Zanemarljiv napredak Srbije u borbi protiv korupcije 1Foto: Pixabay/F1Digitals

Građani Srbije i dalje vide korupciju kao jedan od tri najveća problema u zemlji (12 odsto ispitanika), uz niske plate (15 odsto) i nezaposlenost (15 odsto).

Više od polovine ispitanika prepoznaje negativan uticaj korupcije na društvo i politiku, kao i poslovno okruženje (34 odsto).

Međutim, građani nisu u potpunosti svesni konkretnih posledica koje korupcija ima na njihov lični i porodični život, pošto to prepoznaje tek svaki peti ispitanik (19%), ključni su zaključci istraživanja „Percepcije građana o borbi protiv korupcije u Srbiji“ za 2020. godinu koje su juče predstavili USAID i CeSID, a povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.

Kako je na predstavljanju istraživanja istakla Šenil Pinčoti, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj USAID-a, građani smatraju da je u prethodne tri godine došlo do zanemarljivog pomaka u napretku Srbije u rešavanju korupcije.

„Više od polovine ispitanika zaključuje da je korupcija široko rasprostranjena u Srbiji i prepoznaju loš uticaj koji ona ima na društvo. Čini se da više od polovine građana veruje da bi prijavljivanje koruptivnih radnji nadležnim organima bilo uzaludno i da se ništa ne bi promenilo“, rekla je Pinčoti.

Ona je dodala da je više od tri četvrtine ispitanika i ove godine, kao i u prethodne dve, istaklo da je za smanjenje korupcije od ključnog značaja da postoji veća transparentnost u radu državnih institucija, bolja zaštita uzbunjivača, kao i povećanje kapaciteta nezavisnih nadzornih institucija i unapređen pristup informacijama od javnog značaja.

Ivo Čolović, programski direktor CeSID-a, naglasio je da većina građana i dalje veruje da su najviše korumpirane institucije u zdravstvu (83 odsto), inspekcije (82 odsto) i sudovi (80 odsto) koji su prešli na treće mesto i poziciju koju je ranije zauzimala policija, dok policija sada zauzima četvrto mesto sa 78 procenata građana koji veruju da u ovoj instituciji postoji korupcija.

„Takođe, građani su iskazali sumnju u rad institucija koje su odgovorne za borbu protiv korupcije, pa je opšti zaključak da je poverenje građana u ove institucije i njihovu sposobnost i volju da se suprotstave korupciji opalo“, rekao je Čolović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari