobodne zemlje zbog sve lošijeg stanja kada je reč o organizovanju slobodnih izbora, zbog pokušaja vlade i vlastima bliskih medija da podrivaju nezavisne novinare, kao i zbog akumulacije izvršnih ovlašćenja predsednika Aleksandra Vučića, što je u suprotnosti sa njegovom ustavnom ulogom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari