Za Duhove nekada bili neradni dani 1

Budući da su 13. i 14. jun 1938. godine u Kraljevini Jugoslaviji bili neradni dani zbog praznika Duhovi, listovi Pravda i Vreme ova dva dana nisu izlazila. A dan posle praznika, pre tačno osamdeset godina, pisali su…

Za Duhove nekada bili neradni dani 2Pravda u ovom broju prenosi atmosferu sa proslave Duhova u Žandarmerijskoj kasarani, navodeći ko je od zvaničnika bio prisutan, ko je držao govor i koji su žandarmi bili nagrađeni za najbolji uspeh u službi.

„Svoju slavu – uspomenu na dan kad se žandarmerija istakla u borbi vođenoj prilikom bombardovanja Beograda, 1862. godine – Komanda žandarmerije proslavila je na prvi dan Duhova“, piše ovaj list.

Isti dan na zemunskom aerodromu proslavljena je desetogodišnjica osnivanja Društva za vazdušni saobraćaj „Aeroput“. Tom prilikom, isped hangara je postrojen ceo vazduhoplovni park – svih 13 aviona.

Ova svečanost počela je molitvom i „blagoslovom aparata“, a tadašnji predsednik Aeroputa izneo je podatak da je tokom prve decenije postojanja njihovim avionima  prevezeno 3.713 putnika.

Za Duhove nekada bili neradni dani 3

Pravda prenosi i vest o samoubistvu jednog bivšeg ruskog ministra. On je to navodno učinio zbog neuzvraćene ljubavi, pošto je tih godina „propao i materijalno i fizički“.

„On se u suterenu obesio, a svoj korak policijskim vlastima objasnio je u pismu – nesrećnom ljubavlju. Voleo je, veli, jednu ženu, čije ime ne pominje“, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

O značaju Prve međunarodne vazduhoplovne izložbe u Beogradu, koju je posetilo oko 220.000 ljudi, govori činjenica da je, nakon njenog zatvaranja, Kralj Petar Drugi lično čestitao priređivačima na uspehu.

Za Duhove nekada bili neradni dani 4 Vreme piše da je on tokom posete obišao sve paviljone, da je u razgledanju proveo tri sata i da je izjavio da je srećan što je imao prilike da vidi izložbu.

A kraljev izaslanik je, povodom stogodišnjice smrti Dimitrija Davidovića, ovom političaru, diplomati i ustavopiscu otkrio spomenik u Smederevu, njegovom rodnom kraju.

„O stogodišnjici smrti prvog našeg novinara Dimitrija Davidovića, u Smederevu je na dostojan i vidan način odata pošta ovom velikom trudbeniku i rodoljubu“, piše Vreme.

Nakon liturgije u crkvi, povorka građana i đaka sa zastavama se uputila do mesta gde je podignut spomenik. Kako piše Vreme, na otvaranju se okupilo mnoštvo naroda, a kao zvanični predstavnik Kraljevske vlade, svečanosti je prisustvovao ministar prosvete Dimitrije Magarašević. On je ovom prilikom kazao da je Dimitrije Davidović rečju i delom opravdao natpis „Sav Srbin“.

„Davidović je našoj štampi dao visoko znamenje: vernost naciji i služba visokim kulturnim zadacima“, prenosi Vreme izjavu jednog od zvaničnika.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari