U Nišu reciklirano 14.000 tona elektronskog i električnog otpada od početka godine 1Foto:PID / Houdek

Preduzeće „E-reciklaža“ iz Niša recikliralo je od početka godine 14.000 tona elektronskog i električnog otpada, a do kraja godine recikliraće sigurno nešto više od 15.000 tona otpada, što će biti za desetak odsto više u odnosu na 2020. godinu, izjavio je menadžer tog preduzeća Igor Petrović.

On je za agenciju Beta rekao da je epidemija korona virusa uticala na to da recikleri imaju više posla.

„Zbog epidemije korona virusa ljudi su proteklih meseci više vremena provodili u svojim kućama i više vremena su posvećivali čišćenju podruma i tavana, gde inače ostavaljaju stare televizore, računare i ostale elektronske i električne aparate“, objasnio je Petrović.

Prema njegovim rečima, „E reciklaža“ je radila bez zastoja i u vreme vanrednog stanja i uvek je imala nekoliko ekipa koje su po odvozile elektronski i električni otpad.

„Bilo je dosta poziva građana, a radno vreme nam je bilo ograničeno zbog vanrednog stanja, ali smo uspeli da se prilagodimo novonastaloj situaciji i da svima izađemo u susret“, kazao je Petrović.

On je dodao da je „E reciklaža“ u zemlje Evropske unije i ove godine izvezla velike količine opasnih materija koje kod nas u Srbiji ne mogu da se recikliraju, među njima i 20 tona freona koji nije direktno štetan za zdravlje ljudi, ali je poguban za životnu sredinu.

„Zahvaljujući savremenoj tehnologiji koju imamo freon izvlačimo ne samo iz instalacija rashladnih uređaja već i iz pur pene“, istakao je Petrović.

On je kazao da je veoma bitno da rashladni uređaji ne završe na deponijama, jer curenjem freona iz jednog uređaja životnoj sredini se nanese šteta koja jednaka radu jednog automobila 24 časa dnevno tokom čitave godine.

Petrović je kazao da se metal, pur pena i bakar, dobijeni reciklažom elektronskog i električnog otpada koriste dalje u industriji za najrazličitije namene.

Bakar se, dodao je, između ostalog koristi za proizvodnju takozvanih „bakarnih kokica“, od njih se dobija plavi kamen koji je veoma tražen u Evropskoj uniji za prskanje vinograda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari