
Kako navode, prema planovima koje je predstavila Gradska uprava Zrenjanina, planiran je smeštaj više stotina ljudi bez prostorija za ishranu, prostora za odmor, prostora za adekvatno održavanje higijene i prostora za pružanje prve pomoći, a sve na lokaciji koja ne pruža minimum bezbednog okruženja, odnosno zaštitu od požara.
Već neko vreme se u Zrenjaninu mogu čuti nezvanične priče o više desetina, a možda i stotina neprijavljenih radnika Kineza koji su dovedeni na gradilište fabrike guma Linglong, a smešteni su u nehumanim uslovima na susednim parcelama u Industrijskoj zoni Jugoistok.
Objavljivanjem javnih poziva za prezentaciju urbanističkih projekata firmi ”Penfarm” i ”Rakić plast”, odnosno plana objekata u kojima će u 128 soba u kontejnerima biti smešteno 520 ljudi, takve priče dobijaju potvrdu.Ta namera je suprotna zakonu jer se na predmetnim parcelama smeštaju radnici u privremene objekte da bi radili na drugim parcelama, a po propisima se privremeni objekti mogu podizati i koristiti isključivo u funkciji gradnje objekata na istoj parceli, navode iz Gradjanskog preokreta.
Kako bi izbegli plaćanje doprinosa za građevinsko zemljište u redovnoj proceduri, koji se ne plaća za privremene objekte, u predstavljenim planovima uveden je novi pojam – “privremeni gradilišni kamp“, koji ne postoji u propisanoj klasifikaciji objekata, a na koje se odnose ovi urbanistički projekti.Besmisleno je za dva skladišta od 200 kvadratnih metara, opisanih u urbanističkom projektu kao krajnje jednostavnih objekata, tražiti nesrazmerno velik broj privremenih objekata i smeštaj više stotina radnika u “gradilišni kamp”.Očigledno je da ti objekti već postoje i da u njima već borave radnici na izgradnji, ali ne predmetnih skladišta, već obližnje fabrike guma Linglong, čime se grubo krše propisi Republike Srbije, a ovo je pokušaj legalizacije takvog stanja i postupanja.
Finansijer urbanističkih projekata ”Penfarm” i ”Rakić plast” je China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction Co. Ltd. ogranak Beograd, firma koja gradi i fabriku guma Linglong.
Građanski preokret je na osnovu utvrđenih činjenica pisanim zahtevom pozvao Gradsku upravu grada Zrenjanina da poštuje zakonske propise iz oblasti prostornog i urbanističkog planiranja i poništi sve do sada preduzete radnje u vezi s projektima ”Penfarm” i ”Rakić plast”.
Građanski preokret pita Vladu Srbije da li kineska kompanja Linglong, njeni kooperanti i izvođači radova uživaju eksteritorijalna prava u Srbiji u pogledu angažovanja i smeštaja radne snage i poziva tužilaštvo i nadležnu inspekciju rada da odmah provere postojanje radnog logora u Industrijskoj zoni Jugoistok u Zrenjaninu i uslove pod kojima žive i rade graditelji fabrike guma, odnosno da li je u pitanju prisilni rad. Građanski preokret zahteva ispitivanje postojanje sukoba interesa kod autora urbanističkih projekata za ”Penfarm” i ”Rakić plast” – odgovornog urbaniste i odgovornog lica Ljubice Ćulibrk Santrač iz Arhitektonskog studija ”Nuova”, koja je, kao i direktorka tog studija Biljana Tabački, u isto vreme i stručni saradnik Komisije za planove Grada Zrenjanina.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Samo se čudim što sve ovo pišete? Vest bi bila da se zakoni Republike Srbije poštuju, što se u uređenim zemljama podrazumeva ali ne i kod nas. U uređenim drzavama samo mafija ne poštuje zakone i protiv njih se bore institucije te zemlje, tuzilastvo, policija, vlada….kod nas je obratno, nepoštovanje zakona podržavaju sve navedene institucije tako što ne reaguju a to im je posao. . Zato ni vesti nisu zanimljive, javite kad Vlada Srbije bude reagovala na kršenje zakona, to bi bila vest.
Podsetite me, kako su ono jugoslovenski radnici stanovali kad su radili u Iraku, Libiji…? Ko se tada bunio protiv „nehumanih uslova“? Niko bre, svi se gurali i dupeta podmetali samo da odu tamo!
Medju tim radnicima ima dosta ,,delikvenata,,koji odradjuju svoju kaznu,tako da se država ne sekira previše kakvi su uslovi u isturenim jedinicama popravnih ustanova.