Frank Mižo 1Foto: Luca Marziale / Danas

Ponekad se dogodi da neke knjige koje vrede bivaju spletom okolnosti zaboravljene, prenebregnute, a da zaslužuju pažnju čitalaca. To se dogodilo sa romanom „Meine liebe Milica“ Snežane M. Veljković, knjigom koju je prošle godine izdao Evro Book, a autorka je preminula 29. aprila iste godine.

Na ovaj njen roman mi je pažnju skrenuo stariji kolega Božidar Andrejić upozoravajući me upravo da je nekako skrajnut i da na njega treba podsetiti sve one koji vole da čitaju dobre knjige. Bio je u pravu, a taj nenameran propust valja ispraviti.

Ovo je odlično napisana knjiga, na 500 stranica uživate u istorijskoj sagi u najboljem smislu te reči. Roman „Meine liebe Milica“ je priča o pruskom sanitetskom oficiru i lekaru srpske vojske Franku Mižou. Mnogo toga se sazna i nauči, a, što je još važnije, radoznali i skloni istraživanju i boljem poznavanju naše istorije imaće dovoljno materijala budući da je Snežana Veljković temeljno, do tančina, proučila sve o čemu je pisala, jasno razdvojivši fikciju od istorijskih činjenica. Knjiga daje još jedan pogled na slojevite i burne srpsko-nemačke odnose, pa se nakon čitanja neke stvari i događaji mogu mnogo bolje razumeti. Glavni lik romana vas intrigira od samog početka.

„Zvali su ga Švaba, bio je lekar srpske vojske koji je preživeo albansku golgotu, hirurg koji je srpskim vojnicima ‘krpio ruke i noge’, odani muž i otac porodice koji je spokoj nalazio na svom senjačkom tremu s pogledom na Savu, bio je Prus, postao je Srbin i do poslednjeg daha svog tegobnog i dostojnog života ostao čovek. Ovo je priča o njemu i o časti pruskog oficira.“

Za one koji ne znaju, Snežana Veljković je bila lekarka, profesorka na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Rođena je u Nišu. Pisala je stručne monografije, stručne i naučne radove, objavljivane u domaćim i stranim časopisima, bila je koautorka univerzitetskih udžbenika iz sudske medicine na srpskom i engleskom jeziku. Istraživanjem prošlosti je, po sopstvenim rečima, počela da se bavi kada se zainteresovala za istoriju medicine u Srbiji, posebno za osnivanje Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari