Više hiljada građana iz regiona podržalo inicijativu "Nisi sama" 1Foto: Regionalna akademija za razvoj demokratije

Inicijativu „Nisi sama“ koju je pre nekoliko dana pokrenula Akademija za razvoj demokratije (ADD) podržale su hiljade građana iz celog regiona, među njima i osvedočeni borci i borkinje za ljudska prava, istaknuti aktivisti protiv nasilja i brojne javne ličnosti, saopštio je ADD.

Kako se navodi, inicijativu su, pored ostalih podržali muzičar iz Hrvatske Mile Kekin, dramaturškinja Biljana Srbljanović, novinari Jelka Jovanović i Dinko Gruhonjić, feministkinja iz Sloveije Sonja Lokar, politikolog iz Crne Gore Ljubomir Filipović, političar Saša Magazinović iz BiH, političarka iz Slovenije Mija Javornik i politikolog iz Severne Makedonije Zoran Ilievski.

ADD se zahvalio svima na podršci koju su pružili ženama i devojkama koje su prijavile seksualno nasilje i na tome što su im poslali poruku da nisu same i da će stajati uz njih u velikoj borbi koja im predstoji.

„Važno je da ova podrška ne ostane simbolična i deklarativna, zato će ADD započeti kampanju da se u svim zemljama regiona zakonske, sudske i druge procedure za žrtve silovanja maksimalno olakšaju i da one ne budu izložene dodatnoj viktimizaciji i naknadno traumizovane“, navodi se u saopštenju.

Prvi korak će biti inicijativa da se u svim zemljama regiona definicija silovanja izmeni i da žene koje prijavljuju silovanje ne budu suočene sa zakonskim barijerama, pravnim začkoljicama i formalnostima koje će ih od toga odvratiti.

„Svaki seksualni odnos bez pristanka, bez izuzetka, mora biti kažnjen. Procene o tome da li je silovanja bilo ili ne i dalje se zasnivaju na predstavama o ‘tipičnom’ ponašanju u tim situacijama, verovanju da je neophodna upotreba sile i različitim rodnim stereotipima i mitovima o muškoj i ženskoj seksualnosti“, piše u saopštenju.

U ADD-u smatraju da za krivično delo silovanja ne sme biti zastare i da, bez obzira na to koliko je prošlo od samog dela, ono uvek i u svakom trenutku mora biti kažnjivo, te da promena zakona može biti samo prvi korak.

Smatraju i da se mora predložiti model po kojem bi sudski postupci kraće trajali jer nisu retki slučajevi da traju duže nego zatvorske kazne na koje su silovatelji osuđeni.

„Presudno je važno i razdvojiti krivični progon počinitelja od postupka ostvarivanje prava za žrtvu. Drugim rečima, država mora da veruje žrtvi, umesto da od nje traži da dokaže da je silovana“, navodi se u saopštenju i dodaje da će ADD ove promene predložiti u svim zemljama regiona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari