Svi znamo onu narodnu o „prvim petlovima“. Prerano ili nezgodno počnu da kukuriču, pa završe u supi. Šta vredi što posle svi počnu da isto kukuriču. Dockan.

Skuvani „prvi petlovi“. Tako je bilo i sa našom kolumnom. Kad progovorim“ odmah nam prilepe poznata imena. Od „uzaludnika“ i „eksperata opšte prakse“ do „domaćih izdajnika“. Pošto još trajemo, znači da još nismo sasvim skuvani. Krčkaju nas na tihoj vatri.

Danas o dve „petlovske“ teme. Još davnih, Leta Sedmog i Osmog, kada sam sedeo u Parlamentu (prvo u Kralja Milana, pa u Domu Skupštine), kao poslanik vladajuće „žute“ koalicije, u ovim istim novinama smo često pisali o dve teme. Šta će našoj siromašnoj ekonomiji i nejakoj ekonomiji 250 poslanika. Šta će ovim 250 poslanika u skupštinskom restoranu kisela voda za četiri i po i „glavno jelo“ za 100 dinara. Zahtevali smo od nadležnih da samo poštuju narod, poslanike i zdrav razum. Da poslanika bude najviše 120, a da oni kiselu voda, kafu i supu plaćaju makar po realnoj ceni koštanja (materijal za izradu i radna snaga). Nismo završili u supi, iako su šanse bile realne. Svi se udružili. Žuti, crveni, crni (jedinstveni u to vreme), plavi u „odbrani“ ruženja poslanika i demokratije.

Ipak to beše demokratskije doba. Rekoše oni sa vrha – neka ga, neka kukuriče, prvi petlovi uvek završe u supi. I ne aktiviraše spremnu i potpisanu blanko ostavku iz stranačke fioke. Zamislite da sad ovi poslanici iz vlasti, predlože nešto „petlovsko“. Kad je sve „bezbedno“, jer nema više blanko ostavki. Mandati pripadaju narodnim deputatima. Prvo, ništa „petlovsko“ kod vladajućih nije moguće. A kad bi slučajno i bilo, sutradan bi „glavne“ naslovne strane, umesto nesrećne pevačice, zaposele (izmišljene) priče o „zabludelom petlu“. Odjednom bi se „otkrilo“ da se ustvari radi o višestrukom „delikventu“. Pa kukuriči, ako smeš.

Uostalom, zna se ko jedini ume i sme da kukuriče. Samo tada može poskupeti kafa i kisela voda za poslanike i početi ustavna i parlamentarna procedura za smanjenje njihovog broja. Ostala kukurikanja, poput Radulovićevih se ne broje. Niti će šta promeniti. Osim što će „Radule“ i drugi petlovi, dobiti „bolju“ poziciju na naslovnim stranama. (By the way, molim sve „petlove“ da čitaju naše ranije kolumne i da se u svojim „petlovskim predlozima“ na nju pozivaju, jer ćemo u protivnom morati da zaštitimo svoja „autorska prava“.)

Druga „petlovska“ tema, o kojoj sada svi „bruje“ (naslovne strane, analitičari, pa i „dvor i dvorjani“) jeste Železara. Naša kolumna je u desetak tekstova sve (pro)rekla, pre više od godinu dana. Još od one euforije, pa „grdnog“ razočarenja sa Esmarkom. Železara je data na upravljanje „menadžmentu“ (slovačkoj firmi HPK) koji treba da posle tri meseca donese profit i firmu „spremi“ za konačnu privatizaciju. Koliko su premijer i dvorjani bili euforični („žuti“ upropašćavaju, mi „podižemo“ i skidamo „lance i katance“), toliko je naša kolumna bila skeptična. Dobro ne može biti, kad „menadžment“, sam od sebe kupuje i sebi prodaje. Jedino su sigurne provizije na ulazu i na izlazu. Da li će šta ostati Železari, zavisi od tržišta i visine provizija.

Zato smo još tada prognozirali siguran gubitak, ako „menadžment“ ne daje nikakve garancije (bankarske garancije, lične menice ili neki drugi koloteral). I bi tako, i ne bi dobro. Ustvari, kako za koga. Šuška se o nekim IMT-ima (Ima li Mene Tu). Polazeći od realnih činjenica, naša kolumna je još pre nekoliko meseci, „prorekla“ gubitak od 140 miliona evra. (promašili smo za pet miliona). U vreme kad je premijer i dalje „tvrdio“ da mu je pomalo neprijatno kako „ide dobro“ sa Smederevom. Dok se pregovaralo sa Kinezima, „menadžment“ je bio glavni. Kao i kad je dolazio kineski predsednik. Čuvena je izjava „menadžmenta“ – doveo sam Novaka Đokovića u Smederevo. Da bi se, bukvalno „dan posle“, pojavio gubitak od 145 miliona, jednostrani raskid ugovora i „teške reči“ na naslovnim stranama. Istim onim, koje su do skoro citirale premijerove najave profita. Mnogi su, poput naše kolumne znali šta će biti, ali su tretirani kao „petlovi“. Kojima sad ostaje samo da ovako budu naknadno pametni.

Odavde do večnosti. Dok jednom javnost, istina i cifre ne uđu u Parlament i institucije. Do tada osluškujte petlove, da bi naslutili šta se stvarno dešava i šta će verovatno biti. Za početak, šta mislite ko neće ući u vladu?

*Autor je ekonomki analitičar

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari