U normalnim zemljama se roditeljstvo slavi, u Srbiji se kažnjava 1Foto: Portal Bebac

U normalnim zemljama se roditeljstvo slavi, a kod nas se kažnjava – to je osnovna razlika.

To u ovonedeljnom “Intervjuu na mreži” sajta Danasa kaže urednica portala Bebac Jasmina Mihnjak odgovarajući na pitanje građana da uporedi odnos našeg društva prema porodiljama sa tim odnosom u uređenim zemljama.

“Posebno se zanemaruje osetljiv period samog početka roditeljstva. Tako se i u našim porodilištima gotovo uopšte ne radi na tome da se komunikacija sa tek porođenim mamama prilagodi stanju u kom se žena tada nalazi”, navela je Mihnjak.

Istakla je i da su mnoge mame su prinuđene da rade teške fizičke poslove ubrzo nakon porođaja kako bi prehranile porodicu.

U prethodnim godinama razne inicijative u oblasti roditeljstva kratkoročno su služile političkim opcijama i to je razlog zašto portal Bebac nije od samog početka podržao inicijativu “Mame su zakon”.

“Da bi Bebac podržao inicijativu bitno je da su u interesu roditeljstva. Glavni preduslov je da svaka inicijativa bude jasno definisana od samog početka, jer ih je bilo puno u prethodnim godinama koje su kratkoročno služile političkim strankama i njihovim liderima. I zato je Bebac uvek na oprezu”, navodi Mihnjak.

Građane je interesovalo šta se dešava sa izmenama Zakona o finansijskoj podrsci porodicama sa decom.

“Ostalo je sve na praznim obećanjima i skupljanju poena na licemernom zagovaranju nataliteta. Radne grupe o kojima pričaju sastaju se u četiri zida bez uvida javnosti i bez imalo sluha za ono što roditelji imaju da kažu”, konstatuje naša sagovornica.

Ona je najavila da će Bebac svakako zahtevati da se „oštećenim“ trudnicama i porodiljama nadoknadi izgubljeni novac, ukoliko dođe do izmene Zakona o finansijskoj podrsci porodicama.

“Takođe, ukoliko se na Ustavnom sudu Zakon oceni kao neustavan, svaka mama oštećena ovim Zakonom biće u prilici da traži da joj se novac vrati”, naglašava Mihnjak.

Kako navodi, trenutna vlast nije pokazala spremnost za sistemsko rešavanje problema roditeljstva.

“Smatramo da je neophodno da svi sednemo za isti sto i da budemo na zajedničkom zadatku, na strani roditelja. To znači ne samo izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodilici već usklađivanja i drugih Zakona i propisa koji trenutno ugrožavaju roditeljstvo u Srbiji”, dodaje Mihnjak.

U izmenama zakona tražiće i da mame preduzetnice dobijaju troduplo veću podršku od strane države ali, prema rečima Mihnjak, kod njih je situacija specifična i ne rešava se sve izmenom samo jednog zakona.

Ona je pojasnila i kako se obračunava naknada na porodiljskom bolovanju.

“U obračun naknade zarade na porodiljskom bolovanju računa se 18 meseci pre prvog dana otvaranja trudničkog bolovanja. U slučaju da ne koristite trudničko, u tom slučaju pre porodiljskog”, kaže ona.

Kako ističe, trudničko bolovanje, nažalost, ne ulazi u naknadu zarade na porodiljskom bolovanju i dodaje da za to ne postoji osnov.

Prema njenim rečima, jedna od najznačajnijih stavki Zakona o o finansijskoj podrsci porodicama, koja bi trebalo da se menja, jeste da žene koje su u radnom odnosu šest ili više meseci ne smeju da dobiju umanjenu naknadu zarade.

Naknada se u tom smislu ne može računati na osnovu 18 zarada već procentualno u odnosu na radni staž ali se ni jedan mesec ne sme računati kao nula dinara. Nijedna žena ne sme po Međunarodnoj konvenciji o zaštiti materinstva da ima platu manju od dve trećine plate koju je dobijala pre odlaska na porodiljsko bolovanje”, ističe Mihnjak.

Kao podrška za mame u prvim mesecima urednica ovog specijalizovanog portala kaže da ono što svi mi možemo da uradimo za jednu mamu jeste da joj svaki dan kažemo: “Ti si dobra mama i sve radiš baš kako treba”.

“Veoma važno da u tako osetljivom periodu ne razmišlja o problemima poput egzistencije porodice, što je nažalost kod nas u velikom broju slučajeva neizostavno”, ističe Mihnjak.

Nije se puno ulagalo u porodilišta

“I dalje dobijamo fotografije na kojima tek porođene mame za doručak dobijaju maleno parče salame i pola parčeta hleba. Nije se puno ulagalo u porodilišta, lekara je sva manje umesto da ih bude više”, kaže Jasmina Mihnjak.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963/1070537699798262/?type=3&theater

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari