"Heroine" Pavla Beljanskog u Novom Sadu 1Sa otvaranja izložbe "Heroine"; Foto: SZPB

U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu, Trg galerija 2, do 17. jula ove godine je otvorena izložba „Heroine“, a sutra, 2. juna u 19 časova biće održano predavanje „Heroine Pavla Beljanskog“ koje će održati Milana Kvas, jedna od autorki postavke. Ulaz je slobodan.

Autorke izložbe Heroine su: prof. dr Milanka Todić, mag. Milana Kvas i dr Valentina Vuković.

Spomen-zbirka Pavla Beljanskog predstavlja redak primer legata u međunarodnim okvirima, jer četvrtinu od ukupnog broja dela iz kolekcije čine dela sedam umetnica: Nadežde Petrović, Vidosave Kovačević, Lize Križanić, Zore Petrović, Leposave St. Pavlović, Ljubice Sokić i Milice Zorić.

Novo i savremeno što je sedam umetnica iz kolekcije Pavla Beljanskog donelo kulturi i umetnosti svoga vremena, poslužilo je kao inspiracija da se putem video prezentacije i razgovora predstavi sedam savremenih umetnica, školovanjem ili životom vezanih za Novi Sad, evropsku prestonicu kulture: Monika Sigeti, Jelena Vladušić, Jelena Janev, Jelena Kovačević Vorgučin, Milica Dukić, Bojana S. Knežević i Dragana B. Stevanović.

Izložbom dela iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, video prezentacijama o umetnicama iz muzejske kolekcije ali i delima novosadskih umetnica, uz bogat prateći program izložbe, cilj je da predstavimo status umetnica nekad i sad dijaloškim odnosom između dela autorki iz Spomen-zbirke i savremenih umetničkih praksi.

Osim slika i tapiserija iz legata diplomate, za uspostavljanje ovih relacija poslužile su fotografije iz muzejskog fonda, posmatrane kao umetnička dela i dokumenti, ali i značajan broj dela u različitim tehnikama nabavljanih putem akvizicija, kojima je Spomen-zbirka proširila mogućnosti sagledavanja stvaralačkih opusa sedam heroina iz legata Pavla Beljanskog.

Činjenica da četvrtinu radova u Spomen-zbirci predstavljaju dela sedam umetnica čini ovaj legat specifičnim u nacionalnim i međunarodnim okvirima.

Pažljivo birajući dela više od četiri decenije, Pavle Beljanski je stvorio zbirku čiji sastav potvrđuje značaj ženskog stvaralaštva u sagledavanju vrednosti nacionalne istorije umetnosti. Iz sadašnje perspektive, kada su pitanja ženske ravnopravnosti još uvek aktuelna, njegovo vrednovanje i izbor umetnica za antologiju nacionalne i jugoslovenske moderne umetnosti, veliki su poduhvat.

U sutrašnjem predavanju, posebna će pažnja biti posvećena predstavljanju prijateljskih odnosa Pavla Beljanskog sa pojedinim umetnicama, kao i okolnostima izbora njihovih dela za kolekciju.

Više informacija iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari