
U cilju zaštite javnog duga od deviznog rizika, Srbija je putem svop transakcije prvi put izvršila i tzv. „hedžing“, i zamenila obaveze po osnovu ove evroobveznice iz dolara u evro i time ostvarila de fakto kuponsku stopu za finansiranje u evrima od 1,066 odsto, najnižu stopu finansiranja ikada, navedeno je u saopštenju.
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković ocenila je da je današnja transakcija još jedna potvrda da međunarodni ulagači Srbiju prepoznaju kao sigurnu investicionu destinaciju.
„Svaki izlazak na međunarodno tržište predstavlja proveru poverenja investitora u održivost makroekonomske stabilnosti, što je danas od posebne važnosti, jer je to poverenje stečeno u uslovima kada se svetska ekonomija suočava sa najvećim izazovom još od Velike depresije“, rekla je Tabaković.
Delegacije Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija prethodno su uspešno završile sve razgovore s međunarodnim investitorima i finansijskim institucijama, zahvaljujući čemu je tokom današnje aukcije još jednom postignuta ogromna tražnja investitora za srpskim obveznicama, dodaje se u saopštenju.
Dodaje se da je višestruko veća tražnja od emitovanih 1,2 milijardi dolara obveznica, koja je premašila iznos od šest milijardi dolara, pri čemu je interesovanje pokazalo preko 200 uglednih investitora iz celog sveta, omogućila da se stopa prinosa tokom aukcije značajno smanji (za čak 40 baznih poena) u poređenju sa inicijalnim uslovima.
Najveći deo sredstava prikupljenih današnjom transakcijom (u iznosu od 900 miliona dolara) biće iskorišćen za prevremenu otplatu značajnog dela preostalog duga po osnovu skupih dolarskih evroobveznica emitovanih 2011. godine (po visokoj stopi prinosa od 7,50 odsto).
„Na ovaj način naša zemlja je na međunarodnom tržištu još jednom uspela da zameni skupi dolarski dug jeftinijim. Postignuta kamatna stopa je najniža koju je Srbija do sada ostvarila na međunarodnom finansijskom tržištu i višestruko niža u poređenju sa kamatnom stopom ostvarenom prilikom prethodne emisije desetogodišnje evroobveznice u dolarima 2011. godine“, rekla je Tabaković.
Prema njenim rečima to je ujedno i potvrda da je Srbija svoju ekonomiju u potpunosti pozitivno transformisala, ovu krizu dočekala spremno, kao i da odlučno nastoji da poslednje ostatke neodgovornog ponašanja iz prošlosti i skupog zaduživanja u potpunosti zameni racionalnim i odgovornim odnosom prema svom narodu“.
„Navedeni uspeh Srbiju svrstava među zemlje čiji je kreditni rejting investicionog ranga, što bi, u odsustvu krize, bilo i zvanično potvrđeno od rejting agencija“, naglasila je guverner.
U saopštenju se dodaje da je današnja aukcija jedinstvena i po tome što je po prvi put realizovana u okviru tzv. „Global Medium Term Note (GMTN)“ programa, koji će Srbiji u značajnoj meri olakšati proces budućeg izlaska na međunarodno tržište, ukoliko za tim u narednom periodu bude potrebe.
Emisijom dolarske evroobveznice Srbija će postati još vidljivija na međunarodnom tržištu, jer će nakon kratkog vremena, opet biti uključena u referentni EMBI indeks u dolarima – jedan od najprepoznatljivijih pokazatelja premije rizika zemlje koji investitori najčešće prate, ocenjuje NBS.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Ponavljajte za mnom:“Svakim danom u svakom pogledu sve vise napredujemo“.
„… u pogresnom pravcu 100%.“
Lepa vest..zamenili su skupi kredit jeftinijim…jos bi bilo bolje da nema nikakvih kredita ali, nazalost, ima i to treba vratiti…Tekst je prilicno nerazumljiv, pun nekakvih stranih fraza iz finansijskog sektora…valjda da se citaoci impresioniraju. Dobija se pogresan utisak da se eto, polomise u inostranstvu da kupe nase obveznice zato sto je Srbija stabilna i sigurna…U sustini Srbija nudi obveznice po vecoj kamatnoj stopi (iako relativno maloj) od ostalih. Svet pliva u „jeftinom“ novcu koji negde mora da ide..pa zasto da ne u Srbiju.
Izuzev dobre ideje da skupi kredit zamenimo jeftinim, nije bas jasno zasto uopste izdavati obveznice…kad je to tako dobra stvar, i kad se prodaju „kao halva“…sto mi to ne radimo vise i cesce…
Naj, naj, naj, i samo naj! Uzleti kosmickih i visina i brzina! Jednostavno, nedostizni smo, pa to ti je! Sve sto drugi rade i postizu obican je „luk i voda“, trice i kucine u poredjenju sa nama…
Pljačkaška privatizacija i prekomerno zaduživanje Srbije su dva najveća zločina prema narodu i državi od 1945. godine i uvođenja komunističke diktature.
Novac u svetu nikada nije bio jeftiniji,čak investitori nude da finasiraju projekte na odloženo plaćanje pod minimalnim uslovima skoro bez kamate neki sitni troškovi.kako opravdavate obveznice iz marta po tako visokim kamatama ,zašto obveznice nisu dostupne svima nego ih kupuje ista klika jer na njih se ne plaća porez na kamatu.Nas u bankama pljačkaju jer ih vi štitite kao nikada do sada……Bolje ćutati nego otkrivati stepen svoje pameti
Evo ga krpi se rupa.u deficitu! Javni dug veći za još 1,2 milijarde evra! A tako nam dobro ide i imamo najbolji ,,negativni rast“ u celom kosmosu, a bogami i šire!
Nego Cico, jel smo prebacili 30 milijardi javnog duga?
Jorgovanka, nema tu ničega dobrog. Kada se proda rudnik zlata i kada se sa tim parama veštački održava kurs dinara stimulišući potrošnju iz uvoza krah je neminovan.
Uspesna drzava gladnih ljudi
Ako je tačno, da je Srbija pod do sada »najboljim« uslovima prodala državne obveznice na međunarodnom finansijskom tržištu, postavlja se pitanje, zašto je onda samo pre deset (10) dana na domaćem finansijskom tržištu prodala državne obveznice pod »malo slabijim« uslovima. Naime, Srbija je 10.11.2020. prodala 1.641.577 komada državnih obveznica, nominalne vrednosti 16.415.770.000 dinara, odnosno oko 140 miliona evra, sa kuponskom stopom od 4,5%. Inače, državne obveznice su prodate po stopi prinosa od 4,25% na godišnjem nivo, a na naplatu dospevaju 20. avgusta 2032. godine. Isplata kupona u iznosu od 4,5% vršiće se polugodišnje i to svakog 20. februara i 20. avgusta do datuma dospeća.