Uskoro odluka ombudsmana oko slučaja "Potočari" 1Foto: EPA/ Valdin Xhemaj

Služba Zaštitnika građana završava postupak kontrole postupanja policije u slučaju hapšenja bivših policijskih službenika Milana Dumanovića i Mladena Trbovića, koji su optuženi za odavanje službene tajne u slučaju „Potočari“, saznaje Danas.

Njih dvojica su u avgustu 2016. javno progovorili o „nelegalnom boravku“ pripadnika Odeljenja za opservaciju i dokumentovanje (OOD) MUP-a Srbije na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici 2015, kada je napadnut tadašnji premijer Aleksandar Vučić, tvrdeći da su imali naredbu da tajno snimaju komemorativni skup.

Vršilac funkcije zaštitnika građana Miloš Janković ističe za Danas da javnost uskoro može da očekuje odluku kancelarije ombudsmana, „s obzirom na to da je postupak kontrole zakonitosti hapšenja policajaca okončan i da je trenutno u fazi izrade akt u vezi sa ovim slučajem“.

Početkom januara ove godine, nekoliko dana nakon što su Dumanović i Trbović uhapšeni (31. decembra 2016), služba Zaštitnika građana na čijem je čelu tada bio Saša Janković pokrenula je po hitnoj proceduri postupak kontrole u vezi sa pritvaranjem dvojice sada već bivših policajaca, pošto ime je u međuvremenu obojici uručen otkaz. Zaštitnik građana reagovao je na poziv koji je upućen i preko društvenih mreža i zvaničnim putem – predstavkom advokata pritvorenih, kao i predstavnika policijskog sindikata „Sloga“. Potom su službenici iz kancelarije Zaštitnika građana obavili 1. januara razgovor u zatvoru sa Dumanovićem i Trbovićem.

Inače, zanimljivo je da je Ombudsman za ljudska prava Bosne i Hercegovine, LJubinko Mitrović, uzeo u razmatranje žalbu koju je uputio Sindikat policije „Sloga“, nakon što u zakonskom roku nije dobio odgovor od Ministarstva sigurnosti BiH na zahtev za informacije o angažmanu policijskih službenika MUP-a Srbije u Potočarima 11. jula 2015, a u vezi sa slučajem „Potočari“.

Dumanović i Trbović su u izjavama za Al DŽaziru naveli da su kao policajci, po usmenom naređenju starešina, bez legitimacija i naoružanja upućeni na tajni zadatak u Potočare 11. jula 2015, prilikom učešća premijera Aleksandra Vučića na komemoraciji srebreničkim žrtvama. Inače, Dumanović i Trbović su u avgustu prošle godine podneli krivične prijave protiv Dejana Milenkovića, načelnika Službe za specijalne istražne metode, Gorana Nešića, načelnika OOD-a, Tomislava Radovanovića, zamenika načelnika OOD-a i Dijane Hrkalović, sekretarke Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije, smatrajući ih odgovornim za naredbu da tajno snimaju komemorativni skup. NJihove krivične prijave su ubrzo odbačene, a potom su 31. decembra 2016. uhapšeni. Pripremno ročište po tužbi protiv Dumanovića i Trbovića biće održano 21. septembra u Višem sudu u Beogradu.

Kasno se obratili ombudsmanu

Vršilac funkcije Zaštitnika građana Miloš Janković kaže za Danas da su se bivši policajci Dumanović i Trbović sa „jako velikim zakašnjenjem obratili ombudsmanu“ zbog slučaja „Potočari“. „Nejasno je zašto se ranije nisu obratili Zaštitniku građana, odnosno zašto su čekali godinu i po dana od događaja, s obzirom na to da, shodno izričitoj odredbi zakona, Zaštitnik građana može da sprovodi postupke kontrole isključivo u odnosu na događaje koji nisu stariji od godinu dana. Očigledno je da je njihova potpuno neblagovremena reakcija dovela do toga da Zaštitnik građana tim povodom nije u mogućnosti da vodi postupak.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari