Bez obzira na ubedljivu i nedvosmislenu pobedu kandidata vladajuće stranke, izvesno je da su i na drugom tasu vidljive naznake pregrupisavanja, a da bi izbori u Beogradu zakazani za 2018. mogli da budu daleko neizvesniji i sa drugačijim ishodom nego upravo završeni predsednički.

Oni bi mogli da donesu i dugočekanu artikulaciju nekakve smislene alternative.

A razloga za to ima.

Osim „starih“ stranaka poput DS ili DSS koje u Beogradu beleži dva, pa i tri puta bolje rezulate nego u ostatku Srbije, za očekivati je da neke od predsedničkih kandidata i njihove (nove?) organizacije vidimo u političkoj borbi za glavni grad.

Tako će posle drugog mesta u Mladenovcu i trećeg na predsedničkim, najveći pobednik ili makar najveće iznenađenje izbora u Srbiji, Luka Maksimovi aka LJubiša Preletačević Beli izvesno je okušati se i na gradskom nivou.

On je pokazao da sa svojim parodičnim nastupom ume da komunicira sa razočaranim biračima, zatim mladima na društvenim mrežama, ekipom iz kruga dvojke, ali i ljudima iz Šumadije, a Beograd, podsetimo, osim Vraćara, Starog Grada i Savskog Venca čine i Mladenovac, Lazarevac, Sopot, Grocka…

Saša Janković. Prvi Vučićev izazivač iza sebe ima poverenje oko 15 odsto građana Srbije i što gotovo obavezuje na dalje aktivnosti, a od čega ne beži ni sam Janković. Ipak, ostaje nedoumica da li će Janković formirati „svoju“ organizacije ili će priključiti nekoj već postojećoj partiji, pokretu, incijativi…

Vuk Jeremić – nekadašnji predsedavajući UN-a i četvroplasirani sa izbora verovatno nije zadovoljio svoje političke ambicije. Zna se bilo kakvo ozbijnije bavljenje partijskom politikom ne može da zaobiđe Beograd, a da li će to biti SDS koji mu je pružio podršku ali je na levoj strani stranačkog spektra, savez sa ideološki bližim Veljom Ilićem ili nešto treće, ostaje da se vidi. Takođe ostaje da se vidi šta je politika Vuka Jermića jer je utisak je ostao nedorečen i nefokusiran tokom kampanje.
Ne Davimo Beograd – Incijativa koja je marljivim delovanjem u okviru svojih interesovanja uspela da izvede najviše građana na ulice, pod uslovom da ne računamo mitinge na koje dolaze stotine autobusa sa strane.

Mada i tada.

NJihovim delovanjem, malo je reći kontroverzni projekat Beograd na vodi je u fokusu dobrog dela Beograđana ali i Srbije već godinama.

Šta više, neregularnosti i nedoumice oko projekta koji ima status božanstva pred našim zakonima, jedna su od tema koja lako podigne „vatru“ u Beogradu.

Zbog toga je otimanje građana, rušenje i nedelanje u slučaju Hercegovačka, prvobitno zamišljeni kao mala akcija u noći izbora 2016. godine, postala je najveća noćna mora vlasti i opšte mesto kritike građana, partija, pokreta, stručne javnosti, Evropske komisije…

Dodatni kvalitet Inicijative je ne samo kritika već i predlozi alternativnih rešenja i promovisanje vrednosti koje zastupaju. A one u dobroj meri se poklapaju sa potrebama občnih ljudi u lokalu. Bez velikih tema poput EU integracija, UN, NATO, Kosova, Rusije, Kine, Trampa…

Osim sve većeg broja nezadovoljnih, vladajućima će kamen oko vrata izvesno je, biti i sopstveni kadar, pre sveg oličen u gradonačelniku Siniši Malom, apsolutnim šampionom po broju afera.
Dokazi da je za svoj doktorat prisvojio brojne delove tuđih radova, 24 sporna stana u Bugarskoj, sumnja u tačnost prijavljene imovine Agenciji za borbu protiv korupcije, nasilno rušenje u Hercegovačkoj, skandal oko dodele starateljstva nad decom iz bivšeg braka, sve su, samo ne plusevi za one koje vladaju Beogradom.

Građani po lošem pamte i brojne nasilne incidente Komunalne policije, koja je postala verovatno najomraženija institucija u milonskom gradu.

Ne treba biti preterano pametan, pa zaključiti da su male su šanse da će SNS nastupiti u ovoliko brojnoj koaliciji kao na predsedničkim izborima, a činjenica je da u Beogradu nemaju jakog i omiljenog igrača, jer Vesić, Mali, Jovičić to sigurno nisu.

Sa druge strane, ono u šta mogu da se pouzdaju jeste podrška državnog aparata ili raspisivanje parlamentarnih izbora uporedo sa beogradskim, gde dosta može da im pomogne lik trenutno najpopularnijeg političara u Srbiji.

To i ne bi bilo iznenađenje kada se zna koliko sadašnje vlasti vole da raspisuju izbore kako bi generisali glasove i maksimizirali uticaj svog predsednika, pa makar se „tukli“ i u Maloj Moštanici.
Ipak, izbori osim teške borbe vlast za opstanak na čelu glavnog grada koji broji četvrtinu građana Srbije, mogu da donesu i čištilište za jednu-te-istu opoziciju.

Pre svega nekada perspektivan LDP koji se već neko vreme vrti oko 1-2 procenta podrške, nešto jači Tadićev SNS, pa i Dosta je bilo, velikog gubitnika na predsedničkim izborima Saše Radulovića. Time se lista ne zaključuje, jer kandidata među isluženim političarima ima još bllo levo ili desno.

Ko preživi pričaće.

Samo da građani izađu na glasanje. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari