
Projektim aktivnostima, koje će trajati dve godine, trebalo bi da se podstakne dijalog o potencijalima razvoja u izabranim gradovima, da se prepoznaju lokalne specifičnosti i izazovi, značaj i uloga svoje zajednice u razvoju sopstvenog grada i cele zemlje.
Projekat je započeo u Užicu debatom koja je, u Regionalnoj privrednoj komori Zlatiborskog upravnog okruga, okupila predstavnike lokalne vlasti, najznačajnijih ustanova i nevladinih organizacija u gradu.
Objasnivši da je Užice izabrano kao prvi grad za početak realizacije tog projekta, jer ima dovoljno kapaciteta da podstakne i druge, Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, istakla je da je najvažnije da građani učestvuju u razvoju grada.
„Kao i u regionu, najveći problem Srbije je iseljavanje građana. To možemo sprečiti tako što ćemo ljudima pomoći da vide svoju perspetkivu ovde, da nalaze inspiraciju u onome što postoji u njihovom gradu i da pomognu celoj zemlji da prepozna svaku pojedinačnu sredinu, kao mesto ideja i inicijativa, koja ima snagu da podiže i sebe i Srbiju“, kazala je Liht.
Navodeći da je Užice razvijeniji od proseka u Srbiji, gradonačelnik Tihomir Petković je naveo da i dalje postoji potreba za novim idejama o razvoju.
„Užice je centar zapadne Srbije, sa dobro razvijenom privredom, ali i dalje postoji značajna potreba za novim preduzećima i investicijama. Važno je da zadržimo imidž grada kulture i turizma i da unapredimo ključne pravce razvoja“, rekao je Petković.
Radmila Gujaničić, predsednica Ženskog centra Užice, istakla je da je potrebno razgovarati sa građanima i slušati njihove ideje.
„Često se događa da ne razgovaramo dovoljno na onim mestima na kojima bi trebalo da razgovaramo, a potrebno je da čujemo jedni druge jer se od svakoga može nešto naučiti“, navela je Gujaničić.
Osim Užica, u projektu učestvuju Sombor, Zrenjanin, Šabac, Zaječar, Pirot, Čačak i Priboj, a skup u Užicu, kako je rečeno, poslužiće kao model za naredne debate u tim gradovima.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Svima koji dozvole da im Sonja Liht i nemacke „agencije za saradnju“ razvijaju gradove, zelim zaista da razmisle pre nego predju u ruke globalnih robovlasnika. Postavicu vam svima samo jedno pitanje: da li znate zasto je iz cista mira i nama nepoznatih razloga i zasluga gospodja Liht dobila orden iz ruku Predsednika BRD gospodina Steinmeiera. Molim vas da ne cenzurisete ovaj komentar ako niste u zavisnosti od gdje Liht ili sluzbi iz BRD.
Do kad će „Danas“ pridavati važnost raznim „političkim izuzetnostima“ u Srbiji!? Sve je to masonerija, mason do masona, koji rade o glavi srpskog naroda!