Zukorlić da se izvini za uvrede, pa onda funkcije 1Esad Džudžo Foto: Medija centar

Bošnjački narod u Sandžaku danas, još uvijek, nema riješen ustavno- pravni status naroda, koji mu pripada kao jednom starosjedilačkom, autohtonom evropskom narodu i kakav je položaj imao u bivšoj zajedničkoj zemlji.

Također, nije riješen status Sandžaka po osnovu nepobitnih činjenica da ova tradicionalna historijska pokrajina uvijek imala administrativno – upravnu samoupravu kroz stoljeća. Potom, niz neriješenih pitanja kao što je procesuiranje zločina i kažnjavanje krivaca za organizirani državni teror iz vremena Miloševićevog režima i druga pitanja – ocenjuje za Sandžak Danas novoizabrani predsednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Esad DŽudžo.

Šta je novom sazivu BNV ostalo, iz prethodnog perioda, da rešava unutar bošnjačkog korpusa?

– Predstoji nam borba za usklađivanje nacionalne strukture zaposlenih u javnim službama: policiji, sudstvu, tužilaštvu i drugim državnim organima i ustanovama na lokalnom i republičkom nivou, čime se krše Ustavom i zakonima zagarantovana prava. Dalji rad na unaprijeđenju kolektivnih nacionalnih prava, gdje nailazimo na pojačane opstrukcije organa državne uprave i pokušaj uplitanja i arbitriranja oko pitanja kulturne autonomije, čime se krše ne samo domaći zakoni, već i međunarodno preuzete konvencije i povelje koje su sastavni dio domicilnog pravnog sistema.

Koji su vaši prvi potezu na mestu predsednika BNV?

– Prvi koraci su na pozivu i okupljanju svih potencijala i resursa unutar

bošnjačke nacionalne zajednice u Srbiji na realizaciji projekata, strategija i akcionih planova koji se tiču očuvanja i zaštite nacionalnog, etničkog i kulturnog identiteta Bošnjaka u Sandžaku i Srbiji.

 Šta znači vaše programsko opredeljenje, koje ste nazvali “4+1”?

– Program, koji sam najavio i nazvao „4+1“, tiče se svih aktivnosti na daljem sprovođenju i implementaciji javne i službene upotrebe bosanskoga jezika i pisma, daljeg unaprijeđenja kvaliteta nastave na bosanskom jeziku, informisanja i zaštite bošnjačkog materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa, kao i afirmacija savremenog bošnjačkog stvaralaštva. Peti element jeste pokretanje inicijativa i preduzimanje mjera po svim pitanjima koja su neposredno vezana za status, identitet i prava Bošnjaka.

 U radu BNV ne prihvatate poziciju i opoziciju. Na koji način ćete da “brišete” te razlike?

Insistirat ću na stavu da ne može biti neko opozicija procesu ostvarivanja prava i sloboda bošnjačkog naroda, a sjediti u BNV na osnovu povjerenja dobijenog od, makar malog, dijela birača tog naroda dobijenog na neposrednim izborima.

Najavili ste da ćete predstavnicima liste „Matice bošnjačke” ponuditi potpredsedničko mesto i članstvo u Izvršnom i nadležnim odborima. Šta ako oni to ne prihvate?

Naravno, to važi u daljoj proceduri konstituisanja svih organa i radnih tijela novog saziva BNV, pod jednim uvjetom da se, prije toga, nosilac liste javno izvini bošnjačkom narodu u Sandžaku i lično gospodinu Sulejmanu Ugljaninu za sve uvrede i laži iznijete tokom predizborne kampanje, kao i pokušaj izazivanja nereda i incidenata tokom same kostitutivne sjednice. Očekujem to kao polaganje još jednog testa zrelosti i put kao otvaranju unutarbošnjačkog dijaloga.

 Malo je čudno, da je vaša lista “Samoopredeljenje” među 10 principa liste “Vakat je”, prihvatila i dva koja se odnose na stvaranje jedinstvene Islamske zajednice, iako verska pitanja nisu među četiri oblasti koja se nalaze u nadležnosti BNV?

– BNV će biti podrška svakoj inicijativi koja vodi ujedinjavanju zajednice vjernika u našoj zemlji, bez uplitanja u administrativne i druge procedure koje vode ka postizanju tog cilja.

Memorijalni centar „Hadžet“

* Prioriteti u četvorogodišnjem mandatu?

– Osim, do sada nabrojanog, cilj nam je realizacija idejnog projekta izgradnje Memorijalnog centra „Hadžet“, posvećenog svim nevinim bošnjačkim žrtvama od 1912. godine do 1999. godine, kao i stavljanje u funkciju Zavoda za kulturu sandžačkih Bošnjaka u Srbiji, koji će se baviti zaštitom i unaprijeđenju svih segmenata bošnjačke kulture. Zatim, otvaranje studijskog programa za bosanski jezik i književnost na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, o čemu postoji urađen elaborat, kao i otvaranje studijskih programa za nastavnike historije i muzičke i likovne kulture. U narednom periodu predstoji nam dalja borba na institucionalnom povezivanju Bošnjaka kroz već uspostavljen Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, kao i podrška uspostavljanju vijeća naših sunarodnika u Makedoniji, Kosovu, Sloveniji i Albaniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari