Ma, možda ne bih ni napisao onaj tekst od prošle subote da i tad nisam mislio na ovaj što će da ide nadole.

Da podsetim, o tome kako se u zemlji odvajkada sklonoj mitu, policajci voze besplatno javnim prevozom, a vozač(i)ih kad uzmu/e bakšiš, i uprkos tome, zovu/e – muftaroši. I kako se libim da takve primim u auto kad me stopiraju na naplatnim rampama, najčešće.

Jedan komentator na sajtu uz taj tekst kaže – oni dobijaju nadoknadu za prevoz, pa nije moralno ni što ne plate kartu, nego samo (ne) daju bakšiš. Ako je tako, samo se povećava krug sumnjivih, „ne se znae“ ko koga tu miti i ko se od koga plaši – od dotičnih – do države.

Osim onog što sam pomenuo, ustežem se da primam uniformisane stopere i zato što je ugled (svih) uniformi poslednjih decenija baš narušen. Prvo zbog siromaštva, pa su takoreći „krpljene“ i na sumnjivim i (da li) jeftinim tenderima kupljene, a i stoga – i to je ta tema: honorarni rad policajaca.

Dobro, de, i u „temelje“ ove firme što izdaje Danas ugrađeno je jedno krečenje u kome je teških devedesetih učestvovao honorarno-dopunski jedan inspektor, znamo i za baštovanluk i poljoprivredu posle posla. Ali, tu je i „honorisanje“ u noćnim klubovima, na splavovima itd. gde se odvijaju i sumnjiva zabava i potencijalno takve radnje.

Ovih dana je otvoreno i to pitanje – kako to regulisati zakonom, da li je on dozvoljen, je li u sukobu s moralom i profesionalnim uzusima. Čusmo i ministra, on nešto „istucmuca“ o analizama te „složene materije“. Ali čusmo i nezavisna mišljenja policiologa i finansista. Ovi drugi misle o tome da li se ti honorari isplaćuju na crno itd…

A srž problema, a istovremeno i načelno pitanje koje ne važi samo za honorarne izbacivače u državnoj uniformi u drugom je čvoru. U našem društvu pitanje je: šta podrazumeva zakonsko sankcionisanje svih novonastalih situacija u praksi, od „kosovskog pitanja“ do ovde razmatranog honorarnog rada? Da li to znači zakonom samo priznati postojanje problema, smisliti neke kazne koje će se možda primenjivati, a možda i ne, ili zakoni ponekad treba da zabrane (i samu pomisao na) pojavu na koju se odnose.

Jer, pazi, boga ti, ima i ovakav (liberalan) predlog – da se dozvoli da policajci rade na pomenutim mestima, ali da se i tamo zakonom tretiraju kao službena lica. Pa da prave beleške i izveštaje o tome šta se, recimo, na splavovima dešava i da ih dostavljaju višim policijskim instancama!?

To bi ličilo kao kad bi se zakonom propisalo da se oni voze džaba, ali da po pravilu službe moraju da dadnu bakšiš, a šofer da to prijavi poreznicima. Ali, više od toga – gubi se iz vida da mnogi već sad „’vataju“ beleške na splavovima, samo ne za državu, već za s(p)lavne vlasnike. I još kad dodamo da nam i država liči na te splavove…!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari