Kakva je sličnost, možda i razlika, između „zakonskog okvira“ i mlevenog mešanog mesa u posluzi? Verujte, sve sama dijalektika! I rupe u zakonu, logici, pa i ustrojstvu sveta.

Lepo uđete u mesaru ili poslugu, ‘ajde dobro, i u šoping mol, hipermarket … i tražite mleveno meso. (Ako to nije luksuz s obzirom na ovaj naš kapitalizam.) Prodavac ili prodavateljica – ovo baš dostojanstvenije zvuči u duhu rodne ravnopravnosti nego …vačica) -eventualno vas pitaju da li mešano, sa goveđim, ili samo svinjsko.

To je u redu, ali znate li da niste dovoljno edukovani? Naime, u jednom poznatom i velikom lancu – da ga ne reklamiram – ta se mešana roba zvana meso, zvanično kao artikal zove: MASA ZA PRIPREMU JELA OD USITNJENOG MESA. Umal’ se nisam šljagira, što se zezaju da je rek’o Tito.

Pomislih, to je samo moja omiljena tema o birokratskom jeziku koji treba da bude što zaumniji da bi se zasenila prostota i da bi se pokazala navodna stručnost. Kao što one gradske službe ne prskaju komarce već „vrše uništavanje odraslih formi komaraca zaprašivanjem“, jal iz vazduha, jal sa zemlje, jal će iz onih „migova“ što dolaze, evo mesecima… (Zamislite – „prskAnje komarci iz mizi“.)

Jeste i to, ali koleginica, poznavalac tematike kaže to je u isti mah i snalaženje, da ne kažemo traženje „rupe u zakonu“, ali štaviše i – kršenje zakona. Jer, njime je ZABRANJENA prodaja mlevenog mesa (pogotovo po ceni komada sa koga se seče, ako gledaš, ako nije ranije samleveno zajedno sa mačkom u džaku). Zato se među proizvode i ne učitava tako već ono – masa za bla, bla-truć.

 „Ma ljudi, je li to moUće?“ – pitanje je sad, a ko pamti već ga je drugim povodom postavio Mladen Delić.

Moguće je! Poslednjih godina ne samo mi, već i EU-ropsko okruženje (pazi, prvi put vidim da ovo može da se čita i kao sintagma od EU i ropstvo!) nemamo zakone. Već sve češće – pravne okvire. Poslušajte eksperte, zakonodavce, političare – svi kad hoće da kažu zakon govore o tim okvirima. Ramovima!

Jezičko logičko cinculiranje sa tim glasilo bi da u tom ramu (okviru) može nešto i da stoji, ali i da bude prazan. Ili, jedino je okvir čvrst, a po onom što je u njega uramljeno može da se brlja i žvrlja i crta svašta. Okvir može da bude prazan, zapravo da omeđava jedno veliko ništa. Rupu!

Prosta logika, upoređena sa praksom, pak, u mnogim slučajevima otkriće da se mnoge norme i donose sa ugrađenom rupom. A titule, nazivi, ustrojstva sugerišu fluidnost umesto hijerarhije. I – nimalo uzgred, takvim se tobož normama dobija dovoljno neodređenosti kao prostor za svaku manipulaciju.

Eto, npr u BiH se zakonodavni organ zove parlamentarna skupština (skupštinska skupština, ili parlamentarni parlament), a guverner se zove – visoki predstavnik…

A analiza titula u Briselu, po analogiji sa mešanim mlevenim mesom, možda bi dala više podataka o njenoj krizi, nego one političke o Bregzitu…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari