Davor Rostuhar (1982) jedan je od najznačajnijih hrvatskih putopisaca i istraživača, koji sa putovanja donosi nezaboravne reportaže i fotografije. Dosad je objavio preko stotinu reportaža i oko hiljadu fotografija. Putovanja su njegov „modus vivendi“.

„Putovanja su sastavni deo mog posla, a reakcije javnosti na ono što radim neverovatno su pozitivne“, rekao nam je Davor u izjavi za Danas. Zatekli smo ga u Sarajevu, gde je predstavljao svoju novu knjigu “Džungla” koju je juče u 20 sati promovisao i u maloj sali beogradskog Studentskog kulturnog centra.

Koliko je život i posao koji radi nepredvidiv, ali i zanimljiv govori podatak da je na poslednjoj ekspediciji, u leto 2008. godine u najzabačenijim džunglama Nove Gvineje, Davor pronašao jedno od poslednjih plemena koje još uvek živi u kamenom dobu,a čak se povremeno odaje kanibalizmu.Tom otkriću prethodilo je sedam ekspedicija u najnepristupačnije džungle na našoj planeti, koje je, sa saputnicima, ostvario u prethodne četiri godine. U Gvatemali je otkrio nepoznatu pećinu s arheološkim ostacima civilizacije Maja. Tokom dve ekspedicije u bolivijskoj Amazoniji kročio je u neosvojene predele, a pratio je kretanje jaguara i tragove mitskog plemena Toromona. Tokom četiri svoje ekspedicije na Novoj Gvineji stupio je u neistražene predele Tere Inkognite, tražio nepoznato pleme Volani i pratio kulturne promene u plemenu Jali sa kojim se tek nedavno došlo u dodir, a pronašao je autentičan klan Bangatung koji još uvek živi u kamenom dobu. “Bilo je opreza i sumnjičavosti. Žene su izbegavale naše poglede, deca su plakala, ali nakon par dana kada su shvatili da dolazimo s dobrim namerama sve je funkcionisalo normalno”, priča Davor.

„Do danas je u najzabačenijim džunglama sveta preživela samo šačica ljudi do kojih ni u kojem pogledu nije došla civilizacija, ali oni su u tome uspeli zahvaljujući svojoj ratobornosti i okrutnosti prema svakom eventualnom putniku namerniku!“ rekao je Davor Rostuhar čim se vratio s poslednje ekspedicije. „Što sam više proučavao i tražio ih, to mi se više činilo nemogućim pronaći jedno takvo pleme koje će nas prihvatiti i dozvoliti nam da s njima provedemo neko vreme i da budemo svedoci njihovog praiskonskog načina života, nažalost osuđenog na propast. No, ipak smo ga našli!“ Prema njegovim istraživanjima, papuanski klan Bangatung koji su Rostuhar i njegovi saputnici pronašli i danas živi u kućama koje grade visoko u krošnjama tropske prašume. Žene se oblače samo u travnate suknje, a muškarci intimne delove tela prekrivaju listom. Veruju u složeni panteon duhova predaka i duhova šume.

Davor Rostuhar je napravio i preglednu veb prezentaciju, na kojoj se može videti sve što je dosad radio. Adresa je www.rostuhar.com.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari