Živulović: Nećemo profitirati ako se nađemo između SAD i Kine 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Svakome ko je iole upućen je jasno da zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država blisko prate situaciju u Srbiji i da su upoznati sa razvojem događaja u svim bitnim sferama – od slobode medija do reforme pravosuđa.

Isto tako, nije tajna i njihov stav prema odnosima Srbije sa Rusijom i Kinom i poruke koje u tom smislu šalju su takođe veoma jasne, kaže za Danas Vladimir Živulović, predsednik Atlantskog saveta Srbije komentarišući nedavno obraćanje ambasadora SAD pri OEBS-u Džejmsa Gilmora, koji je istakao da su skorašnje odluke srpskih vlasti da kupe oružje od Rusije i uključe se u netransparentne transakcije sa Kinom kontraproduktivne sa aspekta razvoja demokratije i evrointegracija.

Gilmor je, podsetimo, govoreći na sednici Stalnog saveta OEBS-a u Beču, naglasio da u Srbiji i dalje postoje izazovi u sferi medijskih sloboda, apostrofirajući slučaj novinara Milana Jovanovića kojem je pre 18 meseci zapaljena kuća, a suđenje navodnim počiniocima još nije okončano.

„Srpska opozicija nastavlja da iznosi zabrinutost zbog nedovoljnog pristupa javnom servisu tokom izborne kampanje, a i veliki broj stranaka je odlučio da bojkotuje izbore, što nije dobar razvoj događaja“, kazao je Gilmor, ohrabrujući Misiju OEBS-a u Srbiji da nastave da rade sa Vladom Srbije kako bi unapredili medijske slobode, transparentnost i medijsku pismenost.

Prema rečima Vladimira Živulovića, odnosi SAD i Kine su već duže vreme zategnuti, a prognoze su da će u ti odnosi u skorijoj budućnosti biti dodatno zaoštreni.

– U uslovima globalne pandemije odnosi dve sile su sve lošiji. Nije isključeno da će SAD ispostaviti Kini odštetni zahtev zbog toga što ih smatraju odgovornim za širenje virusa od kojeg je u Americi oboleo veliki broj ljudi. Nepredvidivo je kako će se u slučaju takvog epiloga ponašati Kina. Međutim, ono što je izvesno je da takav razvoj događaja neće pogodovati zemljama koje nastoje da sarađuju sa obe suprotstavljene strane. Naša diplomatija je nesrećno upala u makaze između SAD i Kine i bojim se da nećemo profitirati ukoliko nastavimo sa dosadašnjom spoljnom politikom“, ističe Živulović.

On precizira da bi eventualne posledice učestalih upozorenja zbog saradnje sa Kinom i Rusijom mogle da se osete nakon izbora u Srbiji.

– U kom pravcu će te posledice ići u prvom redu zavisiće od reakcije naših zvaničnika na upozorenja koja nisu nimalo naivna. One bi svakako mogle da budu ekonomske prirode, ali nije isključeno se promena kursa oseti u drugim oblastima. Primera radi, Sjedinjene Države su trenutno veoma angažovane oko pronalaska kompromisnog rešenja za pitanje Kosova, međutim ne bi bilo neobično da u nekom trenutku odluče da se distanciraju od tog pitanja. U tom slučaju, problem Kosova bi ostao u isključivoj nadležnosti Evropske unije, a nije tajna da Nemačka, kao najuticajnija zemlja unije, nije preterano naklonjena našem viđenju stvari u toj sferi, kaže Živulović.

Zahvalnosti pod prinudom

Ilustrujući vrstu ponašanja koja smeta zapadnim diplomatama, predsednik Atlantskog saveta Srbije Vladimir Živulović podseća na način na koji je u Srbiji tretirana humanitarna pomoć za vreme vanrednog stanja. „Mogli smo da čujemo hvalospeve na račun Kine zbog velikodušnosti i kritike na račun Evropske unije. Međutim, onda se ispostavilo da je donacija medicinske opreme iz Kine zapravo kupljena, a da je dostavljena avionima koji su plaćeni novcem koji je donirala Evropska unija. Zahvalnosti Evropskoj uniji usledila je tek naknadno, doprinoseći utisku da to činimo iz prinude. To su neviđeni diplomatski propusti, koji će nas, uveren sam, koštati“, zaključuje Živulović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari