
Ona je naglasila da je zakon o obnovljivim izvorima energije potpuni novitet, jer su obnovljivi izvori energije sada deo Zakona o energetici.
„Ako računamo i velike hidroelektrane, gotovo 27 odsto proizvodnje struje čine obnovljivi izvori energije, ali kad izuzmemo velike hidroelektrane, biomasa, geotermalna energija, solarna energija, to je svega četiri do pet odsto. To je veoma malo i u odnosu na druge države i u odnosu na potencijal koji Srbija ima. Novim zakonom pokušaćemo da napravimo prostor, ambijent da se obnovljivi izvori energije mnogo više koriste“, rekla je Mihajlović a prenosi pres služba ministarstva.
Ona je najavila da će biti promenjen dosadašnji sistem podsticaja u vidu fid-in tarifa i da će biti uvedene aukcije za energiju iz obnovljivih izvora.
„Fid-in tarife znače da koliko god da proizvedete, država vam plati pošto stavite tu energiju na mrežu. Umesto toga, biće uvedene aukcije koje danas svuda u svetu postoje, a znači da će postojati konkurencija i između onih koji proizvode energiju iz obnovljivih izvora energije“, napomenula je ministarka.
Posebna pažnja će se, kaže, obratiti na kogeneraciju, odnosno na proizvodnju i električne i toplotne energije.
„Ono što je, takođe, novitet u zakonima jeste formiranje jednog velikog fonda za energetsku efikasnost. Postojeći fond je bio nedovoljan i postojao je u okviru ministarstva. To je bio mali novac u odnosu na mogućnosti da podignete energetsku efikasnost“, rekla je Mihajlović. Ona je objasnila da je plan da se fond puni najmanje novcem iz budžeta, a mnogo više iz međunarodnih fondova.
„Želimo da se okrenemo pre svega domaćinstvima, ne samo javnim zgradama, velikim zgradima gde može svakako da se uradi mnogo da bi se povećala energetska efikasnost. U proseku se u Srbiji „baci“ oko 40 odsto električne i toplotne energije zbog toga što domaćinstva nemaju dobra vrata, prozore i izolaciju zidova. Država kroz taj fond želi da postavi kao nacionalni cilj i nacionalnu politiku broj jedan pokušaj da smanjimo trošenje energije“, navela je Mihajlović.
Prema njenim rečima, mnogi zakoni iz oblasti energetike i rudarstva nisu menjani više od šest ili sedam godina, a da se za to vreme mnogo toga promenilo.
„Sada pričamo o energetici i životnoj sredini kao nečemu što normalno ide zajedno, dok pre sedam godina to nije bilo tako. Svi zakoni iz tih oblasti potpuno će biti promenjeni kako bi se prilagodili novim zelenim agendama“, rekla je Mihajlović.
Potpuna digitalizacija procedura
Izmenama zakona biće, kako je navela ministarka, napravljen prostor za potpunu digitalizaciju svih procedura u Ministarstvu rudarstva i energetike.
„Neće više biti toga da se dostavljaju dokumenta, da se traže istražna prava, dozvole i rešenja, sve će biti elektronski, kao što postoji elektronska građevinska dozvola. Prilagodićemo se i svim evropskim direktivama kojima se do sada nismo prilagodili“, navela je Mihajlović.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Moze li recimo Tesla company da instalira proizvodnju elektricne energiju kao sto je to uradili u Australiji?Da li bi Obrenovacki basen podneo takvu vratio konkurencije?
„Novim zakonom pokušaćemo da napravimo prostor, ambijent da se obnovljivi izvori energije mnogo više koriste“, rekla je Mihajlović
Koliko li će to da me košta…jer nema šanse da gospodari iz političarsko vladarske kaste dobiju ikakvu ideju, a da ta ideja ne sadrži i novo džeparenje građana.
Tesla Co je instalirala jedino baterije za skladištenje električne energije u državi Južna Australija i to tek pošto je Južna Australija doživela energetski slom. Od obnovljivih izvora energije u Australiji su zastupljeni sunčani paneli (skoro svaka kuća ih ima) i velika količina vetrenjača. Australija nije iskoristila ogromne površine u postinjama da instalira solarne panele jer im je transportna infrastruktura (čitaj dalekovodi) zastarela i malog kapaciteta.
Ništa bez Mini Hidro Elektrana. Ne 800 nego imamo potencijal za 1.800 MHE koje bi regulisle vodotokove, dovodili čistu pijaću vodu u domaćinstva, stvorile preduslove za izgradnju pivara i ribnjaka. Uz to skoro je u potpunosti finansirana iz EU. Akumulacijama, površinskim kopovima, i raskrčivanjem njiva i šuma za solarne i vetro parkove znatno će doprineti razvoju šumarstva i poljoprivrede. Država se čvrsto treba odupreti raznim Ludističkim i ANTFA pokretima koji pod sloganom zaštitimo reke ustvari sorečavaju napredak Srbije jer su svesni potencijala Srbije u proizvodnji obnovljive električne energije.
Prijatelju, jesi sarkastičan ili neupućen?
Kakve crne MHE, po ratnom scenariju za JNA radjenom pre 30 godina? Pola rečica u međuvremenu presušilo, a investicije daju samo članstvu SNS. Ja da plaćam da mi unište selo?! Taj film niko neće da gleda.
Prvo da se štedi energija, da se ulična rasveta malo energetski efikasnije troši, da se digne cena struje, da svi urade izolaciju i nova vrata na kuće, pa posle da pričamo o uništavanju životne sredine zbog struje.
Ne može da se živi više bez korišćenja mozga. Ili pandemija nije bila dovoljno upozorenje?
A ti živiš na selu?!
A ako živiš, MHE ti može dovesti pitku vodu tik do sels. Možeš investirati u ribnjak kalifornijske pastrmke kojoj prija planinska voda obogaćena kiseonikom od velike brzine vode i prolaskom kroz turbine. Moožeš napraviti fabriku vode ili pivaru a članstvo u SNS je najmanje što možeš učiniti jer investicije odobrava EU a ona nije baš blagonaklona prema Vučiću i njegovoj partiji.
Sta bi sa platom gdina Bajatovicaod 5 miliona koju je Mihajlovic pomenula pa zaboravila
Konačno su Mihajlović i Brnabić („zamrznuta direktorka“ vetroparkovske firme bolivijske bande Udovički) našle „zajednički jezik“ da pljačkaju narod sa „obnovljivim izvorima“
Seća li se uopšte neko one gangsterke Kori Udovički joja je još 2003 ka Đinđićeva ministarka energetike pretila građanima da će prodavati stanove da plate struju. E konačno su člana bande udovički uvalili za predsednika vlade preko opet Kori Udovički koja je sklonjena kada je u javnost procureo snimak kako Vučićev kum „nije tražio“ i „nije dobio“ 2 miliona evra mita od firme Udovički nego hidrocentralu na Limu i vetropark pravi od para koje mu je poslala „tekta iz kanade“