Vlada prikriva "osetljive" dokumente 1Foto: FoNet Aleksandar Levajkovic

Vlada Srbije omogućila je sebi da na bilo koji dokument stavi oznaku „Službeno“ i na taj način ga sakrije od javnosti.

Ova klasifikacija dokumenata, nepoznata Zakonu o tajnosti podataka, omogućena je izmenom Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave koju je Vlada u tehničkom mandatu usvojila tri dana nakon održavanja parlamentarnih izbora. Savet za borbu protiv korupcije je Ustavnom sudu podneo inicijativu za ocenu ustavnosti sporne uredbe, a poverenik za informacije od javnog značaja je najavio da će po formiranju nove Vlade insistirati na njenoj promeni.
Izmenama Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave tehnička Vlada Srbije je omogućila da se akti i predmeti koji nisu određeni kao tajni, ali su „po svojoj prirodi osetljivi i zahtevaju ograničenu distribuciju“, označavaju oznakom „Službeno“. Pritom, Vlada je propustila da definiše kriterijume za prepoznavanje podatka koji je „osetljiv i zahteva ograničenu distribuciju“, kao i da odredi krug lica kojima je dozvoljena njegova distribucija.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kaže za Danas da je izmenjena uredba u sukobu sa Zakonom o tajnosti podataka.

– Pre usvajanja ove uredbe, Vlada nije tražila mišljenje od poverenika, što je prema poslovniku bila dužna da učini. A da su ga tražili dobili bi negativno mišljenje – navodi Šabić.
Izmene koje su načinjene, prema Šabićevom mišljenju, donete su u nezgodnom periodu i u direktnom su sukobu sa Ustavom i Zakonom o tajnosti podataka.

– Ustav je jasan kada kaže da pitanja ograničavanja dostupnosti informacija moraju da se uređuju zakonom, a ne podzakonskim aktom. Ako su želeli da uvedu novu klasifikaciju tajnosti podataka trebalo je da promene zakon – kaže Šabić.

On dodaje da će nakon formiranja nove Vlade zahtevati da se sporna uredba izmeni kako bi bila u skladu sa zakonom.

Savet za borbu protiv korupcije se odlučio za drugačiji pristup. Oni su Ustavnom sudu podneli zahtev za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uprave. U izveštaju koji je poslat Vladi Srbije navodi se da „Savet za borbu protiv korupcije zaključuje da je nezakonito i zabrinjavajuće što na osnovu sporne odredbe Uredbe bilo koji akt ili predmet koji sadrži podatke o korupciji, ali i svakom drugom kršenju zakona, kao i podatke koji na korupciju ili drugo kršenje zakona upućuju, može dobiti oznaku „Službeno“ i ostati nedostupan van kruga lica koji se proizvoljno određuje“.

Četiri stepena tajnosti
U izveštaju Savet za borbu protiv korupcije navodi da Zakon o tajnosti podataka propisuje četiri stepena tajnosti podataka: državna tajna, strogo poverljivo, poverljivo i interno, te propisuje koji se podaci mogu odrediti kao tajni. Prema izveštaju Saveta Vlada je izmenom uredbe „istupila iz jedinstvenog sistema tajnosti podataka propisanog zakonom i uvela još jedan stepen tajnosti – ‘službeno’, za koji ne postoje ni odredivi kriterijumi kako prepoznati podatak koji je ‘osetljiv i zahteva ograničenu distribuciju’ kao ni u kom krugu lica je distribucija dozvoljena. Takva formulacija predstavlja grubo kršenje Zakona o tajnosti podataka i Ustava“. Savet dodaje da je izmenom uredbe Vlada izašla iz kruga svojih nadležnosti u pogledu postupanja u tehničkom mandatu, koje podrazumeva vršenje isključivo tekućih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari