INTERVJU Svetislav Basara: Srbija je danas duhovno mrtvija od Đinđića

Naš najprovokativniji i jedan od najboljih pisaca govori o novom romanu, "Memoarima s onu stranu groba", i gde smo mi 23 godine posle ubistva prvog demokratskog premijera
  1. Odavno nisam procitao bolji i mudriji intervju.
    Ne slazem se samo u jednoj stvari, a to je da se ovde stvari mogu promeniti samo izborima. Mi smo u velikoj meri napravljeni na kalup Rusije i slicnih. Evo vam pouka iz Irana, mozete uzivo gledati kako rezim grcevito drzi vlast i po cenu totalnog unistenja drzave. Pa cak i taj 5.oktobar: prvo se dogodilo bombardovanje i ocepljenje KIM, pa je tek onda Milosevic izgubio izbore, pa nije hteo da prizna rezultate izbora, pa je onda izasla masa na ulicu da ga najuri, pa su ga tek onda i rusi pustili niz vodu, pa onda i njegovi pajtosi odavde… to je mnogo vise od „samo“ pobediti na izborima. A i pitanje je da li bi se i to sve dogodilo da nisu imali zamenskog Milosevica, Kostunicu.

  2. Apologete zla,razni Deki meki,Deda vanga,ra
    zne Ace i mace komentarišu Basaru i Djindji
    ća,jašu na naprednom konju apokalipse i plju
    ju po naprednonarodski?I još se pitamo,DOK
    LE…Do nestanka Srbije eto dokle….Ovaj narod
    ima patološku želju da nestane i propadne.Ne
    krofilija kasabe se zahuktava…Pogledajte PRI
    PREMU za lokalne izbore.Pokolj istine.Laž je
    dino sredstvo Oskarovo.Pobediti narod njihov
    om „slobodnom“voljom.Ili za režim ili smrt.Sr
    bijo OVAKVA moraš da „umreš“da bi se rodila
    Nova Slobodna Srbija.

  3. Totalitarno sam ultranekompetentan, imam samo dojam da bi Đinđićeva poruka simpatizerima mogla da glasi – Ništa niste razumeli! Četvrt veka kukate, e da nam nisu roknuli Zorana, a poanta onog što sam vam govorio bila je da ne tražimo voždove i lidere, pojedince od kojih sve zavisi, ako sam samo ja mogao da vas spasim, pa u startu vam nije bilo spasa. Organizujte se i delajte. Program je iznad svega. Tako je i kod naprednjaka, pljačka je iznad svega a ko se tome protivi, da je i sam Vučić, ne bi opstao. – Đinđić je imao svašta na DOS listi, bivše radikale a članove DHSS, eto i to, i mnogo više desničara od Mila Lompara. Verujem da bi u istim okolnostima uradio sve isto kao što je i uradio, za ostalo je potrebno i malo sreće, mhm, u Srbiji, mnogooo sreće, Vuk Drašković količina sreće pred cevima i šleperima.

  4. Mrtvija?!?! Pridev mrtav,mrtva,mrtvo nema komapraciju. Ili je neko mrtav ili nije.

  5. Slažem se da taj nije imao baš nikakve šanse da preživi. Pre svih građana koji nisu glasali da on bude premijer a toje ogromna većina, Marko bi prvi osvetio oca. Uglavnom, pomenulo se ne povratilo se da takvi uopšte dođu na vlast bilo ulicom ili izborima. Pre svega samo učešće u 5okt revoluciji nema oproštaj.

  6. Kakvo licemerje.Oskar mu je ok ali je zato Milo Lompar najvece zlo.Idi na Kurir , tamo ti je mesto.

  7. @ Švejk,
    Ovo je jedan od veličanstvenijih ako ne i najveličanstveniji intervju objavljen u Danasu.

  8. Dati ovakvu izjavu iz naslova u zemlju u kojoj protesti traju više od godinu dana – zvuči kao da Basara živi u nekoj paralelno realnosti…

  9. Ostavite Basarino mudrovanje gde i pripada, na Kuriru. Ovo je školski primer kako zarađivati novac od lešinarenja.

  10. Naravno da je stvar isključivo uređivačke politike da razmisli o povratku Basare u “Danas” a lično kao jedan od mnogih poštovalaca “Danas” ne bih imao ništa protiv. Naravno uz obaveznu rezervu kada je uveliko poznati “temperament” pisca u pitanju.

  11. Svaka cast. Tacno, nedvosmisleno, surovo realno, ocisceno od svega namenjenog deci, zaostalima u razvoju i odraslim zdravim kukavicama – pre svega takozvanog „pozitivnog misljenja“ i „optimizma“. Pravo osvezenje za odraslog, zdravog coveka koji je zedan stvarnosti.

  12. Са ким си такав си. Ако пишеш за Курир, онда ди као Курир.

  13. Samo ne pročitasmo koliko je gospodin doprineo opštoj propasti…verovatno ne bi bilo mesta ni vremena da se sve pobroji.

  14. Moze on kako vi kazete da bude “najbolji”..”veliki”..”kontraverzni”…pisac,on je pokazao ko je i sta je isto kao pokojni Petar Lukovic koga ste u nebesa dizali…pbojicu za zivota Djindjica kada su ga kritikovali a Vucica za pare onomad dizali u nebesa!!!Oni su nule..i to duple a vi ih i dalje velicajte!!!

  15. Ako je vecina komentara ovakva (cast izuzecima) a ne samo ono sto prolazi kroz filter administratora onda za Srbiju ima manje nade nego sto veruje i najcrnji pesimista. Totalno odsustvo ne sposobosti vec spremnosti da se oproba/procita intervju bez predubedjenja instaliranih od ovog ili onog medija. Uniformnost na nivou Uniformera. Slazem se sa Basarom u potpunosti.

  16. Miloševićevci i posle 26 godina žale za tim komunistom – nacionalistom (kakav paradoks!) koji je sa svojom cvetokosom drugaricom slavno vodio i doveo Srbiju u propast.
    Marko, pomenut u komentaru, za to vreme vodio je “biznis“, tj. šverc na veeeliko nafte i cigareta. Onima koji su se bez pitanja upleli u isti “biznis“ , letele su glave, čak i ako su bili u istoj interesnohj grupi, jul (čuj, levica!) ili sps.
    Neučestvovanje u svrgavanju tog zla, bilo je akt izdaje prema Srbiji.

  17. @Sava Pa nije poenta sta je on sad dobro rekao i napisao, poenta je sto Basara radi za vlast. Nekad ih brani, nekad relativizuje, nekad kritukuje narod i opziciju, konstantno muti vodu i sludjuje. Propagira defetizam.

  18. Mantre, mitovi…? Šta je,gospodine Basara, sporno u tome da Srbi kao postojeći ,“živi“ narod, imaju najstarije istorijske građevine na Kosovu…?

  19. …Basara…dobri vojnik Švejk…kad zatreba …nisam tu…kad ne trebam…tu sam

  20. Шта вреди, владини медији свирају своју песму, опозициони своју, а и једни и други тврде да објективно извештавају. А господин Басара себе сматра просвећенијим, па може и простачки и омаловажавајуће да шаље своје поруке. За његов подсетник, Ватикан је увек био уз владајуће структуре, а папа Јован Павле други за бомбардовање Србије. Неверници би да дају свој суд о Патријарху и да одређује како православна вера треба да се живи.

  21. Odličan intervju! Ne slažem se samo da se ova vlast pobeđuje na izborima, potrebno je i nešto više od toga, hrabrosti i „ludosti“!

  22. Kad si bio tako dobar sa Đinđićem, reci pošteno gde je tačno ubijen? Svakako je bilo glupo, ubiti čoveka!

  23. Nisam imao snage dugo posle procitanoga teksta da bih uspeo samo da kazem Bravo Basara i Bravo gospodjo Radosavljevic. ovo je odista potresna istina o nezivotu u Srbiji.

Ostavite komentar


Kultura

Poslednji intervju Slavenke Drakulić za Danas: U Beogradu, kao i u Zagrebu, neki me ljudi vole neki ne, jer kad vam naše vlasti nalepe crnu etiketu, to vam zauvek ostaje 4

Poslednji intervju Slavenke Drakulić za Danas: U Beogradu, kao i u Zagrebu, neki me ljudi vole neki ne, jer kad vam naše vlasti nalepe crnu etiketu, to vam zauvek ostaje

Preminula je Slavenka Drakulić, najpoznatija savremena hrvatska književnica u svetu, autorka i novinarka koja je najbolje opisala naš buran tranzicioni svet i čija su nam publicistička dela pomagala da shvatimo šta nam se događalo poslednjih četrdeset godina. Iznenada nas je napustila u 77. godini, neposredno nakon što je objavila svoju novu knjigu „Zašto nisam naučila da kuvam”, kod svog hrvatskog izdavača Frakture,  objavio je Jutarnji list.

Naslovna strana

Naslovna strana za 22. jun 2026
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.