Praznični dani 1

Srbija je u ponedeljak, 15. februara, proslavila Dan državnosti.

Predsednik podelio 170 ordena, premijerka opet bila u Orašcu, ali ovog puta nije bilo zvižduka.

Slavljeno uglavnom uz poštovanje epidemioloških mera i sve prošlo kako dolikuje dvostrukom prazniku države.

Čak je i penzionisani general žandarmerije MUP Srbije Bratislav Dikić pušten iz zatvora u Crnoj Gori na Dan državnosti Srbije, nakon što je tamošnji Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu u slučaju “ državni udar“, kojom je bio osuđen na osam godina zatvora za pokušaj terorističkog napada na dan parlamentarnih izbora 2016. činjenica da je oslobođen na Dan državnosti, obradovala je ambasadora Srbije, trenutno nepoželjnog u Crnoj Gori, Vladimira Božovića.

Ko zna, možda Dikić dogodine dobije orden?

Kosovo danas slavi svoj državni praznik, dan kada je 2008. kosovska skupština proglasila nezavisnost, koju Srbija naravno ne priznaje, ali je priznalo stotinak država, među kojima i vodeće zapadne.

Lepo je što u Beogradu i Prištini tako blizu, u dva dana, slave.

Simbolično i to pokazuje bliskost Kosova i Srbije, ma šta Albanci i Srbi pričali i želeli.

Naravno znam zašto Srbija Dan državnosti slavi 15. februara, mada država tada niti je proglašena niti priznata.

Ne znam zašto je Kosovo baš 17. februar izabralo za proglašenje svoje nezavisnosti.

Možda im je taj datum bitan, možda su slučajno tada bili slobodni poslanici Skupštine Kosova, ali drugo pitanje je bitnije – kada će stići čestitka američkog predsednika „najmlađoj evropskoj državi“?

Da li je slučajno Bajden svom srpskom kolegi Dan državnosti čestitao dve nedelje ranije, a Kosovu u vreme pisanja ovog teksta, 16. pre podne, još nije stigla čestitka?

Bar mediji, kosovski i srpski, o tome ništa ne javljaju.

Možda pošta SAD štrajkuje?

Ako je predsedniku Vučiću Bajden, uz čestitku, ponovio želju da Srbija prizna Kosovo, da li će sličan neugodan predlog stići i Prištini?

Kosovo trenutno iz poznatih “ haških razloga“, nema predsednika, ali ima v. d. Vjosu Osmani, čestitku znači ima ko da primi.

Nekoliko dana pre praznika Kosovo imalo vanredne parlamentarne izbore na kojima je, očekivano, pobedilo Samoopredeljenje Albina Kurtija.

Čeka se još prebrojavanje glasova dijaspore koji će možda presuditi da li će Samoopredeljenje imati apsolutnu ili samo prostu većinu, ali je Kurti, sigurni budući premijer već najavio da će dijalog sa Srbijom biti „peti ili šesti“ prioritet njegove Vlade.

Time sigurno nije zadovoljio ni SAD ni EU, a čelnici u Briselu su već izjavili da od buduće Vlade u Prištini očekuju nastavak dijaloga sa Beogradom.

Kurtijevo prvo premijerovanje bilo je kratko baš zbog loših odnosa sa Zapadom, a valjda se do sada „opametio“ i shvatio da države nastale na ovom tlu, bilo da je njihova nezavisnost upitna ili ne, imaju ograničenu nezavisnost.

Na sreću ili na žalost.

Proslavu Dana državnosti Srbije zasenilo je odlikovanje novinarke N1 Jelene Zorić.

Neki se na nju ljute.

Zašto?

Ima pravo na ličnu odluku da li će od predsednika Vučića primiti orden ili ne.

Kao što ni vakcine protiv korone ni onih 100 evra što smo dobili nisu Vučićevi, nije ni država.

Malo je i naša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari