Zašto je Vlada povećala cenu PCR testa za srpske državljane na 9.000 dinara? 1Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Ne postoji nijedan racionalan razlog koji bi opravdao poskupljenje PCR testiranja od 50 odsto, osim da se državna kasa ispraznila i da je potrebno naći način da se dopuni, smatra genetičar Oliver Stojković.

Kako objašnjava realna cena PCR testiranja je manja od 3.000 dinara i to ako se uračunaju svi troškovi, uključujući i zarade zaposlenih.

Zbog čega je došlo do povećanja cene, pitanje je na koje juče nismo dobili odgovor iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, kome građani uplaćuju novac kada žele da se testiraju o sopstvenom trošku.

Pored toga nismo dobili odgovor ni na pitanje zbog čega je cena PCR testa za srpske državljane 9.000 dinara, a za strance bez prebivališta u Srbiji 18.000, te šta je razlog ove razlike.

Oliver Stojković objašnjava da po postojećem cenovniku RFZO-a, cena testova koji se rade PCR metodom u državnim ustanovama je manja od 3.000, te da se to može uzeti i kao realna cena za dokazivanje korona virusa PCR metodom s obzirom da se radi o istom postupku za koji su potrebni isti uslovi.

– Cena koju RFZO plaća za PCR dokazivanje sličnih virusa iznosi 2.640 dinara. To je iznos koji RFZO na primer uplaćuje Institutu za mikrobiologiju Medicinskog fakulteta, koji radi ovakvo testiranje, i u tu cenu ulazi i materijal i oprema koje obezbeđuje Institut i zarada zaposlenih i ostali troškovi. Imajući to u vidu, cena PCR testa na korona virus od 6.000 bila je nerealna, a činjenica da je sada ona 9.000, tri puta dakle veća od realnog troška, jeste čist bezobrazluk, kaže za Stojković.

Vlada Srbije saopštila je u utorak da će cena PCR testa za srpske državljane od 1. janura biti 9.000 dinara, a za strance koji nemaju prebivalište u Srbiji 18.000 dinara, što je iznos koji je počeo da važi od 15. decembra.

Prethodno je testiranje o trošku građana iznosilo 6.000 dinara i ovaj novac se uplaćivao RFZO-u.

Oliver Stojković međutim ističe da je od početka besmisleno da RFZO kao neprofitna organizacija naplaćuje od građana PCR testove.

Zašto je Vlada povećala cenu PCR testa za srpske državljane na 9.000 dinara? 2

– RFZO je od novca građana kupio te PCR testove i finansirao sve troškove koji njih prate a sad tim istim građanima naplaćuje PCR testiranje. Ono što bi imalo smisla, pošto privatne laboratorije ne rade PCR testiranje, da državne ustanove rade ovu vrstu testova i da ih naplaćuju onim građanima koji nemaju simptome virusa i kojima je test neophodna na primer zbog putovanja. Tu mislim pre svega na bolnice koje mogu raditi ovu vrstu testova, ali koje će same nabavljati i plaćati sve što je potrebno za PCR testiranje, a ne uzimati od RFZO materijal koji je već plaćen novcem građana, navodi Stojković.

Upitan šta može biti razlog za ovoliko povećanje cene, sagovornik Danasa kaže – to što se ispraznila državna kasa.

– Sada se pronalaze svi mogući načini da se obezbede pare kojih više nema. Izgleda da je jedini način da se pare nađu da se zavuku ruke u džepove građana, zaključuje Stojković.

Prema zvaničnim informacijama u Srbiji je do juče testirano 2,06 miliona građana, a u ovaj broj ulaze i serološki i antigenski i PCR testovi.

Pri tome, nigde ne postoje zvanični podaci koliko je među PCR testovima onih koji su urađeni na lični zahtev građana.

Iz RFZO-a juče nisu odgovorili ni na ovo pitanje Danasa, kao ni zašto je cena PCR testova za strance duplo veća od one za građane Srbije.

Pored PCR testova, i antigenski testovi su duplo skuplji za strance, pa tako srpski državljani za ovu uslugu plaćaju RFZO-u 3.500 dinara, a strani 7.000.

Na cenu serološkog testiranja takođe utiče državljanstvo, pa su serološki testovi za srpske građane 1.200 a za strance bez prebivališta u Srbiji cena je 2.939 dinara.

Oliver Stojković ističe da među dvadesetak hiljada testova koji se po zvaničnim podacima svakodnevno urade, PCR testova ima svega 30 odsto, dok su ostalo antigenski.

– Još od septembra naše laboratorije u kojima se obrađuju PCR testovi više ne rade kapacitetom kojim su radile tokom leta. Prvo više se ne radi u tri smene, nego u dve, drugo svi medicinski radnici koji su bili poslati kao ispomoć u ove laboratorije su vraćeni u svoje matične ustanove, navodi Stojković, dodajući da ako se na primer pogleda struktura testiranih koju objavljuje kragujevački zavod za javno zdravlje, jedna od retkih ustanova koja pruža javnosti ove podatke, vidi se da je u ukupnom broju testiranih svakodnevno jedna trećina testirana PCR metodom, a ostali su antigenski.

Šabić: Vlada duguje objašnjenje

Značajno povećanje cena testiranja na prisustvo korona virusa je kontroverzan postupaka koji obavezuje Vladu da javnosti pruži nedostajuća objašnjenja za takav korak, rekao je juče advokat Rodoljub Šabić za agenciju Beta. On je istakao i da „tragična situacija kakvu izaziva pandemija nije, odnosno ne sme biti, prilika koju bilo ko iskorištava za svoje ekonomske, lukrativne interese“, te da je zbog toga vlada dužna da „otkloni svaku eventualnu sumnju da sama iskorištava doslovno tragičnu situaciju za punjenje budžeta“. „Sa čisto pravnog aspekta pravo javnosti da dobije odgovore na ovakva ili druga slična pitanja je potpuno nesporno“, dodao je Šabić.

U Francuskoj besplatno, u Austriji 120 evra

Upoređujući cene PCR testiranja u Evropi, portal BBC na srpskom juče je objavio da se cene veoma razlikuju od države do države, a ponegde i od regiona do regiona. „Tako je PCR test za hitne slučajeve u na primer županiji Dubrovačko-neretvanskoj u Zavodu za javno zdravlje oko 200 evra, dok u KBC Osijek u Osiječko-baranjskoj županiji oko 66 evra.“ U Crnoj Gori PCR test košta 80 evra, u Sloveniji od 80 do 120 evra, a u Severnoj Makedoniji cena se kreće od 40 do 89 evra. U zapadnoevropski zemljama cene se takođe razlikuju. Tako je u Francuskoj test besplatan, u Nemačkoj na Frankfurtskom aerodromu cena na sopstveni zahtev je 56 evra, a u Austriji 120 evra. Zemlja koja je odlučila da umanji cenu PCR tetsiranja je BiH, u kojoj od početka decembra košta 57,3 evra umesto ranijih 70 evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari