Prethodno osnivanje Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, a prekjučerašnje osnivanje VANUK-a, izazvalo je nepotrebnu političku konfrontaciju, s obzirom da postojanje ovih ustanova nije od suštinskog značaja ni za funkcionisanje političke autonomije Vojvodine niti za ustavni poredak Republike Srbije – kaže za Danas Violeta Beširević, profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta „Union“ u Beogradu.


Kad je reč o eventualnim pravnim preprekama za osnivanje VANUK-a, ona smatra da ne postoji ustavni osnov koji zabranjuje osnivanje VANUK-a.

– Član 73 Ustava Srbije, koji govori o tome da Republika Srbija „podstiče i pomaže razvoj nauke, kulture i umetnosti“, ne uspostavlja isključivu nadležnost republičkih organa da regulišu pitanja nauke, umetnosti i kulture. Zakon o SANU takođe ne zabranjuje osnivanje drugih akademija nauka i umetnosti u Srbiji, već samo određuje da je SANU najviša naučna i umetnička ustanova u Republici Srbiji i da je SANU ustanova od posebnog nacionalnog značaja (član 2 st. 1 i 3). Dakle, nema izričitog zakonskog osnova za zabranu osnivanja drugih akademija nauka i umetnosti, osim zabrane da se te akademije definišu kao najviše naučne i umetničke ustanove u RS, odnosno kao ustanove od posebnog nacionalnog značaja – ističe profesorka Beširević.

– Novi statut AP Vojvodine, donet nakon odluke Ustavnog suda Srbije o neustavnosti dve trećine odredaba prethodnog statuta, u članu 17 predviđa da ova pokrajina može obrazovati ustanove u oblasti nauke, umetnosti i kulture, što je između ostalog bilo pravni osnov za osnivanje VANUK-a. Podsećam da je taj statut potvrdila i Skupština Srbije. Treba dodati da VANUK nema isti pravni položaj kao što je to imala Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, kaže Beširevićeva.

Prema njenim rečima, kada se radi o akademijama nauka i umetnosti, postojanje „paralelnih akademija“, kako u unitarnim tako i u federalnim državama, nije neuobičajeno, niti u praksi dominira shvatanje shodno kojem su te akademije državne institucije, što implicira da se ova ustanova ne smatra isključivo simbolom državnosti.

– Na primer, u SAD Nacionalna akademija ima status korporacije, čiji članovi na pro bono osnovi savetuju državnu administraciju o pitanjima nauke, inženjeringa i medicine. Reč je o privatnoj ustanovi, koja se ne finansira sredstvima iz federalnih fondova. Francuska kao unitarna država ima nekoliko akademija, dok su u Nemačkoj osnovane u lenderima. Pored nacionalnih, danas postoje i mnoge regionalne akademije. Prema tome, reč je o ustanovi koja se ne smatra isključivo simbolom državnosti. Razlozi kojima se može objasniti prisustvo ovakvog stava kod nas pomalo su iracionalni, jer se pitanje položaja AP Vojvodine vezuje za strah od gubitka dela teritorije, i to posebno od kada je Srbiji protivno principima međunarodnog prava i protivno njenoj volji amputirana teritorija Kosova i Metohije – kazala je Violeta Beširević.

Ona dodaje da je drugo pitanje da li je osnivanje VANUK-a u današnjoj ekonomskoj situaciji racionalno.

– Po mom mišljenju, o tome su se izjasnili predstavnici građana AP Vojvodine, usvajajući odluku o osnivanju VANUK-a. Dakle, pitanje postojanja VANUK-a je prevashodno pitanje finansija i odluke predstavnika građana Vojvodine. Osnivanje jedne ovakve ustanove pod drugim nazivom, a ne pod nazivom akademija, izazvalo bi mnogo manje rasprave, a poslužilo bi istoj svrsi. Zato je očigledno da je osnivanje ustanove pod nazivom VANUK imalo za cilj nastavak političkih borbi – konstatovala je ona.

Sudbina VANUK-a pred Ustavnim sudom

Profesorka Beširević takođe smatra da će se sudbina VANUK-a najverovatnije određivati pred Ustavnim sudom Srbije, koji je, kako kaže, pokazao nerazumevanje koncepta političke autonomije. „USS je prethodnim odlukama, koje su se ticale AP Vojvodine, pokazao da ne razume koncept političke autonomije, pa očekujem da eventualna reakcija USS bude ista. Građane ove zemlje, pa i opoziciju u skupštini APV, mnogo više treba da brine sistematsko urušavanje naučnog i obrazovnog sistema, kao i opasna marginalizacija kulture, nego osnivanje ustanove čiji je cilj upravo unapređenje nauke i kulture i podsticanje umetničkog stvaralaštva – naglasila je Violeta Beširević.

SANU: Razbijanje jedinstvenog prostora

Beograd – Odluka o formiranju Vojvođanske akademije nauka, umetnosti i kulture nas je uverila da se radi o upornom i pripremljenom političkom nastojanju koje će imati za rezultat relativizaciju, ili čak razbijanje jedinstvenog naučnog, umetničkog i kulturnog prostora, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU). U saopštenju se navodi da je Skupština Vojvodine tu odluku donela u zanimljivom trenutku i sa još zanimljivijim pravnim obrazloženjem. „Upoznati sa odlukom putem štampe, nastavićemo da kratkovidoj politici kao alternativu nudimo ozbiljan, otvoren i argumentovan dijalog shodno zakonski definisanoj ulozi. Javnost treba da bude svesna da su donesene odluke suviše ozbiljne da bi se prepustile samo političarima, stoji u saopštenju SANU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari