Ostajte ovde 1Safeta Biševac

Frilenseri, koje uglavnom čine radnici na internetu i Vlada Srbije se još nisu dogovorili o načinu na koji će zaposleni u ovoj grani plaćati porez. Problem su zaostala dugovanja koje država želi da naplati.

Ministar finansija Siniša Mali tvrdi da je njihova ponuda „više nego fer“, ali frilenseri su je odbili. Ne pristaju da plate dugovanja iz prošlih pet godina, u koje spadaju i doprinosi za zdravstveno osiguranje, koje nisu ni koristili. Ima tu logike. Zašto bi plaćali retroaktivno poreze i doprinose, ako im država nije obračunala poreske obaveze? Država nije radila svoj posao i sada frilenseri treba da plate.

Poreze, međutim, treba plaćati i ne treba se čuditi i ljutiti na državu koja pokušava da ih naplati. Samo što bi verovatno, sem frilensera i neke druge prave „bogatune“ trebalo „pročešljati“.

Estrada jeste sada na prinudnom odmoru i nije im lako, ali verovatno mnogi od njih nisu prošlih pet godina plaćali. Lepo je, poslednjih dana više puta pominjani predsednički kandidat Nikola Šečeroski, govorio: „Prvo plati porez, pa onda pevaj“. A tek sportisti, biznismeni, političari… Mnogi su se bogatili, a da li su platili porez?

Razgovori frilensera sa premijerkom Brnabić i ministrom Malim nisu bili uspešni, a nastavak se očekuje. Neki dogovor će, verujem, biti postignut.

Smeta mi, ipak, tvrdnja člana Udruženja radnika na internetu Mirana Pogačara, inače aktiviste organizacije „Krov nad glavom“, da su im premijerka i ministar poručili da ako im se ne sviđa porez u Srbiji, mogu da idu u inostranstvo.

Možda se to odnosilo samo na Pogačara, kritičara vlasti, možda i na ostale, ali svejedno je ružna i nedopustiva poruka. I to od predstavnika stranke čija je predizborna poruka bila „Za našu decu“. Sada oni neku tuđu decu šalju u inostranstvo. Ukoliko je tačno ono što je Pogačar rekao.

Samo koji dan pre toga predsednik Aleksandar Vučić se žalio da su pojedini mediji njegovom sinu Danilu napravili pakao od života i da je razmišljao da napusti Srbiju.

Ako predsednik ne želi da njegov sin napusti zemlju, ne žele to ni roditelji frilensera. I ne treba ih terati, čak ni ako su politički protivnici, jer, što bi rekao Dragan Bjelogrlić: „Mislite da je Srbija samo vaša. Zajebali ste ste…“

Oni koji bi da teraju neke iz zemlje, trebalo bi da se podsete katastrofalnih demografskih podataka za Srbiju, ali i ostale delove bivše Jugoslavije.

Slobodan Bubnjević, u tekstu „Oni koji je trebalo da se rode“, u jednom od prošlih brojeva nedeljnika Vreme, podseća da je sa teritorije nekadašnje zajedničke zemlje, koju danas čine šest država i jedna sporna teritorija (Kosovo), „iščezlo“ 2,5 miliona ljudi.

Prema poslednjem popisu održanom uoči rata 1991. SFRJ je imala 23.528.230 stanovnika. Na ovoj teritoriji danas živi 20,98 miliona. Uz retke i kratkotrajne izuzetke, ovim prostorima decenijama vladaju nacionalističke stranke, te dolazimo do kontradiktornih rezultata.

Što se više političari zalažu za svoj narod, pripadnika tog naroda je sve manje. Važi za sve: Srbe, Hrvate, Bošnjake, Makedonce, Albance… Samo je Slovenija blago povećala broj stanovnika. Ali oni su uvek bili kontra ostatku SFRJ.

Neki su izginuli u ratovima, iselili se daleko, ali proces iseljavanja nije stao ni nakon uspostavljanja mira. Srbiju godišnje napušta oko 50 hiljada, uglavnom mladih i obrazovanih.

Sa 7,82 miliona 1991. broj stanovnika Srbije smanjio se na 7,5 miliona 2001, da bi pao na 7,2 miliona 2011. godine. Popis je planiran za ovu godinu, a pretpostavlja se da danas Srbija ima 6,92 miliona stanovnika. Niko zato ne sme da bude teran da napusti svoju zemlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari